Sıradaki AQA…

/, Genel, Pınar Çimen/Sıradaki AQA…

Sıradaki AQA…

Sıradaki AQA…

 

Bildiğiniz gibi gecen haftalarda sizinle İngiltere’ de ki tüm sınav kurumlarının patronu olan JCQ sınav kurulu ve kendisine bağlı bulunan 7 sınav kurumundan biri olan OCR sınav kurumu üzerine konuşmuştuk. Bu hafta da JCQ bünyesindeki diğer sınav kurumu olan AQA biraz masaya yatırmak istedim.

  1. yüzyılın başında, değerlendirme sisteminin mevcut olmadığı bilinmektedir. Orta öğretim ve sınavlar sadece yeteneğe değil, sosyal sınıf, yaş ve cinsiyet ile karakterize edilmiş küçük bir grup için mevcuttu. Sınavlar üniversiteler ve bazı meslek kuruluşları tarafından adayları seçmek için kullanılırdı. 1903’te, Manchester, Leeds ve Liverpool (daha sonra Birmingham ve Sheffield’la birleşti) üniversiteleri Birleşik Üniversite Sınavı Kurulunu (the Joint Matriculation Board-JMB) kurmak için birleşti. Bunları halka açık sınav sağlayıcıları olarak Oxford, Cambridge ve Londra takip etti.

JMB, öğretmenler için destek sağlanması, öğretmenlerin ve öğrenilen toplumların konu komitelerinin kurulması için okullarla bir ortaklık kurmaya çalıştı. 1992 yılında JMB, Kuzey Sınav Birliği ile

Kuzey Sınav ve Değerlendirme Kurulu’nu (Northern Examinations and Assessment Board -NEAB) kurmak üzere birleşti ve Nisan 2000’de Birleşik Sınav Kurulu ile de birleşerek İngiltere’deki en büyük sınav merkezi olan Değerlendirme ve Yeterlilikler İttifakıni (Assessment and Qualifications Alliance-AQA) oluşturuldu. Şimdi sadece AQA olarak bilinmektedir.

AQA, 2011 yılında öğretmenlerin sınıf kaynaklarını online olarak paylaştığı Teachit ve yine öğretmenlerin kişiselleştirilmiş çalışmalar oluşturmak için geçmişteki kâğıt sorularına erişmelerini ve ekranda etkileşimli değerlendirmeleri sağlayan Doublestruck (Exampro ve Testbase), kurumunu da bünyesine kattı

Sayılarla AQA

– Her yıl tüm GCSE’lerin ve A-Level sınavlarının yaklaşık yarısı AQA tarafından organize edilip değerlendirilmektedir.

– Her yıl yaklaşık 1,4 milyon öğrenci A Level ve ve GCSE sınavlarına AQA ile oturmaktadır.

– Her yaz 2,3 milyon GCSE sonucu veriyoruz. 250,000 öğrenci AQA ile en popüler GCSE programına katılıyor.

– Her yıl 7 milyondan fazla sınav kâğıdı değerlendirmektedirler.

– Niteliklerin tasarımına yardımcı olan ve sınavları belirleyen ve derecelendiren 25.000 civarında öğretmen, öğretim görevlisi, konu uzmanı ve akademisyenle birlikte çalışmaktadırlar.

– Nitelikleri dünya çapında 30’dan fazla ülkede uluslararası düzeyde tanınmaktadır ve öğretilmektedir.

– Teachit ailesinde yedi konu alanında 460.000’den fazla öğretmen kayıtlı.

– Online Teachit’ te  konu kütüphaneleri, 51.000 sayfadan fazla öğretim kaynağı bulunmaktadır.

– Doublestruck aracılığıyla, Exampro ve Testbase’den 59.786 bireysel soruya sahip olunabilir.

– Exampro ve Testbase online kütüphanelerinde öğretmenler tarafından kaydedilen 1.5 milyon belge bulunmaktadır.

AQA, bağımsız bir eğitim hayır kurumudur. Okullarda ve kolejlerde öğretilen akademik niteliklerin onaylandığı en büyük hizmet sağlayıcıdır. Öğretmenlerle onların günlük ihtiyaçları doğrultusunda yeni kaynakları yaratmak için yakın bir iş birliği içinde çalışmaktadırlar. İngiltere’de her yıl alınan GCSE ve A Level sınavlarının yaklaşık yarısı AQA tarafından sunulmaktadır ve değerlendirilmektedir. Sınavlar yoluyla kazandıkları paraları yine eğitime geri yatırmaktadırlar. Örneğin, Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezleri aracılığıyla araştırmalara para yardımı yapmaktadırlar ve AQA Potansiyel Kilidini Açma Programlarıyla hayatta zorluklarla karşılaşan gençleri geliştirmek için yardım etmekte ve onlara ilham vermektedirler.

75 konuda niteliklerin onaylanması için sınavları bulunmaktadır.

AQA amaçlarını şöyle açıklamaktadır “öğrencilerin potansiyellerini fark etmelerine ve hayatlarının bir sonraki aşamasında başarılı olmalarına yardımcı olan yüksek kalitede nitelikler sağlayarak eğitimlerini ilerletmek”. Konseyleri, genel stratejilerinden, eğitimsel ve hayır amaçlı hedeflerini yerine getirme yönünde kuruma yön vermekten sorumludur. Konsey, eğitim ve iş geçmişine sahip üyelerden oluşur ve Yönetim ekibi tarafından desteklenen Genel Müdür’e günlük liderlik ve yönetim süreçleri devredilir.

Yaptıkları sınavlar sonucu onayladıkları nitelikler, işverenler ve üniversiteler tarafından çok değerlidir ve gençlerin hayatlarının bir sonraki aşamasına geçmesini sağlar. GCSE’ler, AS ve A Level sınavları, EPQ (Extended Project Qualification – genişletilmiş proje yeterliliği), AQA Bakalorya, Teknik Düzeyler ve Teknik Ödüller gibi çeşitli yeteneklerin onaylanması için uygundurlar. AQA’da ki İngiltere niteliklerinin ayrıca dünya çapında 30 ülkede uluslararası düzeyde öğretilmektedir ve sınav sonuçları kabul görmüştür.  Oxford University Press, Oxford Uluslararası AQA Sınavları ile olan ortak girişimi aracılığıyla, İngiltere dışındaki uluslararası müfredat okulları için özel olarak tasarlanmış bir dizi Uluslararası GCSE (IGCSE) ve A Level sınavları da sunmaktadır.

AQA ailesi çok çeşitli eğitim kaynakları ve veri hizmetleri sunmaktadır.

Teachit (Öğret)

Öğretmenler tarafından yine öğretmenler için yaratılmış online bir topluluk paylaşım kaynağı.

Exampro

GCSE, AS ve A Level için kişiselleştirilmiş değerlendirmeler ve ev ödevleri.

Testbase

Key-Stage 1-3 için kendinizi ayırt edici testlerin ve revizyonların bulunduğu ortam.

DRS

Veri yakalama ve elektronik işaretleme konusunda uzmanlar.

AQA’ de tıpkı OCR sınav merkezi gibi öğrencilere seviyelerine göre alabilecekleri sınavlar firsati sunmaktadır. Yüksek kağıt ( Higher Paper) her konunun daha gelişmiş, yoğun ilkelerini kapsarken, A * – C derecelerini verir ve Temel ( Foundation) sınav kağıdı ise konunun sadece temel ilkeleri kapsar ve C – F notları verir. Her bölgede bazı farklılıklar olsa da çocuğunuzun okula, konuya ve öğretmenine bağlı olarak, 9 sınıfın sonlarında 10. Yılın başından itibaren hangi rotayı takip edeceği belirlenir. AQA, GCSE deki konularda foundation ve higher yani temel ve yüksek olarak iki seviye sınav bulunmaktadır Buna göre çocuğunuz 11. sınıfın sonunda gireceği GCSE sınavında ya Foundation yani temel sınavdan sorumlu olacaktır ya da higher denilen yüksek seviyeden. Yani A / A * ile bir üst set yüksek seviye içeriğini kapsayacak veya foundation sınavında maksimum C sonucuna ulaşacaktır. Çocuğunuz ister OCR sınavına girsen isterse AQA sınavına girsin dikkat edilmesi gereken en önemli nokta alacağı sınavın Foundation ya da Higher olmasıdır. Çünkü bu ayrım çocuğun devam edeceği Sixth Form eğitiminde çok önem arz etmektedir. Birçok iyi kalitede ki okul A* ve A sonuçları alan öğrencileri kabul ettiğinden Foundation sınav kağıdından maksimum not olan C almış olması bu okullar için anlamlı değildir.

Son sınav sistemindeki yeni düzenlemelere göre çocuğunuz GCSE foundation sınav kağıdından (C-D-F) alabiliyorken bu yeni düzenleme ile artık 1-5 arasında rakamsal bir derece alabilecektir. Bu değişiklik Higher sınav kâğıdı içinse A* A-B-C iken 4-9 arasında bir derecelendirme şeklini almıştır.

Yeni düzenlemelere göre GCSE’de derecelendirmesini gecen yazımızda göstermiştik.  Bir diğer dikkat edilmesi noktada her sınav merkezinin müfredatının farklı olmasıdır. Çocuğunuzun sınavları için yapacağı ders tekrarında hangi sınav merkezinin sınavına gireceği ve hangi seviye sınav kağıdını alacağını ve o sınav merkezinin müfredatına çalışması gerektiğini unutmayın.

Gelecek yazımızda görüşmek üzere sağlıcakla kalın,

Pınar Çimen

Eğitim Danışmanı

British English School

Hp& Kp Ltd.

Cambridge, UK

Email: info@britishenglishschool.co.uk

Tel: UK : +44 7469097686

Whats – Up / TR: +90 532 727 40 75

Kaynaklar:

http://www.aqa.org.uk/

By | 2018-05-03T17:01:40+01:00 March 19th, 2018|Eğitim, Genel, Pınar Çimen|0 Comments

About the Author: