İngiltere’de Polis Kaydı

//İngiltere’de Polis Kaydı

İngiltere’de Polis Kaydı

İngiltere’ye giriş yaptığınız takdirde, eğer ülkede 6 aydan daha fazla süre kalacaksanız (bunlara long term stay denilir: öğrenci vizesi, çalışma vizesi, Ankara Antlaşması gibi vize türleri), polise gidip kayıt olup olmayacağınız size verilen vizenin üzerinde belirtilir. Genelde BRP yani Biometric Business Card’ınız varsa bunun üzerinde zaten yazar. Fakat Ankara Antlaşmasi vizesinde ilk başta sizin BRP’nizi almanız  için 1 aylık turist vizesi verildiğinden bunun üzerinde de yazması gerekir. Her iki durumda da kısaltma halinde yazılmıştır aslında.

Pol Reg’, ‘Police Registration’ or ‘Register with Police in seven days of UK entry/arrival‘ gibi.

Bir de ayrıca vizenizin çıktığını belirten ve Home Office’den gelen mektupta da yazılıdır. Yani o kadar çok belge üzerinde belirtilir ki unutmayın yapın bundan kaçmayın kısacası

Polise kayıt olma zorunluluğu sadece Türk vatandaşları için değildir. Avrupa Birliği dışından gelen, 16 yaş üzerindeki birçok ülke vatandaşları için de geçerlidir. Metropolitan Polis sayfasında bu ülkeler belirtilmiştir. (https://beta.met.police.uk/advice-and-information/registering-as-an-overseas-visitor/advice-for-first-time-visitors-to-ovro/)

Bizler de T.C. Vatandaşı Türkler olarak, eğer pasaportumuzdaki vizede/BRP de “polise kayıt olunması gerek” uyarısı varsa, İngiltere’ye giriş yaptığımız günden itibaren ilk 7 günde polise kayıt olmak zorundayız. Bunu geciktirmek, hiç yapmamak ya da ilk polis kaydınızın yapıldığı zamanki durumunuzun değişmesine rağmen bu değişikliği bildirmemek aslında bir suçtur. Daha sonra adres vb. konularda yaptığınız değişikliği bildirmemek de suçtur. Zaten örneğin bir sonraki vize uzatma başvurunuzda polis kayıt belgesi (PRC) istenmektir, bu yüzden riske atmaya gerek yok.

Kimlerin polis kaydı yaptırmasına gerek yok?

 • Eğer Türk vatandaşlığı hariç, ikinci bir vatandaşlığınız varsa ve bu ikinci vatandaşlık Avrupa Birliği ülkesindense, kayıt yaptırmanıza gerek yok
 • Avrupa Birliği vatandaşları olan birinin aile üyesiyseniz
 • Diplomatik görevdeyseniz
 • Dini görevliyseniz
 • Daha önce UK de oturma hakkı elde etmiş birinin partnerıysanız
 • İngiltere’de ikamet eden bir çocuğun ebeveyniyseniz ya da yasal haklarına sahipseniz
 • Kabul görmüş bir sığınmacıysanız

Bu durumlarda polis kaydı yaptırmanıza gerek yok. Eğer bu durumlara sahip olmanıza rağmen, vizenizde ya da BRP nizde polis registration yaptırmanız gerek deniliyorsa, bir hata yapılmış demektir.Home Office’e basvurmanız gerekir.(https://www.gov.uk/biometric-residence-permits/report-problem)

Bu durumlar değiştiği anda, yeni durumunuza göre sizden kayıt yapmanız istenebilir.

POLİS KAYDI NASIL YAPILIR?

Polis kaydı, Londra içinde ve Londra dışında oturanlar için 2 farklı şekilde yapılır:

İlk kez Londra’ya yerleşenler için Polis Kaydı

Londra, tabiki de büyük bir şehir ve tüm polisle ilgili durumlar ve şehrin bu tür işlerine bakan birim Metropolitan Police olarak geçmekte. Londra içinde oturanlar da ilk kez geldiklerinde, tek bir adrese gidip kayıtlarını yaparlar:

The Overseas Visitors Records Office (OVRO)    

323 Borough High Street
London
SE1 1JL

https://beta.met.police.uk/advice-and-information/registering-as-an-overseas-visitor/

Çalışma saatleri
Pazartesi-Salı – Çarşamba- Cuma : – 9:00 – 16:00 arası
Persembe-Haftasonları : Kapalı

Ayrıca UK Public and Bank Holidays denilen resmi tatil günlerinde de kapalıdır. Bunun dışında, bazı durumlarda bu ofisin çok kısa sürede, haber vermeden kapandığı da görülmüştür maalesef. O yüzden sayfalarını gitmeden önce kontrol etmekte fayda var.

Nasıl gidilir?

En yakın metro istasyonu Borough Tube Station. Northern Line hattı üzerinde. Otobüsler ise 35, 40, 133, 343. Tam anlamıyla şehir merkezi olduğu için yakınlarında araba parkı sıkıntısı var. O yüzden otobüs ya da metroyu tercih etmeniz daha iyi olur.

Peki buraya ne zaman gideceğiz?

İngiltere’ye giriş yaptıktan 7 gün içerisinde mutlaka gidilmeli. Maalesef artan vize başvuruları ve dönemsel olarak uluslararası öğrenci vizelerinin artmasıyla, eskiden sıra ve randevu almadan gün içerisinde en fazla 2 saatte halledilen polis kaydı, şimdi randevu ile çalışıyor. Yani OVRO ofisine hadi bugün gidelim de kaydımızı yapıp gelelim diye bir şey kalmadı, maalesef. Yine de bu ofise gidiyorsunuz tabi, 7 gün içerisinde. Kapıda bir görevli oluyor ve bu görevli size üzerinde hangi gün, hangi saatte geleceğinizi yazan bir randevu kağıdı veriyor. Fakat siz yine de ilk OVRO’ya giderken tüm evraklarınızla birlikte gidin çünkü ara ara randevulu çalışıyorlar ama bazen de direk sizi içeri alabiliyorlar. Hazırlıklı giderseniz en azından tekrar gitmek zorunda kalmamış olursunuz. Yoğunluğa göre bu tarih 2-3 gün sonra da olabilir, 10 gün de, ya da 1 ay sonra da. Burada sorun yok sonuçta siz 7 gün içerisinde oraya gidip kayıt yaptırma isteğinizi bir şekilde dile getirdiniz. Beklemekte sorun yok. Ayrıca polis kaydı banka hesabı açmanızı, ev kiralamanızı, çocukları okul kayıtları vb. bürokratik işler için gerekli değil. Adres bildiren fatura yerine de geçmiyor, maalesef

Diğer bir konu ise, eğer İngiltere’ye ilk geldiğinizde Londra hariç başka bir yerde ilk polis kaydınızı yaptırmışsanız, eğer ki sonrasında Londra’ya taşınırsanız yine OVRO’ya gidip kayıt yaptırmalısınız. Başka polis istasyonlarına gitseniz de size oraya yönlendireceklerdir.

Yanımızda hangi belgeleri götürmeliyiz? (Londra içi ve dışı herkes için GEÇERLİ!)

Öncelikle BRP lerinizi almış olmanız lazım, çünkü onlar kontrol ediliyor ve öyle işlem yapılıyor. Ama diyelim ki alamadınız, yine de sorun değil. Eğer vizeniz Türkiye’den size verildiyse mutlaka Home Office’den gelen resmi bir mektup vardır. Bu mektubu kaybetmeyin ya da Türkiye’den gelirken yanınızda getirmeyi unutmayın çünkü zaten o mektup olmadan BRP lerinizi alamazsınız. BRP daha alınmamışsa, bu mektupla polis kaydınızı yaptırabilirsiniz. Eğer başvurunuzu İngiltere içinden yaptıysanız, zaten yine böyle bir mektup size gelecek. Yine aynı şekilde bu mektupla kayıt yaptırabilirsiniz

Diğer belgeler ise :

 • Başvuran herkes için doldurulmus Registration Pro Forma formu. Bu adresten pdf olarak indirebilirsiniz https://beta.met.police.uk/globalassets/downloads/overseas-records-office/registration_pro_forma_2016.pdfBuraya çok dikkat edin, bu form elle doldurulmamalı, mutlaka online doldurulup print alınmalı, sonra da basılıp imzalanmalı!
 • UK pasaportu ölçüsünde fotoğraf (45mm x 35mm) Pro Forma üzerine yapıştırılmalı
 • Pasaportunuz (üzerindeki vizeyle tabi)
 • Biometric Residence Permit, BRP.
 • BRP Daha alınmadıysa yukarıda da yazdığım gibi resmi Home Office mektupları
 • £34kayıt parası, kartla ya da nakit olarak ödenebilir.
 • Tabiki de adresinizin ne olduğunu belirten resmi kağıt.

Peki bu ne olabilir ?

Kira kontratı , Otel rezervasyonu, Airbnb tarzı ev rezervasyonu, Bir arkadaş/tanıdık yanında kalıyorsanız ondan aldığınız mektup ve onun adına/adersine gelen bir fatura ( ya da UK ehliyeti)

Bütün bu bilgilere/dokumanların nasıl hazırlanacağına ve formun doldurulmasında nelere dikkat edilmesi gerektiğine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Forma fotoğrafınızı yapıştırmayı unutmayın (bantlamayın!) ve formu zımbalamayın.

İşlemler ne kadar sürüyor?

Eskiden randevu almadan bu ofise gidilirdi, fakat bahsettiğim gibi artan yoğunlukla beraber randevu sistemine geçildi. O da online randevu değil zaten. Yine ofise gidip, kapıdaki görevliden bir kağıt alıyorsunuz.

En yoğun zamanları Eylül-Kasım arası. Gün içinde en yoğun zamanları öğlen 12-2 arası. Sayfalarında tüm belgelerin tamam olması durumunda işlemin 15 dakika süreceği söyleniyor. Aslında yalan da değil. Her belgeniz tam ve onların istediği şekilde verdiyseniz (zımbasız, bantsız) hemen bitiyor işlemler

Londra Dışında yaşayanlar için Polis Kaydı

Londra dışında yaşayanlar için tek fark, OVRO gibi bir polis merkezinin olmaması ve kendilerine en yakın polis istasyonuna gidip kayıt olabilmeleridir. En büyük avantaj, sıra beklemeleri daha azdır (hatta daha küçük yerlerde hiç yoktur) ve randevu almalarına gerek yoktur. Fakat, bazen bunu dezavantajları da var. Korkmayın hallolmayacak birşey değil.

Londra dışı büyük şehirlerde de Avrupa Birliğinden gelmeyen göçmen sayısı da fazla olduğundan, çogu büyük polis istasyonu bu kayıt işleminin nasıl ve neden yapıldığını bilir. Fakat daha küçük yerlerde, hele ki country side kasabalarda oturuyorsanız, mahalli polis istasyonunuz bunu bilmeyebilir, ve size anlayamaz. Bu durum yaşadığımız tecrübelerden ve duyduklarımızdan ibaret tabi, mutlaka böyle olacak diye birsey de yok. Böyle bir durumla karşılaşırsanız eğer, oturduğunuz yerin en büyük polis istasyonunu bulun. Tabiki de oturduğunuz yer oraya bağlı olsun. Gidebiliyorsanız oraya gidin. Böyle bir şansınız yoksa da görevlilerden OVRO ile iletişime geçmesini isteyin. Muhakkak sorun çözülecektir dert etmeyin.

Londra dışında da yaşasanız, her adres değişikliğinde mutlaka bunu polise bildirmeniz ve PRC üzerine kayıt ettirmeniz gerek. Tüm değişiklikle beraber beyan yapılması gereken durumlar, sizzler için de geçerli. Sadece bulunduğunuz yerden Londra’ya taşınırsanız, ilk Metropolitan Polis kaydı için yine OVRO’ya gitmeniz gerek.

İlk polis kaydında yapılan işlemler nelerdir?

Belgeleriniz tam ise, görevliler bunları tarıyorlar ve daha sonra fotoğrafınız çekiliyor. Bu fotoğraf, size verilecek olan Police Registration Certificate (PRC) dokumanı üzerine yapıştırılıyor.

Size verilen bu son belge çok önemli çünkü ILR alana dek/İngiliz  pasaportuna sahip olana kadar bu belgeyi birçok durumda tekrardan polise gidip güncelletmeniz gerek. Bu belge üzerinde yaklaşık 12 adet yeni adres kutusu var. Her adres değiştirdiğinde (eğer hala ILR almamış ya da İngiliz pasaportu almamışsanız tabi) en yakın polis istasyonuna gidip yeni adresinizi beyan etmeniz gerek. Böylece o adres kutucukları dolmuş oluyor

Daha sonraki polis kayıtlarındaki işlemler nelerdir?

İlk kayıt yaptıktan sonra, eğer yeni bir adres vb. beyan edecekseniz, PRC belgenizle birlikte en yakın polis istasyonuna gidiyorsunuz. Yeni adesinizi belirten belge (kira kontratı, faturalar o zamana kadar – 7 gün – eve gelmeyeceğinden kontrat daha garanti bir belge) BRP ve pasaportunuzu almayı unutmayın. Bu işlem en fazla 5 dakika sürüyor. Sizin değişikliğinizi defterlerine işliyorlar. For Aliens denilen büyük bir kayıt defterleri var, Aliens yani uzaylılar biziz:) ve PRC üzerinde boş kutucuğa yeni adresinizi yazıp mühür basıyorlar, o kadar.

Hangi durumlarda tekrardan polise bildirim yapmalıyız?

Hemen hemen neredeyse İngiltere’de yapacağınız bir çok değişiklik için polise beyanda bulunmanız lazım. Bunun için her seferinde OVRO ya gitmenize gerek yok. Oturduğunuz yere en yakın police station’a gidip durumunuzu bildirin. Onlar kayıtlarınızı güncelleyecektir. Fakat eğer Ankara Anlaşmasıyla buradaysanız uzatma vizeniz geldikten sonra bunu da yine OVRO’ya giderek bildirmeniz gerekir.

Peki bu durumlar ne?

 • Adres değişikliği (Değişiklikten sonra 7 gün içerisinde)
 • İş değişikliği (8 gün içerisinde)
 • Okul / öğrenme durumu değişikliği (8 gün içerisinde)
 • Meslek değişikliği (8 gün içerisinde)
 • İsim değişikliği (evlilik, boşanma vb. 8 gün içerisinde. Bunun için mutlaka yeni isminizin olduğu belge lazım)
 • Vatanadaşlığınızda bir değişiklik varsa (8 gün içerisinde)
 • Vize durumunuz değiştiyse (başka vizeye geçiş, 8 gün içerisinde)
 • 12 aydan fazla süredir İngiltere dışındaysanız (tüm işlemler ilk kayıt gibi ve £34kayıt parası ödeniyor
 • PRC kaybolmuşsa (tüm işelmelr ilk kayıt gibi ve £34 kayıt parası ödeniyor)
 • PRC belgesi doluysa (ilk kayıt gibi fakat ücret alınmıyor)

PRC’yi ne zaman iade etmeliyiz? Süresi biter mi?

Tabi ki de İngiltere’yi kesin olarak terkederken (eğer hala ILR ve British pasaportunuz yoksa) PRC dokumanınızı polise geri iade etmelisiniz. ILR aldıktan sonrasında ve sonrasında İngiliz vatandaşı olduktan sonra, artık polise gidip her değişikliği kaydettirmenize gerek yok.

Kolay gelsin

*Burada paylaşılan tüm bilgiler tamamen kişisel deneyimlere dayanmakta olup, uygulamada ortaya çıkabilecek olan her türlü sorumluluk okuyucuya aittir.

 

By | 2017-06-30T01:02:25+01:00 June 29th, 2017|Resmi İşlemler|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment