KARİYERİNİZİN KONTROLÜ KİMİN ELİNDE?

/, Hülya Günay/KARİYERİNİZİN KONTROLÜ KİMİN ELİNDE?

KARİYERİNİZİN KONTROLÜ KİMİN ELİNDE?

“ Eger Plan yapmakta Başarısız olursanız, Başarısızlığın Planını yapmış olursunuz “ – Benjamin Franklin

Bir çoğumuz süpermarkete alışverişe giderken bile ihtiyacımız olan ya da istediğimiz malzemelerin listesini yaparken, hayatımızda en büyük yer tutan ve önem taşıyan kariyerimizi planlamakta ayni hassasiyeti ve özeni göstermiyoruz.

Genellikle çalıştığımiz işyerinin ya da patronumuzun bizim için belirlemiş olduğu hedefleri kabullenip, kendi kariyer hedeflerimizi gözardı edebiliyoruz.

Peki Kariyerimizin Kontrolunü nasıl elimize alabiliriz ?

Ünlu Politikaci ve Diplomat Benjamin Franklin’in deyimiyle “Plan” yaparak…

Kariyer Planlamasi yaparak, sadece kariyerimizin kontrolunü elimize almış olmakla kalmayıp; baskalarinin bizim icin yapmiş oldugu planlarla da kendimizi sınırlamamış oluyoruz.

KARİYERİMİZİ NASIL PLANLAMALIYIZ?

Kariyer Danişmanlığı kapsamında, Kariyer Planlaması yaparken 3 aşamalı bir sistem kullanmaktayız;

1- Kariyerimize iliskin uzun vadeli Vizyonumuz,
2- Su anda içinde bulundugumuz durumun Analizi,
3- Kariyer Vizyonumuz ile ili
şkili Uzun vadeli ve kisa vadeli Hedef Belirleme.

Bu maddelerin içerisinde kanımca en önemli ve bir o kadar da belirlemesi herkes tarafindan güç olan “Kariyer Vizyonumuz”’un ortaya çıkarılmasıdır.

VİZYON NEDİR?

“ Görmedi
ğimiz bir hedefi vurmamız mümkün degildir, olmayan bir hedefi ise görmemiz mümkün değildir “ – Tony Robbins

 

“Vizyon” gelecekte varmak istedigimiz ya da olmayi hayal ettigimiz noktadir.

Eğer Kariyerimiz ile ilgili gelecekte varmak istediğimiz ya da hayal ettigimiz bir nokta – yani “Vizyon” umuz yoksa – bu noktaya ulaşmamız elbette ki mümkün olmayacaktir.

Kariyerimiz hayatımızın en büyük ve en önemli parçalarından biri olup, eğer dikkatli planlama yapilmazsa hayatımızın genelinde oldukça olumsuz etkiler yaratabilir.

Kariyerimizde başarılı olurken aile ilişkilerimiz, sosyal hayatımızı ya da sağlımızı feda ediyorsak “Başarı” kavramını tekrar gözden geçirmemiz gerekir.

Hayatımızı kariyerimizin etrafinda düzenlemektense, kariyerimizi hayatımızın etrafında düzenlememiz bizi hem genel anlamda ve uzun vadede daha “Başarı”lı kilar.

O zaman “Kariyer Vizyonu” muzu belirlemeden önce belki de genel “Hayat Vizyon”umuz uzerinde düşünmemiz daha dogru olacaktir. Daha sonrasında ise bu Vizyona uygun bir Kariyer Planlamasi ile kendimizi ileride yaşayabileceğimiz mutsuzluk, depresyon, iş ve gelir kaybi gibi sorunlardan da korumus oluruz.

Ancak çoğumuz günlük koşuşturmaca ve sorumluluklarin arasinda günü kurtarirken, “Büyük Resmi”, yani “Hayat Vizyon”umuzu gözardı etmekteyiz.

Hayatimiz ile ilgili “Büyük Resmi” düşünürken kendimize belki de şimdiye kadar hic sormadığımız, ya da uzerinde fazla düşünmediğimiz 3 önemli soruyu sormamızı tavsiye ederim;

1- Ben Kimim?

– Eğer hayatımızda kendimizi tanimlamak icin kullandığımız bütün statü ve mevkileri bir tarafa birakirsak kimiz?

– Yani anne, baba, müdür, danışman, öğretmen, başkan, sporcu v.b tanımlamalari kaldırırsak biz kimiz?

Gercek kimliğimiz nedir?

–  Bizi diğerlerinden farklı kılan özelliklerimiz nelerdir?

2- Hayatımın Amacı Nedir?

 

–  Bu dünyada ya da gezegende varolmamızın sebebi sadece calışıp, maaşımızı alıp, emekliligimize hazırlanmaktan ibaret degildir. Hepimizin varolmasinin daha büyük bir sebebi vardir.

– Ilgi duyduğumuz sosyal konular nelerdir; insan haklari, demokrasi, bariş, cevrenin korunmasi gibi hangi sosyal konularda aktif rol almak istersiniz?

– Dünyada ya da etrafinızda degistirebilecek olsaniz neyi degiştirmek istersiniz? Daha barışçıl bir dünya mi? Fakirligin ve açligin ortadan kaldırılması gibi…

 

 

 

 

 

 

 

3- Değerlerim Nelerdir?

– “Değer”lerimiz hayatta bizim için en önemli kişileri ve konulari kapsar; bazılarımız için iş basarisi en onemliyken, bazılarımız için seyahat etmek ya da sosyalleşmek önemli olabilir.

– Değer’lerimizin yani bizim için neyin en önemli oldugunu ise sadece kendimiz belirleyip, ancak hayatımızı bu değerler çerçevesinde olusturduğumuzda daha mutlu ve tatminkar bir hayata doğru yol almış oluruz.

– Bizi hayatta aydınlatan ve canlı tutan aktiviteler nelerdir?

– Hangi aktiviteyi ya da gorevi para almadan da yapmak sizin icin sorun teşkil etmez?

Tavsiyem, yukaridaki sorulari mülakat seklinde bir iş arkadasiniz, eşiniz veya tanıdıgınız ile yapmanız. Mümkünse yanıtlarınızı kaydedip, daha sonradan dinlemeniz seklinde olacaktir.

Bu sorulari en dürüst ve fazla düşünmeden cevapladiginiz takdirde, cevaplarınızda ortak bir tema cikacaktir. Bu tema bizim hayattaki “Kişisel Misyon” umuzu belirleyecektir.

Örneğin, cevaplarınızdaki tema eğitim, öğrenme, sevgi, başarı ve diğerlerine yardımcı olmak üzerineyse – benimkinde oldugu gibi – kişisel misyonunuz şu şekilde oluşturulabilir;

“Ki
şisel misyonum diğerlerini eğiterek ve ilham vererek gercek potansiyellerine ulasmalarini sağlamaktir” gibi…

Bu noktadan sonra “Kişisel Misyonu” nuza uygun bir kariyer belirlemeniz zor olmayacaktır.

Kariyerimizi bu sorular doğrultusunda ortaya çıkan tema etrafında oluşturduğumuz takdirde, hem başarılı hem de mutlu bir kariyer hayatı bizim olacaktır.

Kariyer Planlamasi’nin ikinci ve üçüncü aşamalarini önümüzdeki haftalarda detaylı olarak gozden gecirecegiz.

Bugünkü yazımızı ünlü yazar Mark Twain’in bir degimiyle kapatmamız yerinde olacaktır;

“ Hayatımızda iki onemli gün vardir; doğduğumuz gün ve neden doğduğumuzu anladığımız gün…” – Mark Twain

 

Başarı ve Mutluluk Dileklerimle,

Hülya Günay

www.zenpro.coach

By | 2018-05-03T17:02:08+01:00 March 8th, 2018|Genel, Hülya Günay|0 Comments

About the Author: