Londra’da Toplu Taşıma

//Londra’da Toplu Taşıma

Londra’da Toplu Taşıma

Londra içinde seyahat ederken kullanabileceğiniz toplu taşıma imkanları o kadar çok ki. Nereden nereye, nasıl ne şekilde, ne kadara gitmek istiyorsanız seçme imkanınız çok fazla.

Londra içinde seyahat, TfL denilen Transport for London adlı bir kurum tarafından kontrol edilmektedir (https://tfl.gov.uk)

Peki TfL ne gibi seçenekler sunuyor? Otobüs, metro (underground/tube), DLR(Docklands Light Railway), tramvay (trams), tren (London Overground),taksi ve özel taksiler (minicab, private hire), tur otobüsleri (coaches) ve nehir üzerinde ulaşımı sağlayan deniz otobüsleri ve turlar. Bütün bu imkanlar TfL tarafından denetlenmekte ve fiyatlandırılmakta.

Londra icerisinde ulaşım (tüm toplu taşıma servis türleri için olmasa da), ücretlendirme açısından Zone denilen bölgeler ayrılmıştır. Genel olarak Oyster dediğimiz kartınızı kullanabileceğiniz bölgeler Zone 1 ve Zone 6 arasıdır. Bu zonlar dışına düşen ulaşımlar için Oyster kartları kullanılmamakta, ve bunun yerine bilet alınmaktadır. Buna, özellikle Oyster’a dahil bir istasyondan binip, dahil olmayan bir istasyonda inecekseniz, dikkat etmek zorundasınız. Girişte Oyster kartınızı basabilirken, çıkışta kapıda öteceksinizdir

Underground / Tube (Metro)

Londra içerisinde Zone 1 ve Zone 6 ya kadar bütün bölgeleri kapsayacak şekilde metro ağı var. Toplam 11 adet değişik istikametlere giden metro hattı mevcut. Genelde merkezde kullanacağınız hatlar, (yani Zone 1 ve Zone 2’yi kapsayan) Victoria, Piccadilly, Circle & District ve Central Line. Yoğun turist sebebiyle bu hatları günün hemen her saati dolu bulmak mümkün. Hatlardaki yoğunluk okul ve yaz tatillerinde daha da artıyor tabi.

Tube haritasına http://content.tfl.gov.uk/standard-tube-map.pdf sayfasından ulaşabilirsiniz.

Ayrıca istasyonların çoğunda metro haritası basılı olarak mevcut. Ücretsiz alabilirsiniz. İstasyonlarda ise her zaman büyük billboard şeklinde haritalar var. En güvenilir yöntem ise tabi ki akıllı telefonlara bu tür uygulamaları yüklemek. Hem tren saatlerini gösetrdiği gibi, canlı olarak hangi hatta sorun vary a da hangi hat kapalı size bildirim yapacaktır.

En yaygın ödeme şekli Oyster Card’dır. Bu kart ile tek veya birkaç binişlik yüklemeler (single fares/ pay-as you go) yapabildiğiniz gibi, haftalık/aylık/yıllık yüklemeler de yapabilirsiniz. Böyle olunca kartınız Travelcard özelliği kazanır. Oyser kartları, metro, otobüs, tramvay, DLR, London Overground, TfL trenleri, Emirates Air line (sadece Royal Docks ve Greenwich tarafını bağlayan teleferik), nehir otobüsü servislerinde kullanılır. Aynı zamanda Zone 6 içinde kalan National Rail servislerinde, yani bizim anlayacağımız banliyö trenleri servislerinde de geçer.

Eğer burada uzun süreli kalacaksanız, Oyster kartınızı kayıt ettirmenizi tavsiye ederim. Böylelikle online olarak hesabınızı görebilir, para yükleyebilirsiniz. Aynı zamanda, TfL tarafından fazla çekilen ücretlerin olması durumunda bunu online hesabınızdan kontrol edebilirsiniz. Bu online hesabınızın olması, aynı zamanda işiniz için yol masraflarınızı takip etmekte ve gereken dökümleri almakta size yardımcı olacaktır. İlk geldiğinizde Oyster kartınızı herhangi bir metro istasyonu bilet satış gişesinden alabilirsiniz. Ücreti £5 ‘dur. Genelde bu depozito olarak geçer. Kartınızı geri iade ettiğinizde (turistler için özellikle) bu ücret size verilir.

Bir diğer ödeme şekli ise contactless  card, yani dokunmatik kartlar. İster debit card olsun, ister kredi kartı olsun, kartınızın bu özelliği varsa, Oyster geçen tüm ulaşım araçlarında, bu kartlarınızı kullanabilirsiniz. Banka kartı isterken böyle olmasına dikkat edin. Türkiye’de de bu tür kartlar yaygın olarak kullanılıyor ama Türk dokunmatik kartlarınızı burada kullanırken çoğu kez sorun çıkıyor ve zor duruma düşebiliyorsunuz. Bu yüzden buradan böyle bir kart çıkarmanız daha mantıklıdır.

Pay as you go denilen system, Oyster kartınıza istediğiniz kadar para yüklemesi yapmaktır. Bunu gişelerden yapabilidiğiniz gibi, istasyonlardaki otomatik makinalardan da yapabilirsiniz. Bu makinalardaki ödemeniz nakit ya da debit card/kredi kartı ile olabilir. Eğer fiş lazımsa, makinadan bunu da istemeyi unutmayın  Pay as you go demek, Oyser kartınızı top up yapmaktır, yani doldurmak. Makinalarda bu seçeneği göreceksiniz.

Travelcard ise haftalık/aylık ve de yıllık toplu bir yükleme yaptığınız zaman kartınızın aldığı özelliktir. Bu sisteme Travelcard Season Tickets denilir. Günlük yüklemeler Oyster karta yapılmaz ama bunun yerine kağıt bir bilet verilir size. Günün hangi saati seyahat edecekseniz (peak ya da off-peak) ona göre üstünde bu belirtilir. Oyster kartı olmayanlar içinde bu Travelcard’lar kağıt biletler halinde alınabilir.

Travelcard’larla ilgli tüm bilgilere https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/ways-to-pay/travelcards ulaşabilirsiniz.

İlk geldiğiniz zaman, tabiki de ev aramak, iş aramak vb. işler için çok gezecekseniz. O yüzden nereden nereye, hangi zondan hangi zona gideceğiniz tam da belli olmadığı için pay as you go ya da günlük Travelcard almanızı tavsiye ederiz. Ne zaman ki yerleştiniz, işiniz, okulunu belli oldu, o zaman ihtiyacınıza göre seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Buses (Otobüsler)

Otobüs ve tramvaylarda Zone kavramı yoktur. Otobüs ve tramvay için tek binişlik ücret £1.50 ‘dur.

 • Travelcard ya da Oyster kartınıza Bus & Tram Pass yüklüyse
 • Günlük Travelcard aldıysanız
 • Günlük Bus & Tram Pass aldıysanız

otobüsleri sorunsuz kullanabilirsiniz.

Oyster kartınızda kredi kalmadı, yükleyecek zamanınız ya da imkanınız olmadı. Sadece otobüs ve tramvayda, bir kereliğine mahsus olmak üzere, eksi bakiye ile geçebilirsiniz. Kartınızı tekrar doldurmanız gerekir ki, bir daha kullanabilesiniz.

Otobüs güzergahları ve ilgili haritalar https://tfl.gov.uk/maps/bus?intcmp=40401 sayfasında yer almakta.

Ayrıca canlı olarak otobüs güzergahlarını/ beklediğiniz durağa geliş saatlerin gösteren çok güzel akıllı telefon uygulamaları var.

Trams (Tramvaylar)

Mantığı aynı otobüsler gibidir. Ücret £1.50 ‘dur

 • Oyster kartınıza Zone 3, 4, 5 veya 6 Travelcard varsa
 • Paper Day Travelcard that includes Zone 3, 4, 5 ve 6’yı kapsayan günlük Travelcard’ınız varsa
 • Oyster kartınızda, Bus & Tram Pass varsa
 • Günlük Bus & Tram Pass varsa

Otobüs gibi binerken basılıyor, inerken sakın basmayın tekrardan  Sadece Wimbledon istasyonu hariç, burada istasyondan çıkarken basmanız gerek.

Tramvay haritasına http://content.tfl.gov.uk/tram-service-map.pdf sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sadece otobüs ve tramvay için travelcard (Bus & Tram Pass) alabilirsiniz bu arada, eğer en çok bunları kullanıyorsanız. Otobüsler ve tarmvaylar, daha çok merkez Londra hariç, metro ağının yaygın olmadığı bölgelerde en çok kullanılan ulaşım yöntemleri. Londra merkezde oturuyorsanız eğer, tramvay görmeniz biraz zor

Hopper fare (İndi bindi diyelim )

İki tramvay ya da otobüs seyahatinin tek ücrete denk gelmesi.

Otobüs ya da tramvaya 1 saat içinde tekrardan binerseniz, ister Oyster kartınızla olsun ister contactless kartınızla olsun, 2. binişiniz ücretsiz.

Otobüs ve tramvaylarla ilgili herşey, TfL’in https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/fares/bus-and-tram sayfasında…

Peak / Off-Peak ne demektir?

Tabiki de Tfl günün belli zamanlarında, yani daha yoğun olduğu anlarda, bizlerden daha fazla ücret alıyor.

Tube, DLR, London Overground, TfL Rail ve National Rail servislerinde :

 • Peak time ücretleri : Pazartesi’den Cuma’ya, (resmi tatiller hariç) ) 06:30 – 09:30 ve 16:00 – 19:00 arası geçerlidir.
 • Off-peak times ücretleri: Yine Pazartesi’den Cuma’ya, Peak saatleri dışındaki saatler  ve  16:00 – 19:00 arası, Zone 1 harici bir istasyondan, Zone 1’e geliniyorsa  geçerlidir.

Otobüs ve tramvaylarda, peak/ off-peak diye bir uygulama yoktur.

Bütün ücretlere https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/fares/tube-dlr-lo-fares#on-this-page-0 sayfasından bakabilirsiniz.

 

 Daily cap nedir?

Kısacası istediğiniz kadar seyahat edin, ödeyeceğiniz tutar sınırlıdır demek gibi birşey

Sadece pay as you go sisteminde geçerli. Gün içinde ne kadar seyahat ederseniz edin, günün sonunda Oyster kartınızdan kesilecek tutar bir limitle belirlenmiştir. Gün içinde yaptığınız tüm seyahat ücretleri toplanıp, o limite ulaştığında artık sizden daha fazla ücret alınmaz. Özellikle birkaç zon arası gün içinde gidip gelmeleriniz çoksa, buna dikkat etmenizi öneririz. Bu yüzden online bir oyster hesabınız olsun. Genelde hatalar olabiliyor ve bazen size cap limiti üstünde ücretlendirebiliyorlar. Bu ekstra ücreti kartınıza iade olarak isteyebilirsiniz, eğer farkına vardıysanız.

Günlük harcamalarınız, 24 saatlik periyotta, 04:30 ve ertesi gün 04:29 arası hesaplanıyor.

 • Seyahat ettiğiniz tüm zonlar
 • Tüm ulaşım çeşitleri (otobüs, metro, tramvay, DLR, Overground, TfL trenleri ve bazı National rail servisleri)
 • Kullandığınız pek ve off-peak saatleri

hesaba katılarak, günün sonunda o limite geldiğiniz an, artık sizden daha fazla ücret kesilmiyor …

Örneğin Zone 1- Zone 6 arası günlük Travelcard, peak saatleri de dahil olmak üzere £17.50. Buna karşılık Zone 1- Zone 6 arası günlük cap limiti ise £12.00. Yani gün içinde bu zonlarda seyahatiniz çok olacaksa, Travelcard yerine, daily cap olayını kullanmanız daha mantıklı

Sadece otobüs kullanıyorsanız günlük cap limiti otobüsler için £4.50.

London Overground (Banliyö trenleri  )

Overground, Londra’yı suburb yerleşim yerlerine, yani banliyölere bağlayan trenlerdir. Geçmişi çok yenidir aslında, 2007 yılında kurulmuştur. Bu kadar kısa sürede 112 istasyon ve bir çok farklı istikamette hizmet vermeyi başarmıştır. Aslında National Rail Network’ün yani ülkenin genel tren ağının bir bölümüdür fakavt TfL tarafından control edilmektedir.  Özellikle çalışanlar için can damarı olan, Clapham Junction, Watford Junction, Euston, West Croydon gibi birçok önemli hattan geçmektedir. (http://content.tfl.gov.uk/london-overground-network-map.pdf)

DLR (Docklands Light Railway)

Hafif raylı sistem ve otomotik, yani sürücüsüz. Londra’nin özellikle Docklands denilen Doğu-Güneydoğu kısmının (eskiden liman olarak kullanılan) gelişimi için hizmete açılmıştır. Özellikle şehrin bu tarafında oturanlar için büyük bir ulaşım imkanıdır. (http://content.tfl.gov.uk/dlr-route-map.pdf)

Emirates Air line/Cable Car  (Emirates Teleferiği)

TfL’in ulaşım açısından bir parçası olmasına ragmen, aynı zamanda Thames nehrini panoramik olarak görebilmek için , oldukça rağbet gören Emirates cable car, 2012 yılında açılmıştır. Bu servis, Gereenwich yarımadasını, karşı taraftaki Royal Victoria Docks (Royal Docks) kısmına bağlar. (https://tfl.gov.uk/modes/emirates-air-line/opening-hours-frequency?intcmp=1453)

Coaches (Şehirlerarası Otobüsler)

Hem İngiltere’nin birçok şehrine, hem de bazı Avrupa şehirlerine ulaşım için en çok tercih edilen ve oldukça ekonomik bir servistir. Çoğu otobüs Victoria’daki Victoria Coach Station’dan yani terminalden kalkar. Şehirlerarası otobüs şirketlerinin adreslerine https://tfl.gov.uk/modes/coaches/coach-companies?intcmp=2441 sayfasından ulaşabilirsiniz.

TfL Rail

Liverpool Street ve Shenfield arasında tek hattı olan TfL Rail, Mayıs 2015 yılında açılmıştır. Şimdilik çok küçük olan bu hat, aslında Aralık 2019 yılında tamamen açılması beklenen Elizabeth Line hattının bir parçası olarak düşünülmektedir. http://content.tfl.gov.uk/tfl-rail-map.pdf

*Burada paylaşılan tüm bilgiler tamamen kişisel deneyimlere dayanmakta olup, uygulamada ortaya çıkabilecek olan her türlü sorumluluk okuyucuya aittir.

 

By | 2021-07-05T13:02:22+01:00 March 29th, 2021|Genel|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment