İngiltere’de Yuva/Anaokulu

/, Genel/İngiltere’de Yuva/Anaokulu

İngiltere’de Yuva/Anaokulu

Aslında çoğu zaman farkli şekilde kullanılsa da Nursery, Day Care ve Pre School tam olarak birbirinden ayirt edilmiyor. Genel olarak sabahtan aksama kadar 3 ayliktan büyük çocukların bakımının yapıldığı kuruluşlar Day Care olarak adlandırılırken okul öncesi eğitime ağirlik veren ve 3 yaş üzeri çocukların kabul edildiği okullara Pre-School yada Nursery yani bizdeki karşılığıyla anaokulu denilmektedir. Aslinda biraz kavram kargaşası mevcuttur adlandırma konusunda. Day Careler yani yuvalar tüm gün çocuk bakımı sağladığından çalışan anneler tarafından daha çok tercih edilirken Pre Schoollar günde ortalama 2,5-3 saat eğitim verdiği için çocuk bakımı olarak görülmek yerine çocukların okula alıştırılması ve okul öncesi bazi eğitimleri aldıkları yer olarak görülmektedir.

Bütün gün çocuk bakimi tamamen özel kuruluşlar tarafindan sağlanir. Nurseryler yani anaokulları çoğunlukla özel kuruluşlar olsa da bazi devlet okullarının da ana sınıfı vardır sizin çocuğunuzun bu anasınıflarına kabul edilip edilmemesi evinizin okula yakınlığı vs gibi farkli şartlara bağlanmış olabilir bu nedenle eğer çevrenizde bir devlet anaokulu varsa lütfen kabul şartlarini sorun. Fakat dediğimiz gibi bu okullar günde sadece 2,5-3 saat hizmet verdikleri için eğer çalışan bir anneyseniz yine de bir bakıcıya ihtiyacınız olacaktır. Yuvalar yani Day Careler çocuk bakımı odaklı oldukları için (elbette bu okullarda da çocugunuzun bilgi ve becerilerini geliştirici etkinlikler vardır) biz daha çok Nurseryler yani anaokulları üzerinde durmaya çalışacağız.

Son zamanlarda daha da çok yaygınlaşan Montessori tarzı eğitim veren ana okulları İngiltere’de de oldukca yaygındır. Fakat unutmayalım ki buradaki devlet anaokulları da en az Montessori okulları kadar çocugun bağımsız bir birey olmasi ve hem zihnini hem de kaba ve ince motor becerilerini geliştirmesini sağlayacak bir eğitim programı uygulamaktadır. Size tavsiyemiz üzerinde düşündüğünüz ana okullarini arayın ve randevu alarak gidip görüşün ve detaylı bilgi alın.

Gelelim yuva ve anaokulu harcamalarina. Maalesef Ingıltere’de çocuk bakımı en çok para harcanmak zorunda kalınan kalemlerden biridir. Bu nedenle bir çok anne doğum yaptıktan sonra çalışmak yerine çocuğuna kendi bakmayı seçmektedir çünkü birçok durumda annenin aldiği ücret nerdeyse tüm gün çocuk bakımına harcadığı ücrete denk gelmektedir.

Semte göre değşimekle birlikte haftanin 5 günü tüm gün çocugun day carede kalması ortalama £1500 civarındadır. Eğer part-time çalışıyorsaniz çoğu day carein yarim gün ve part-time opsiyonları da vardır. Gönderdiğiniz gün ve saat sayısına göre ödeyeceğiniz rakam değişecektir. Anaokulları için de fiyatlar aşaği yukarı aynidir ve bazı durumlarda sizden aylik değil dönemlik ödeme talep edebilirler bir eğitim yılında 3 dönem vardır. Montessori anaokulları normal anaokullarına göre daha pahalıdır dönemlik ücreti £2000’un üzerine çıktığı okullar vardır. Yani anlaşılacağı üzere okul öncesi çocuk bakımı İngiltere’de maalesef pahalıdır. Okulla antlaşma imzalarken lütfen ‘notice period’ yani haber verme süresi kısmını iyice okuyunuz zira çocuğunuzu ben artık okuldan alıyorum dediğinizde eğer önceden haber vermeniz gereken süreyi geçtiyseniz, çocuğunuzu okuldan alsanız dahi bir dönemlik daha ödeme yapmanızı isteyebilirler.

3 yaşından büyük çocuklar için okul öncesi çocuk bakımının haftalık 15 saatlik kismini devlet yardim olarak vermektedir.(Bu yardim Eylül 2017’den itibaren 30 saate çıkacaktır bu yardımı alıp alamayacağınızı buradaki kriterlere bakıp kontrol edebilirsiniz.) Eğer çocugunuz pahalı bir okula gidiyorsa bu miktar tam 15 saate denk gelmeyebilir zira devlet yardimi hesaplarken en düşük seviyeden hesaplamaktadır. Yıllık gelirinizin ne olduğu bu yardımı almanizi engellemez yüksek bir geliriniz varsa da bu yardımı alabilirsiniz. Geliriniz  düşük olduğu için devletten kira, çocuk vs gibi diğer yardimlar da alıyorsaniz bağlı bulunduğunuz belediyeye başvurduğunuz takdirde bu okul öncesi yardimi çocuğunuz 2 yaşina girdiğinden itibaren de alabilirsiniz.

Bir diğer opsiyon da child minderdır. Child minder kendi evinde, evinin büyüklüğüne göre birden fazla çocuga bakan kişidir, genelde bu sayı 3-4 civaridir. Registered yani kayıtlı child minderlar denetlenir, evlerindeki hijyen ve güvenliğk riskleri müfettişler tarafindan belirli aralıklarla analiz edilir. Bunlar da tüm gün olabildiği gibi yarim gün yada part-time olarak kendi evlerinde çocuğunuza bakarlar. Okullara göre biraz daha ekonomiktirler.

Bunun haricinde live in yada live out yani yatılı yada gündüzlü çocuk bakıcıları yani nannyler vardir. Eğer evinizde ekstra bir odaniz ve tercihen ekstra banyonuz varsa yatılı bakıcı tutabilir yada sadece sabah gelip akşam gidecek bir nanny bulabilirsiniz. Bu arayışınızda çalıştırmak istediğiniz kişinin çalışma iznine ve referanslarına bakmayı ihmal etmeyin. Çalışma izni olmayan bir kişiyi çalıştırmanız başınızı ağrıtır çünkü çalışma iznini kontrol etmek ve emin olmak işverenin sorumluluğundadır.

Son opsiyon da Au-Pair’dir. Bunlar genellikle Üniversiteyi yeni bitirmiş ve İngilizce öğrenmek için fırsat arayan gençlerdir. Önceden Türk vatandaşları da İngiltere’ye Au-Pair olarak gelebiliyorken bu artık kalkmıştır yani Türk Au-Pair alma şansınız yoktur. Fakat çocukların evde konuşulan ve okulda ve dışarıda konustukları İngilizce’nin haricinde bir dile aşina olmalarını istiyorsanız Au-Pair bu konuda çok yardımcı olacaktır. Au-Pairlerin çalışma saatleri kısıtlıdır ve babysittingle birlikte haftada 30 saati geçmemesi gerekir. Au-Pair yatılıdır yani evinizde kendisine verebilecek fazladan bir odanız olması gerekir. Çocukların bakımına yardımcı olmanın yanında hafif ev işlerine de yardim etmesini isteyebilirsiniz. En ekonomik opsiyon Au-Pair’dir size aylık maliyeti £400-500 civarindadir. Au-Pair bulmak için size yardimci olabilecek bir çok araci kuruma rahatlıkla internetten ulaşabilirsiniz.

*Burada paylaşılan tüm bilgiler tamamen kişisel deneyimlere dayanmakta olup, uygulamada ortaya çıkabilecek olan her türlü sorumluluk okuyucuya aittir.

By | 2021-07-05T12:30:33+01:00 April 15th, 2021|Eğitim, Genel|1 Comment

About the Author:

One Comment

  1. […] çocukları eğitimlerine 3-4 yaşlarında anaokulu (Nursery) eğitimleriyle başlarlar. Nursery, ülkemizdeki gibi isteğe bağlıdır aslında fakat en cezbedici yanı İngiltere’de 2-4 […]

Leave A Comment