Diploma Denkliği

//Diploma Denkliği

Diploma Denkliği

Eğer İngiltere’ye gelme amacınız burada bir  Master yada Doktora programına katılmaksa büyük ihtimalle diplomanızın denkliğe ihtiyacı olacaktır. Sadece eğitim için değil eğer burada çalışmayı düşünüyorsanız başvurduğunuz firma da diplomanızın denkliğini görmek isteyebilir.

Peki nedir diploma denkliği? Nereden, kimden ve nasıl alınır? Ne işe yarar?

Diplomanızın İngiltere’de bir denkliğe sahip olması, eğitim kurumları ve çalışmak içinbaşvurduğunuz  firmalara sizin İngiltere dışında aldığınız eğitimin İngiltere eğitim sistemindeki karşılığını anlamaları konusunda yardımcı olur. Bildiğiniz gibi eğitim sistemi ülkeden ülkeye farklılıklar gösterir ve İngiltere’de çok sayıda farklı ülkelerden gelen insanlar yaşadığı için her eğitim kurumunun yada her firmanin, herhangi bir başka ülkede alınmış olan eğitimin İngiltere’de hangi seviyeye geldiğini bilmesi imkansızdır. O nedenle burada NARIC yani National Academic Recognition Information Centre’a devreye girer. İsminden de anlaşılacağı gibi NARIC, yurtdışında alınmış olan diplomaların, sertifikaların ve benzeri eğitim belgelerinin İngiltere eğitim sisteminde hangi belgeye denk geldiğini belirleyen ve bu belgelerin burada tanınmasını sağlayan bir kurumdur. NARIC’in sizin diplomanızı inceledikten sonra size verdiği belgeye ‘Statement of Comparability’ denilir. Bu asla zorunlu bir döküman değildir yani diplomanızın denkliğini almak zorunda değilsinizdir fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi bir çok Üniversite ve Yüksek Öğrenim Kurumu bunu sizden talep edecektir bu durumda artık nereye başvurmamız gerektiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Aşağıda bir Statement of Comparability örneğini bulabilirsiniz.

https://www.naric.org.uk/naric/Individuals/Compare%20Qualifications/documents/SoC.pdf

Bu belgeyi almak için kolaylıkla buradan online bir başvuru yapabilirsiniz. Yada posta yoluyla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Unutmayın kı posta yoluyla başvuru yapsanız bile evraklarınızın orjinalini göndermeniz gerekmez sadece kopyalarını göndermeniz yeterlidir.

https://www.naric.org.uk/naric/Individuals/users/register.aspx

Online başvuru yaparken sizden istenilen evraklarin scan edilmiş kopyalarını NARIC sitesine yüklemeniz yeterlidir herhangi bir orjinal evrak göndermeniz gerekmez. Denklik almaniz için gereken belgeler şunlardır

  • Denkliğini almak istediğiniz diplomanizin ve en son transkriptinizin orjinal dilindeki kopyası,
  • Eğer gerekliyse Yeminli Tercüman tarafından İngilizceye tercüme edilmiş hali. Fakat burada bazi diller için bir kolaylık sağlanmış ve Türkce de bu dillerden biri. Eğer ki denkliğini almak istediğiniz belgeniz Arapça, Bulgarca, Katalanca, Çince, Danimarkaca, Farsca, Fransızca, Almanca, Yunanca, Italyanca, Makedonca, Norveçce, Portekizce, Romanyaca, Rusça, Sırpça, İspanyolca, İsveçce yada Türkçe dillerinden birindeyse herhangi bir tercüme edilmiş kopya koymanıza gerek kalmaz bu durumda NARIC’in kendi sistemi olan Translation Waiver servisi devreye girer. Bu servisin ücreti denklik belgesinin ücretinden hariç 36£’dur. Bu servisi kullandığınız takdirde NARIC size belgenizin tercüme edilmiş halini bir evrak olarak sunmaz. Sadece ve sadece kendi sistemleri için bu tercümeyi yaparlar ve sizi bir yeminli tercümana gitme zahmetinden kurtarmış olurlar. Eğer sizin diplomanızın tercüme edilmiş haline başka yerlerde de ihtiyacınız olacaksa o zaman mutlaka bir yeminli tercümandan yardım almalısınız.
  • Eğer posta yoluyla başvuru yapıyorsanız posta şeklini seçmeniz gerekir.

Eğer posta yoluyla başvuruyorsanız iletişim detaylarınızı ve neden diplomanıza denklik almak istediğinizi açıklayıcı bir notu zarfa eklemeyi unutmayın. Eğer online başvuru yapıyorsanız ‘Application Notes’ bölümüne bu açıklamları yazabilrisiniz.

Posta başvuruları için adres:

UK NARIC
Suffolk House
68-70 Suffolk Road
Cheltenham
GL50 2ED

Peki bu belgenin size maliyeti nedir?

Eğer belgeniz İngilizceyse yada onaylı tercümesiyle birlikte sunmuuşşanız yada İngilizce Diploma Supplement ve/veya İngilizce Certificate Supplement
sunmuşşsanız maliyeti £59.40 ve buna ilave olarak postayla başvuru yaptıysanız seçtiğiniz posta servisinin bedeli buna ilave edilecektir.

Eğer yukarıda bahsettiğimiz Translation Waiver servisini kullanmak istiyorsanız £59.40’a ilave olarak £36 daha ödemeniz gerekir.
Evrağıniz NARIC’ın tüm evraklarinizi ve ödemenizi almasından 10-15 iş günü sonrasinda elinize geçerö bunun üzerine bir de posta süresini eklemeniz gerekir.
Eğer bu belgeye acil ihtiyacınız varsa hızlı servisi de ilave bir bedel ödeyerek alabilrisiniz.
24 saat Fast Track servis bedeli £196.80
48 saat Fast Track servis bedeli £136.80’dur.
Unutmayın ki bazı durumlarda daha az rastlanmış olan evrakların araştırılması daha uzun bir süre olabilir eğer sizin durumunuz da buysa NARIC size bunu bildirecektir ve eğer isterseniz bu durumda başvurunuzu iptal edebilirsiniz.

NARIC’e 0044 871 330 7033 nolu telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

*Burada paylaşılan tüm bilgiler tamamen kişisel deneyimlere dayanmakta olup, uygulamada ortaya çıkabilecek olan her türlü sorumluluk okuyucuya aittir.

 

 

 

By | 2017-07-03T01:15:31+01:00 June 29th, 2017|Eğitim|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment