İngiltere’deki İlk Metro Kazası

//İngiltere’deki İlk Metro Kazası

İngiltere’deki İlk Metro Kazası

Barbican istasyonu, tube ağının ilk yolcu felaketine sahne olmak gibi pek de kiskanilmayacak bir ayrıcalığa sahip. Günümüzde unutulan bu olay tam 5 kişinin hayatına malolmuş.

19 Aralık 1866, öğleden hemen sonraydı. Moorgate ile Farringdon arasında yeni açılmış olan demiryolları, normal bir şekilde servis vermeye devam ediyordu. Batıya dogru giden tren şimdiki adı Barbican o zamanki adi Aldersgate olan istasyonda durdu.Hattın bu bölümü gökyüzüne açık bir bölümdü, ve o bölümün üzerinde inşa edilmekte olan Smithfield Market’in temelini oluşturacak olan demir kirişler bulunuyordu.

Ana müteahhit firma olan Thames Ironwork Company’deki işçiler, trenler çalışıyorken sahanın üzerinde yük kaldırmamaları konusunda uyarıldı. Direktif ya göz ardı edildi ya da birileri mesajı almadı. Batı yönüne giden trenin istasyondan ayrıldığı sırada. işçiler, buharlı bir vinç kullanarak 12 metrelik bir çapraz kirişi yerleştirmek için kavradılar.

Tren tam altindan geçtiği anda dört tonluk kiriş düştü. Çatıyı tamamen çökerterek, ikinci sınıf vagonu tamamen yok etti. 68 yaşındaki Sarah Johnson, “korkunç biçimd kafatası çatlayarak ve boynu kırılarak” anında öldü. Vagondaki diğer iki yolcu (Henry Lukey ve Charles Passmore) ve güvenlik görevlisi (Charles Dant) raylara fırladı. Kirişin altında hala hayatta kalmışlardı, fakat “korkunç ağırlığıyla ezilerek korkunç biçimde sakatlandılar”. St Bartholomew Hastanesi olay yerine yakındı ancak üç kişiden hiçbiri kurtarılamadı.

London Metrosu’ndaki ilk yolcu felaketi, dört kişinin hayatına maloldu. İnanılmaz bir şekilde, hat yarım saat içinde tekrar çalışmaya başladı. Büyükşehir Demiryolunun Genel Müdürü Myles Fenton, kazanın tamamen yüklenicilerin hatası olduğunu kamuoyuna hızlı bir şekilde yaydı ve hattın normal tren hizmetinde herhangi bir kesinti olmamasını” sağladı. The Times’a yazdığı mektup editörün şu notuyla yayınlandı “Bu duyuru hayatta kalanlar ve merhumunların yakınları için çok tatmin edici olmalı”

Savcının soruşturmasını takiben, iki işçi ihmal yoluyla adam öldürme suçuyla itham edildi. Yargılanmayı beklerken ustabaşı Richard Chaney’in psikolojisi bozuldu ve ölü bulunduğunda kazanın indirekt olarak beşinci kaybı olmuş oldu. Hayatta kalan diğer sanık John Wilmot daha sonra suçsuz bulunarak beraat etti.

Kaynak

https://londonist.com/2014/11/disaster-at-barbican-the-tubes-first-tragedy

Photo

https://www.google.co.uk/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjG5LCBup7XAhVCvRQKHarJCaQQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.dailymail.co.uk%2Fnews%2Farticle-2334430%2FMark-Bridger-Hero-past-April-killers-father-PC-scene-Tubes-worst-peacetime-disaster.html&psig=AOvVaw0Gt–rvSVoDHbF0DSeNbBJ&ust=1509662713557964

 

 

By | 2017-11-02T00:05:44+00:00 November 1st, 2017|Genel|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment