Londra’da Market Alışverişi

//Londra’da Market Alışverişi

Londra’da Market Alışverişi

Evler tutuldu, yerleşildi bu arada hep dışardan yemek yenildi, çok para harcandi ve artık mideler yeter dedi. Artık evimizin mutfak alışverişini nerelerden yapabiliriz ona bir bakalım.

Öncelikle Türkiye’de alışık olduğumuz semt pazarlarini burada bulmak biraz zor. Hiç yok demek olmaz ama her semtte de olmayabilir o nedenle evinize en yakin semt pazarına buradan bakabilirsiniz. Çiftçilerin direk satış yaptıkları pazarlardır bunlar ve marketlere göre çok daha ucuzdur tabi bu pazarın olduğu semte de bağlı biraz. Bazı semtlerde bu pazarlardaki ürünlerin fiyatları marketten daha pahalı olabilir.

ICELAND: Gördüğünüz yerden kaçın derim  En sağlıksız ve en ucuz gidalarin satildığı markettir. Evet çok ucuzdur ama inanin çok kalitesizdir. Zaten taze hiç birşey satmaz tamamı dondurulmuş üründür. O nedenle farkındaysanız link bile koymadım

LIDL: Genelde şehir merkezlerine daha uzak olan semtlerde yer alan Alman market zinciridir. Türkiye’deki BİM yada A-101 standartında bir markettir ama ürün çeşidi bunlara göre çok daha fazladır. Açıkcası son yıllarda ürünlerinin kalitesinin de epeyce yükselmiş olduğunu farkediyorum. Fiyatlari en uygun marketlerden biridir. Haftalık mutfak alişverişinizi buradan yaptığınız takdirde diğer marketlere göre çok daha ucuza getirebilirsiniz. Her hafta değişik bir konsept yaparlar örneğin bir hafta Greek haftası yapıp Yunan mutfağından ürünleri getirirler baska bir hafta İtalyan haftası yaparlar bol bol Italyan damak tadinda ürünler alabilrisiniz. Deluxe adında kendi markasi vardir bu isim altindaki ürünlerin kalitesi diğerlerine göre biraz daha iyidir. Size en yakin Lidl Marketini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

ALDI:  Lidl için söylediklerimizin aynısı Aldi için de geçerlidir. Ayni standartda bir markettir. Size en yakın Aldi’yi buradan görebilirsiniz.

ASDAMORRISONS: Her ikisinde de gidadan ev eşyasına, okul formasından elektikli alete ve giyime kadar her türlü ürünü bulmak mümkündür. Bunlar da büyük süpermarketler arasinda uygun fiyatlı olanlardır. En yakın Asda’yı buradan  en yakın Morrisons’u da buradan bulabilirsiniz. Asda sizin bulunduğunuz yere eve teslim de yapıyor olabilir kendi sitelerinden dağıtım ağlarinin içinde olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Bazi ASDA’larda Türk ürünlerini de bulmak mümkündür. Örneğin Türk kahvesi burada bazı Türk marketlerinden daha da ucuzdur. Sucuk, Yeni Rakı, Efes bira gibi bir çok ürünün yanı sıra Türk markaların kuru bakliyatlarini, konservelerini ve turşularını da bulmanız mümkündür.

TESCOSAINSBURY’S: Asda ve Morrisons’a göre biraz daha pahalı fakat biraz daha iyi kalitededir. İkisi arasinda da bana göre Sainsbury’s Tesco’ya göre daha kalitelidir. Eğer biraz şehir dışındaysaniz size yakın 24 saat açık Tesco olabilir. Şehir merkezinden uzakta büyük marketleri olduğu gibi şehir içlerinde de ‘local’ yada ‘express’ adini verdikleri daha küçük marketleri mevcuttur. Express ve Local olanlar genellikle gece 23:00’a kadar açıktır. Her ikisi de online alişveriş yaptığınız takdirde belli bir ücret karşılığı alışverişinizi getirip mutfaginiza kadar taşırlar eğer sizin bölgenizde bu servisleri varsa. Bu nedenle yüklü alışveriş yapacaksanız ve arabaniz yoksa, hele bir de asansörsüz bir apartmanda üst katlarda yaşıyorsanız inanın 3-5£ vererek mutfağınıza kadar getirilmesi size çok kolaylık sağlayacaktır.

WAITROSE – M&S FOOD: Tüm bu saydığımız marketlerin içinde en kaliteli ürünlere sahip olanlarıdır. Fiyatları da en yüksek olanlarıdır diyebiliriz. Eğer bir gurmeyseniz buralari tam sizin için olabilir. Marks&Spencer burada sadece kiyafet satilan bir mağaza değildir marketi de vardir.

OCADO: Etrafta boşuna aramayın çünkü bir Ocado marketi göremezsiniz  Ocado sadece online olarak hizmet veren bir markettir. Hem Waitrose’un hem de kendi markasinin ürünlerinin satışını yapmanın yanısıra en iyi marka ürünleri bulmanizin garanti olduğu bir yerdir.

WHOLEFOODS: Eğer sağlıklı beslenmeye önem veriyorsanız buranın müdavimi olacaksiniz. Satilan ürünlerin çoğu organiktir ve çok çeşitli ve kaliteli meyve-sebze bulmak mümkündür.

Bunlarin dişinda yine haftalik alişveriş için çok bütçe dostu olmasa da Harrods, Harvey Nichols ve Fortnum and Mason da yiyecek içecek konusunda gurme kategorisinde olan yerlerdir.

Marketlerin hemen hemen hepsinin kendi mağaza kartı vardır bu nedenle sürekli alışveriş edeceğiniz marketin kartini alıp indirim ve firsatlardan yararlanabilirsiniz.

*Burada paylaşılan tüm bilgiler tamamen kişisel deneyimlere dayanmakta olup, uygulamada ortaya çıkabilecek olan her türlü sorumluluk okuyucuya aittir.

 

By | 2017-07-03T00:57:03+01:00 June 29th, 2017|Genel|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment