Londra’daki Sürücüleri Etkileyecek Yeni Uygulama Yarın Yürürlüğe Giriyor

//Londra’daki Sürücüleri Etkileyecek Yeni Uygulama Yarın Yürürlüğe Giriyor

Londra’daki Sürücüleri Etkileyecek Yeni Uygulama Yarın Yürürlüğe Giriyor

Sadiq Khan’ın yeni uygulaması olan T-Charge 23 Ekim 2017 tarihinden itibaren, Londra’nın merkezindeki zehirli havayı azaltmak amacıyla yürürlüğe girecek.

Yeni uygulama, uzun vadede zehirli havaya maruz kalma yüzünden yılda 9,000 Londralı’nın erken öldüğünün saptandığı başkentte, her gün 10.000 sürücüyü etkileyecek.

Lansman öncesinde yayınlanan YouGov anketi, 1.053 yetişkinin yüzde 74’ü kuvvetle T-Charge’ı destekleme eğiliminde olduğunu gösterdi.

T-Charge Nedir?

T-Charge, Londra’nın merkezine giden araçların Congestion Charge ücretine ek olarak ödenen 10GBP’ye kadar olan bir emisyon ücretidir.

Ne kadar ödenecek?

T-Charge, Congestion Charge ücretinin üstüne 10GBP’ye mal olacak. Bir şoförün ödeyeceği en çok £ 21.50 olacak.

 

T-Charge bölgesi nerede?

T-Charge Londra’nın merkezindeki Congestion Charging Zone uygulamasının olduğu bölgelerde uygulanacak.

 

T-Charge hangi gün ve saatlerde uygulanacak?

Sürücüler ücreti 23 Ekim Pazartesi 2017 tarihinden itibaren, Pazartesi-Cuma günleri 07: 00-16: 00 saatleri arasında ödemek zorunda kalacaklar.

Bank Holiday’ler ve Christmas ile Yılbaşı Günü arasindaki günlerde ücret alınmayacak.

Kimler etkilenecek?

Euro IV emisyon standartlarını ihlal eden benzinli ve dizel araçlar – genelde 2006’dan önce yapılmış olanlar – Congestion Charging Zone’da £ 11.50 standart ücretin üzerine ekstra bir £ 10 ödemek zorunda kalacaklar.

Bunlara araba, minibüs, otobüs, şehirlerarası otobüs ve HGV dahildir.

Kimler muaf?

TfL’ye kayıtlı acil durum araçları, taksi ve mini taksi ve kurtarma araçları ücretten muaftır. Ücret bölgesi içinde yaşayan sakinler ve mavi rozet sahipleri indirim hakkına sahiptir.

Sokakta yol üzerinde park için ayrılmış özel alanlarda Residence Parking Permit ile bütün gün park etmiş olan araçlar o gün için ücretlendirilmez.

Etkilenip etkilenmediğinizi biliyor musun?

Sürücüler, TfL’nin buradaki linkine tıklayarak etkilenip etkilenmediklerini kontrol edebilirler.

Nasıl ödeyeceğim?

T-Charge, Congestion Charge ile aynı ödeme ve operasyonel sistemleri kullanacaktır.

23 Ekim 2017’den itibaren TfL yetkilileri, T-Charge’a tabi olan araçları belirleyecek ve sürücü aynı harekette hem Congestion Charge hem de T-Charge için ödeme yapacaktır.

Ücret, mevcut Congestion Charge Autopay müşterilerinden 23 Ekim 2017 tarihinden itibaren otomatik olarak tahsil edilecektir.

Sürücüler ödeme yapmazsa ne olur?

Ödenmediği takdirde £ 130 ceza cezası uygulanacak fakat ceznın 14 gün içerisinde ödenmesi halinde bu tutar £65’a düşürülecek.

 

Kaynak

https://www.standard.co.uk/news/london/london-tcharge-everything-you-need-to-know-about-sadiq-khans-10-payment-to-tackle-pollution-a3664011.html

 

By | 2017-10-22T18:37:26+01:00 October 22nd, 2017|Genel|0 Comments

About the Author: