Biri OCR mı dedi?

/, Genel, Pınar Çimen/Biri OCR mı dedi?

Biri OCR mı dedi?

Qualification…. İngiltere’de ve İngilizce’de çok sık karşılaştığımız bu kelimenin anlamı, bir sınavdan başarılı bir şekilde geçtiğinizin veya bir dersi resmi olarak tamamlandığınızın bir göstergesi, özellikle bir mesleğin ya da yeteneğin tanınmış yani kabul görmüş, yetkilendirilmiş bir uygulayıcısı olarak bir statüye sahip olduğunuzun bir belgesi seklinde açıklayabiliriz. İşte bu gösterge ya da yetkilendirme İngiltere’de daha önceki yazımda anlattığım JCQ sınav merkezi bünyesindeki 7 sınav kuruluşu aracılığıyla resmi olarak yapılmaktadır. Bugünkü konumuz ise bu 7 kuruluştan biri olan OCR (Oxford Cambridge and RSA) kurumuna biraz göz atmak…

OCR’in adı, Cambridge Üniversitesi Yerel Sınavlar Birliği (University of Cambridge Local Examinations Syndicate  – UCLES) ile Kraliyet Topluluğu Güzel Sanatlar Sınav Kurulu’nun (Royal Arts Examination Board – RSAEB)  1998 yılında birleşmesiyle kurulan yeni statüyü yansıtmaktadır. Birleşim anında, UCLES’in nitelikleri, sahip olduğu iki yan kuruluşu tarafından devam ettirildi. Bunlar; A Level sınavları için Oxford ve Cambridge Sınav ve Değerlendirme Konseyi (Oxford and Cambridge Examinations and Assessments Council-OCEAC) ve GCSE sınavları ve başarı sertifikaları için Midland Sınav Grubu (Midland Examining Group-MEG) idi. Kraliyet Topluluğu Güzel Sanatlar Sınav Kurulu (Royal Arts Examination Board- RSAEB) ise mesleki niteliklerin onaylanması ile ilgili sınavlar düzenleyecekti. Birleşmeden sonra, hepsinin önceki isimlerin yerine OCR, yeni açılımı ile Oxford, Cambridge and RSA adı geçti.

OCR, Cambridge merkezli, Coventry’de bir ofisi bulunan İngiltere’nin lider sınav kuruluşudur. Her sene bir milyondan fazla öğrencinin girdiği 40’dan fazla konuda GCSE ve A Level sınavları ve 450’den fazla mesleki niteliklerin onaylanmasına yönelik yapılan sertifika sınavlarının yaratılmasından ve sonuçların değerlendirmesinden sorumludur. Sınavları yaratan ve sonuçlarını değerlendirenlerin 90%’dan fazlası öğretmen veya eski öğretmen olan 14.000’den fazla denetçi ile çalışmaktadır.

OCR ayrıca, 1858’te kurulmuş, şu anda Avrupa’nın en büyük başarı değerlendirme ajansı olan,160’dan fazla ülkede faaliyet gösteren, dünya çapındaki başarı değerlendirmesi için yeni metotları geliştirmede ve sunmada öncü rol oynayan, 160. kuruluş yıldönümünü 2018’de kutlayacak olan, orijinal adi Cambridge Üniversitesi Yerel Sınavlar Birliği (The University of Cambridge Local Examinations Syndicate -UCLES) olan Cambridge Değerlendirme Grubu (Cambridge Assessment Group) nun bir parçası olarak, değerlendirme ve sınavlar sırasında rakipsiz uzmanlığa ve araştırma yapma olanağına sahiptir. Cambridge Değerlendirme Grubu, üniversitenin üç sınav kurulunun sahibi ve yöneticisidir. OCR İngiltere’de GCSE ve A Level sınavları düzenlerken diğer ülkeler için Cambridge Assessment Sınav Kurulu, Cambridge Uluslararası Sınavlarını (Cambridge International Examinations-CIE) yürütmektedir. OCR ve CIE arasında en önemli ayrım, İngiliz Sınav Kurulu olan OCR, Birleşik Krallık hükümetinin tüm sınav düzenlemelerine uyması gereklidir ve Uluslarası GCSE (International GCSE- IGCSE) ve A level düzenleyen CIE ise uymak zorunda değildir.

OCR kâr amacı gütmeyen bir organizasyondur, bu nedenle onlar için başarı, faaliyetlerinin etkisi ve kapsamı ile öğrencilerin isteklerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için yaptıkları katkının ölçeğiyle ölçüldüğünü belirmektedirler. Amaçlarını şu şekilde açıklamışlarıdır. “Tüm öğrencilerin potansiyellerine tam olarak erişebilmelerini ve başarılarını tanımalarını mümkün kılacak şekilde eğitimi destekleyici nitelikler sunmak için diğer sınav kurulları ile ortaklık içinde çalışmak ve genel ve mesleki niteliklerde, öğrencilere, geleceği için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerileri kazandırarak tam potansiyellerini yakalamalarına yardımcı olmaktır.”

OCR sınav merkezi öğrencilere seviyeleri sınavlar için bir fırsat sunmaktadır. Yüksek kağıt ( Higher Paper) her konunun daha gelişmiş, yoğun ilkelerini kapsarken, A * – C derecelerini verir ve Temel ( Foundation) sınav kağıdı ise konunun sadece temel ilkeleri kapsar ve C – F notları verir. Her bölgede bazı farklılıklar olsa da çocuğunuzun okula, konuya ve öğretmenine bağlı olarak, 9 sınıfın sonlarında 10. Yılın başından itibaren hangi rotayı takip edeceği belirlenir. OCR GCSE deki konularda foundation ve higher yani temel ve yüksek olarak iki seviye sınav bulunmaktadır Buna göre çocuğunuz 11. sınıfın sonunda gireceği GCSE sınavında ya Foundation yani temel sınavdan sorumlu olacaktır ya da higher denilen yüksek seviyeden. Yani A / A * ile bir üst set yüksek seviye içeriğini kapsayacak veya foundation sınavında maksimum C sonucuna ulaşacaktır. Alacağı sınavın Foundation ya da Higher olması çocuğun devam edeceği Sixth Form eğitiminde önem arz etmektedir. Birçok iyi kalitede ki okul A* ve A sonuçları alan öğrencileri kabul ettiğinden Foundation sınav kağıdından maksimum not olan C almış olması bu okullar için anlamlı değildir.

Son sınav sistemindeki yeni düzenlemelere göre çocuğunuz GCSE foundation sınav kağıdından (C-D-F) alabiliyorken bu yeni düzenleme ile artık 1-5 arasında rakamsal bir derece alabilecektir. Bu değişiklik Higher sınav kağıdı içinse A* A-B-C iken 4-9 arasında bir derecelendirme şeklini almıştır.

Yeni düzenlemelere gore GCSE’de derecelendirme:

2017 ile ilgili OCR hakkında bazı istatistikler:

  • Bu yaz, OCR tarafından yaklaşık olarak 17.000 bireysel sınav sorusu düzenlendi.
  • 760 farklı sınav kağıdı OCR tarafından üretildi.2016’da bu rakam 627 idi.
  • Braille veya genişletilmiş baskı ile kişiye özel olarak değiştirilmiş 241 sınav kağıdi hazırlandı, 2016’da 168 idi.
  • Soru kağıtlarıni yazmada görev yapan 800’den fazla kişi çalışmaktadır.
  • Bu yıl 59 milyonun üzerinde sayfa basıldı ve 27.000 kutu sınav merkezlerine gönderildi.
  • Yaklaşık 2,5 milyon GCSE ve A Level sınav kağıtları sadece birkaç hafta içinde OCR incelemecileri tarafından değerlendirilir. Bu kısa zaman diliminde, 30.000 okuldan ve kolejden öğretmenler tarafından 836.000 adayın çalışması değerlendirilir.
  • 2017 de neredeyse 1.600 öğe (Soru Kitabı, ekler, kaynak kitapçıkları vb.) gönderildi.
  • 000 kişi (bunların 90% ‘dan fazlası, ilgili bir dereceye sahip öğretmen veya eski öğretmenler) OCR’ da değerlendirme yapmaktadır.

Çocuğunuz için dikkat edilmesi gereken nokta hangi sınav merkezinin sınavına gireceği ve hangi seviye sınav kağıdını alacağıdır.

Gelecek yazımızda görüşmek üzere sağlıcakla kalın,

Pınar Çimen

Eğitim Danışmanı

British English School

Hp& Kp Ltd.

Cambridge, UK

Email: info@britishenglishschool.co.uk

Tel: UK : +44 7469097686

Whats – Up / TR: +90 532 727 40 75

Kaynaklar:

http://www.ocr.org.uk/

https://en.oxforddictionaries.com/definition/qualification

https://en.wikipedia.org/wiki/Oxford,_Cambridge_and_RSA_Examinations#cite_note-2

By | 2018-05-03T17:01:53+01:00 March 12th, 2018|Eğitim, Genel, Pınar Çimen|0 Comments

About the Author: