İngiltere’de Resmi Tatiller

//İngiltere’de Resmi Tatiller

İngiltere’de Resmi Tatiller

25-26 ARALIK: Christmas Holiday yani Noel Tatiliyle başlayalım. Malum hemen hemen hepimiz Christmas yani Noel’in neden kutlandiğini biliyoruz. 25 Aralık günü İsa’nin doğumgünü olarak kutlanir. İngiltere’de-ve aslında tüm diğer Hristiyan ülkelkerde- bütün bir sene boyunca kutlanan bayramların arasinda bu en önemlisidir.İnsanlar tüm bir seneyi bugüne  hazırlanmak için gecirirler diyebiliriz. Hatta ve hatta ‘Christmas is just around the corner’ yani bizim deyişimizle ‘Noel’e şunun şurasında ne kaldı ki’ diye bir deyişleri vardir ki bunu hatta şaka olarak Noel’in ertesi günü bir sonraki Noel için söylemeye başlarlar. Tüm caddeler sokaklar, evlerin bahçeleri ışıl ışıl süslenir.

Aile büyüklerinin evinde toplanılıp yiyip içilir ve birbirlerine hediyeler verirler.

Aileler için çok önemlidir çünkü herkesin kendi hayat koşturmasi olduğu bu dönemde tüm ailenin bir araya gelebildiği bir gündür. Ertesi günü olan 26 Aralik ‘Boxing Day’ olarak adlandirilir. Neden bu şekilde adlandırıldığına dair çeşitli sebepler/hikayeler vardir. Eskiden Noel’in ertesi günü, postacılar, çöpçüler, sütçüler gibi aslında sürekli hizmet alinan fakat yüzyüze bir iletişimin olmadığı meslekteki insanlara bir kutu yani ‘box’ içinde hediye yada bahşiş verilirmis ve bu nedenle Boxing Day olarak kalmiş. Postaci yada çöpçüden almadim ama sütümü getiren sütçü her sene Noel’de kapıma sütle birlikte bir de tebrik karti bırakır biz de ona ufak bir hediye birakiriz. Bu arada unutmayalım ki kart da çok önemlidir. Herkes birbirine kart gönderir hatta yanınızdaki masada çalışan ofis arkadaşınza bile kart verirsiniz Noel’ini kutlamak için, vesselam kart önemlidir bu kültürde:) 25 Aralıkta heryer kapalıdır valla ekmeksiz susuz kalirsiniz benden söylemesi o nedenle bir gün öncesinden ihtiyaçlarinizi karşılayın derim. 26 Aralık yani Boxing Day her yerde en büyük indirimin başladiği gündür. Tüm mağazalarda tüm yılın en büyük indirimi bu gün olur bu da aklinizda bulunsun  Eger 25 ve 26 Aralık haftasonuna denk gelirse bunu takip eden günler tatil olur işe gitmezsiniz  Diyelim ki 25-26 Aralik Cumartesi ve Pazar’a denk geldi o zaman 27 ve 28 Aralık da tatil olur. Ama mesela 25 Aralık pazara 26 Aralık da Pazartesiye denk geldi o zaman sadece 27 Aralık tatil olur. Eğer Londra’da yaşıyorsaniz Kasım ayinda başlayan ve Hyde Park’da yer alan Winterwonderland’e uğramamazlık yapmayın.

1 OCAK: Malum bizde de olan yılbaşı tatilidir. Eğer haftasonuna denk gelirse takip eden Pazartesi de resmi tatildir. Noel çok büyük kutlandiği için açıkcası Yılbaşı daha sönük geçer. Eğer sabaha kadar party yapmak istiyorsaniz yılbasinda İskoçya’ya özellikle de Edinburgh’a gitmenizi öneririm zira İngiltere’de yılbaşının en görkemli kutlandiği yer orasıdır, sokaklarda iğne atsaniz yere düşmez sabah kadar konserler aktiviteler olur ve buna İskoçlar Hogmanay derler.

EASTER (PASKALYA): Bu tatilin günü her sene değişir. Belirlenme şekli ise şöyledir; Her sene Mart ekinoksundan sonraki ilk dolunay görüldüğü geceyi takip eden Pazar günüdür. İsa’nın çarmıha gerildikten sonra tekrar dirildiği inancı kutlanir. Bu Pazar’dan önceki Cuma tatildir ve Good Friday yani İyi Cuma olarak bilinir, takip eden Pazartesi de yine tatildir ve Easter Monday olarak anılır. Yani Easter hangi Pazar olursa olsun haftasonuyla beraber toplam 4 gün tatil yapma şansınız vardır.

EARLY BANK HOLIDAY: Mayıs ayının ilk Pazartesi olan banka tatilidir. Bank Holiday yani banka tatilini bir çok defa duyacaksınız. Eskiden bankalara verilmiş tatil olarak biliniyor ama sonrasinda genel tatil ilan edilmiş. Bank holidaylerde çalışılmaz fakat marketler ve mağazalar (bazılari erken kapansa dahi) genelde açıktır.

SPRING BANK HOLIDAY: Mayıs ayının son Pazartesi günü olan tatildir.

SUMMER BANK HOLIDAY: Ağustos’un son Pazartesidir. Sadece İskoçya’da Ağustos’un ilk Pazartesidir.

*Burada paylaşılan tüm bilgiler tamamen kişisel deneyimlere dayanmakta olup, uygulamada ortaya çıkabilecek olan her türlü sorumluluk okuyucuya aittir.

By | 2021-07-05T12:33:50+01:00 April 8th, 2021|Genel|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment