Psikolog Kim Psikiyatrist Kim?

//Psikolog Kim Psikiyatrist Kim?

Psikolog Kim Psikiyatrist Kim?

Psikolog Kim Psikiyatrist Kim?

Toplumsal ve bireysel anlamda bir çok problemle karşılaşmaktayız. Bu problemlerin çözümünü ertelediğimizde hayatımızı oldukça negatif şekilde etkileyebilir. Bu aşamada kimi göreceğimizi bilmek en elzem adımdır. Maalesef psikolog ve psikiyatrist kavramlarını çoğu zaman aynı anlamda kullansa da ikisinin eğitimleri farklıdır. Genel anlamda psikiyatrist ilaç yazan kişi psikolog da terapi yapan kişi olarak ayırt edilse de başka farklar da mevcuttur.

Uzman veya Klinik Psikolog 4 yıllık psikoloji eğitimini tamamlayıp üzerinde 1 veya 2 sene kadar Klinik Psikoloji üzerine master yaparak uzmanlaşır. İngiltere’de klinik psikolog unvanını almak için ayrıca Doktora yapılması mecburidir. Psikoterapist unvanı belirli bir dernek tarafından korunmadığı için böyle bir zorunluluk olmayıp herhangi bir psikoterapi alanında uzmanlığını yapmış bir kişi kendisine psikoterapist diyebilir.

Psikiyatrist ise tıp eğitiminin ardında yaklaşık 4 sene kadar psikiyatri üzerine uzmanlığını yapar. Bir psikiyatrist gerekli eğitimleri aldıktan sonra da psikoterapist olabilir.

İki meslek grubu genelde iş birliği içinde çalışır. Rahatsız olduğunuz bir konu için psikologa gittiğinizde eğer durumunuz ilaç gerektiren bir durumsa psikologunuz bu yönlendirmeyi yapar keza aynı şekilde psikiyatristiniz de gerektiği durumlarda bir psikolog önerebilir. Maalesef şöyle bir durum var ki bir danışan rahatsızlık sonrasında psikiyatriste gidip ilaç aldıktan bir süre sonra kendisini iyi hissedebilir ve psikologa gidilmesi önerilse bile bunu tercih etmez ancak o ilaçları  bıraktığı zaman bu problemlerle bilişsel olarak nasıl başa çıkacağını bilmedikleri için problemler tekrarlayabilir. Klinik Psikolog veya Psikiyatrist hiçbir şekilde size ilaç yazma yetkisi yoktur anca sizi yönlendirebilir. Bundan dolayı da bazen danışanlar psikiyatriste gitmeyi tercih edebiliyorlar. Ancak benim kişisel tavsiyem ilk etapta bir psikolog görmeniz olacak, böylelikle belki ilaç kullanmak zorunda bile olmazsınız.

 

By | 2017-10-16T20:40:24+01:00 October 16th, 2017|Inci Picard|0 Comments

About the Author: