Benim İçin En Uygun E-Ticaret Platformu Hangisi?

//Benim İçin En Uygun E-Ticaret Platformu Hangisi?

Benim İçin En Uygun E-Ticaret Platformu Hangisi?

E-ticaret işi için artık ciddi düşünüyorsunuz ve kendi siteniz için bir e-ticaret platformu seçme vaktiniz geldi?

Şöyle kısa bir araştırma yaparsanız onlarca platformun çok güçlü özellikleriyle sizin seçiminizi beklediğinizi görebilirsiniz.

Peki bunlardan hangisi sizin için en uygun olanı?

Aralarından benim en beğendiklerimi sizin için kısaca karşılaştıracağım. Bu platformların her biri son derece beğenilen ve popüler çözümler ve hepsi kendi alanlarında en iyileri.

Magento

magento

Açık kaynaklı çözümlerin en güçlülerinden biri olan Magento aynı zamanda en esnek yapılardan biri olmasıyla beğenimizi kazanıyor.

Son derece esnek ve gelişmiş bir e-ticaret altyapısına sahip olan platform tamamen açık kaynaklı olduğu için kullanıcılara kodları istedikleri gibi değiştirme ve kendi özelliklerini ekleme olanağını sunuyor.

Kullanım Kolaylığı

Magento çok gelişmiş bir platform olmasına rağmen aynı şeyi kullanım kolaylığı için söyleyemeyeceğim.

Her ne kadar Magento 2.0 gibi verisyonları ile daha anlaşılabilir bir arayüze kavuşsa da hala yüksek teknoloji bilgisine ve yeteneklerine sahip olmayan bir kullanıcı için malesef kabusa dönebilme potansiyeline sahip.

Seçiminiz Magento’dan yana olursa kendinize öğrenme süreci için uzunca bir zaman ayırmanızı tavsiye ederim.

Maliyet

Magento 2 opsiyonu ile birlikte geliyor. Magento CE (Community Edition) ücretsiz indirip, kullanabileceğiniz şekilde sunuluyor. Bir de büyük kurumlar için Magento EE (Enterprise Edition) seçeneği bulunuyor ama bu yapacağınız işin büyüklüğüne göre fiyatlandırılıyor ve fiyat almak için bir Magento uzmanı ile görüşmeniz gerekiyor.

Bizi daha çok ilgilendiren ücretsiz sunumu ise yayına alabilmek için karşılamanız gereken bir barındırma maliyeti ve muhtemelen istediğiniz özellikler için ücret karşılığı almanız gereken uygulamalar ile her ay için hazır tutmanız gerekecek bir bütçe sizi bekliyor olacak.

 

WooCommerce

woocommerce

Özellikle WordPress ile çalışmaya alışkınsanız sizin için en iyi çözümlerden biri kesinlikle WooCommerce eklentisi.

Dünyanın en çok kullanılan içerik yömetim sistemi ile birlikte çalışan WooCommerce, WordPress kullanıcıları için gerçekten işlerini çözmek açısından en iyi seçenek.

Tüm dünyada 766 binden fazla sitede kurulu olması da bu başarısının en büyük kanıtı.

Kullanım Kolaylığı

WooCommerce tek başına çalıştırabileceğiniz, barındırma hizmeti ile birlikte gelen bir servis değil.WordPress siteniz üzerine kurabileceğiniz bir eklenti. Her ne kadar kendi arayüzleri son derece kullanıcı dostu olsa da özellikle WP ile yeni tanışanlar için sadece WooCommerce değil, WP arayüzleri, bunların kurulumu, güncellemeleri, bakımları ve diğer onlarca eklentinin her güncelleme de sorunsuz çalışmasının sağlanması gibi biraz baş ağrıtıcı bir süreç sizi bekliyor olabilir.

Maliyet

WooCommerce tüm güncellemeleriyle beraber ücretsiz bir eklenti ancak WP barındırma gibi ücretlerinden bağımsız olarak ayrıca daha yalın halinden daha fazla özelliğe ihtiyaç duyarsanız, SEO, farklı ödeme kanalları gibi, fiyatları 40 USD^den başlayan yeni eklentiler satın almanız gerekecek.

OpenCart

opencart

OpenCart PHP yazılımı ile yeni geliştirmelere son derece açık bir açık kaynak, ücretsiz e-ticaret platformu.

Yalın hali çok fazla fonksiyon içermese de 14 binden fazla eklentisi ile her ihtiyacınızı karşılayabilecek güce sahip.

Özellikle farklı diller ve kurlar konusunda verdiği destek sayesinde değişik pazarlara açılmak isteyen girişimciler için önemli bir platform.

Kullanım Kolaylığı

İyi tasarlanmış arayüzü sayesinde Magento’ya göre çok daha kolay bir kullanım sunmasına karşın bir WooCommerce basitliğinden oldukça uzak olduğunu söyleyebiliriz.

Çok yüksek bir teknik bilginiz olmasa da başınızı ağrıtmadan bir mağaza açıp, istediğiniz özellikleri çok zorlanmadan kurabilirsiniz.

Maliyet

Açık kaynaklı ve ücretsiz platformların tümünde olduğu gibi OpenCart da bu konuda biraz kafa karıştırıcı olabilir. Yazılımı ücretsiz indirmeniz hatta ücretsiz güncellemeniz malesef cebinizden hiçbir şey çıkmayacağı anlamına gelmiyor.

Alan adı, barındırma, SSL sertifikası ve kullanacağınız eklentilerin aylık ücretleri her zaman sizi bekleyecek.

Shopify

shopify

Benim kişisel tercihlerime göre en sevdiğim platformun Shopify olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.

Öncelikle barındırılan (hosted) bir platform olduğu için sizi sunucu, barındırma, SSL sertifikaları gibi birçok zaman alıcı ve teknik bilgi gerektiren konudan kurtarıyor.

Barındırılmış olmasına rağmen eğer ihtiyaç duyarsanız ve teknik altyapınız varsa kodları üzerinde istediğiniz gibi oynayabileceğiniz kadar da esnek bir yapıya sahip.

Son derece basit ve temiz tasarlanmış arayüzleri, son derece güçlü bir e-ticaret platformunu kullanımınıza sunuyor.

Kullanım Kolaylığı

Shopify’ın en güçlü özelliği muhtemelen inanılmaz kullanıcı dostu arayüzü. Hayatı boyunca hiçbir içerik yönetim servisi görmemiş, hiçbir web sitesi yönetimi deneyimi bulunmayan bir kullanıcı bile verdiğimiz bir günlük workshop ile shopify’ı uzman seviyesinde kullanmaya rahatlıkla başlayabiliyor.

Maliyet

Shopify aylık paket satın alarak kullandığınız bir platform ve aylık paketleri 29 USD’den başlıyor. Bu giriş paketi birçok e-ticaret girişimi için fazlasıyla yeterli ödeme komisyonları hariç başka bir ücret ödenmiyor.

shopify_prices

Tüm platformlarda olduğu gibi Shopify için de ihtiyaçlarınıza göre ücretli ya da ücretsiz çok sayıda tema ve uygulama bulunuyor. Ücretsiz temalar ve uygulamalar ile baz bir e-ticaret sitesini tüm fonksiyonlarıyla oluşturmak da mümkün.

 

Hangi platformun size en uygun olacağına beraber karar vermek ve ihtiyaçlarınıza göre sen iyi çözüme kolayca ulaşmak isterseniz benimle hemen iletişime geçebilirsiniz. UpLondon olarak e-ticaret danışmanlığından, anahtar teslim projelere ve dijital pazarlama hizmetlerine kadar tüm ihtiyaçlarınızı karşılıyoruz.

By | 2018-03-01T10:29:58+00:00 October 17th, 2017|Murat Kahraman|0 Comments

About the Author: