İngiltere’de Ev Kiralama Süreci

//İngiltere’de Ev Kiralama Süreci

İngiltere’de Ev Kiralama Süreci

Bir önceki yazımızda İngiltere’de ne tür kiralık seçenekleri var ve bizlere neler sunuyor, bunlara gözatmıştık. Umarım yeterli ve yararlanabileceğiniz bilgileri sizlere sunabilmişizdir.

Gelelim şimdi bu ülkede nasıl kiralık ev bulacağız? Bir kere mahalle mahalle, sokak sokak gezmeyi bir kenara bırakabilirsiniz. Tabi ki bu da bir seçenek ama bu yöntemle ev bulmanız çok zor…

 • İlk başta ilgilendiğiniz bir bölge olmalı, yoksa önünüze sonsuz seçenekler çıkacaktır.
 • Evi nekadar süreliğe kiralamak istiyorsunuz? Bu süreç genelde en az 6 ay kadardır.
 • Aile boyutunuza, yani ihtiyacınıza göre hangi tür ev/dairede oturacaksanız, önce ona odaklanın. Her zaman istediğinizi bulamayabilirsiniz ya da beklentilerinizin çok üstünde bir evden bir bakmışsınız birden bütçeniz içine düşüvermiş. O yüzden ilgilendiğiniz bölgelerde takibi bırakmayın.
 • Bir bütçeniz olmalı, ama aşağı yukarı çekebileceğiniz, esnek bir bütçeden bahsediyorum. Çünkü kafanızda bir fiyat belirlemişsinizdir kesin, ama ulaşım, faturalar, ısınma giderleri, council tax gibi vergilerin de eklenmesiyle biraz esnek olmakta fayda var. her ne kadar bu tür masraflar aylık neredeyse sabit olsalar da bir yanılma payı bırakmak lazım.
 • Tüm belgeleriniz hazır mı? İşte ilk defa buraya gelen biri için en çok zorluğun yaşanacağı yer de burasıdır maalesef. En önemlisi banka hesap geçmişi, Kredi notunuz, iş yeri döküm belgeniz.
 • İngiltere’de ev kiralamaya hakkınız var mı? Tamamen vize statünüzle ilgili bir durumdur.
 • Ev sahibi istediği zaman size kefil (guarantor) olacak biri var mı?

Kiralık ararken nelere dikkat etmeniz lazım?

Saydığım bu maddeler biraz da ev kiralamak için az zamanınız varsa kısaca üzerinden geçip karar verebileceğiniz şeyler aslında. Yoksa daha çok bakmanız gereken şey var.

 • Evi buldunuz, işe okula ulaşımı nasıl?
 • Etraftaki okullar neler ve OFSTED’e göre dereceleri neler?
 • Evin ısınması / enerji sarfiyatı nasıl?

(EPC : Energy Performance Certificates : Ev kiralarken ve satın alırken dikkate alınması gerekn bir etkendir. Bu sertifika, evin enerjiyi ne kadar etkili kullandığını, enerji masraflarını ve daha bunlara yönelik tavsiyeleri içerir.

Bu konu hakkında bir çok bilgiye http://www.energykey.co.uk/epc.html sayfasından ulaşabilirsiniz)

 • İçine ekstra masraf yapmanız gerekiyor mu? (mobilya vb.)
 • Etraftaki suç oranı nedir? Bu seçeneği düşünmek, kişiden kişiye değişebilir tabi ama Londra gibi kozmopolitik bir şehirde yaşıyorsanız, ve ister aile olarak ister tek başınıza oturun, dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. Bunun için de bir web sitesi yapmışlar tabi ki! http://maps.met.police.uksayfasından ilgilendiğiniz bölgenin, hatta sokak sokak suç oranlarını görebilirsiniz. Bu site londra için geçerli ama her şehrin hemen hemen suç oranlarının gösterildiği internet siteleri var.
 • Arabanız varsa, park yeri sorunları olacak mı? Eğer parking permit (izin) gerekiyorsa belediyenin sayfasından bunun ne kadar olduğuna bakabilirsiniz.
 • Ev aradığınız zaman da önemli. Özellikle yaz aylarında turist, yaz okulu/dil okuluna gelen kişi sayısı artmasıyla talepler de artıyor ve fiyatlar yüksek olabiliyor. Aynı durum bazı uluslararası spor aktivitelerinin olduğu dönemler için de geçerli. Ağustos sonu- Eylül başında ise üniversitelerin açılmasıyla ev piyasası da coşuyor

Emlak acentaları aracılığıyla ev kiralama

Ev aramak için en bilinen ve en popüler yöntem internet siteleri. Genel olarak ülke çapında bilinen her emlak acentasının internet sayfaları olduğu gibi, yerel emlakçıların da sayfaları var.

Burada en çok kullanılan siteleri sıralamak gerekirse

http://www.rightmove.co.uk

https://www.findproperly.co.uk

http://www.zoopla.co.uk

https://www.gumtree.com

Bu siteleri, bir çok emlak şirketinin ilanını bir arada toplayan sitelerdir. Zoopla ve gumtree gibi siteler de ise ayrıca kişisel verilen ilanlar vardır (room/house share gibi, ev arkadaşı aranan ilanlar). Bu sitelerde ayrıca sahibinden ilanları da görebilirsiniz.

Buradaki belli başlı emlak acentalarını sıralarsak eğer:

https://www.foxtons.co.uk/

www.winkworth.co.uk/

https://www.hamptons.co.uk/

www.savills.co.uk/

www.knightfrank.co.uk/

www.marshandparsons.co.uk/

www.remax.co.uk/

https://www.haart.co.uk

Emlak sitelerinde görüp beğendiğiniz evlerde rastlayabileceğiniz bir sorun ise, evin fotoğraflardaki gibi çıkmaması. Burada maalesef bir çok ilan böyle. Kiracı evi boşaltıyor ve hemen ertesi güne (hatta bazen akşamına) eve yeni kiracı geliyor. Bu yüzden emlakçıların evi boş olarak fotoğraflamaya pek zamanları olmuyor. Sonuç olarak da belki de yıllar önceden çekilmiş belki de daha ilk pazarlandığı zamana ait fotoğrafları koyuyorlar ve siz de gidip baktığınızda şok  olabiliyorsunuz!

Emlakçılar gösterdikleri evden ücret istemezler. Böyle bir şeye aldanmayın. Belki bir form doldurabilirler, o kadar. O da genel bilgilerinizi almak ve ellerine istediğiniz tarzda ev düşerse sizleri aramak amaçlıdır.

İster emlakçı olsun, ister ev sahibi olsun pazarlık yapabilirsiniz. Offer yani. Evi gördünüz, beğendiniz. Bütçenize göer biraz fazla ya da değil (fazla kira vermek istemiyorsunuz sonuçta), evin fiyatını üzerinden düşük teklif verebilirsiniz. Tabi bunu siz hariç diğer evi görenler de yapacaktır. Ev sahibi de hem bunu düşünüp, hem de kendine göre diğer önemli gördüğü faktörleri (tek kişi mi, evli mi, çocuk sayısı, evcil haycan var mı, sigara içiliyor mu, devlet yardımı alınıyor mu vb.) bakarak kararını ona göre verecektir. Offer’lar emlakçı yoluyla iletilir ya da offer letter denilen teklif mektubu yazmanız istenebilir. Tabi bu etkenlerle beraber credit check/referencing sonucunuz da önemli.

Emlakçıların aldığı ücretler nelerdir?

 • Tenancy Set-up fee (Kiracı anlaşma ücreti/Komisyon tutarı)

Bu ücret yapılacak referencing işlemi içindir. Referencing neleri kapsamaktadır:

Sizin banka geçmişiniz, kredi skorunuz, çalıştığınız yer, işvereniniz,, şimdiki ve önceki ev sahipleriniz ve kiracılığınız süresince kirayı ödemenizi etkileyecek tüm faktörleri araştırmak için yapılan bir işlemdir. Aynı zamanda imzalan anlaşma için ve sizin verdiğiniz depozitonun korunması için kullanılır. Bu ücret sadece bir kişi içindir (evi kiralayan asıl kişi için diyelim).

Referencing işini emlakçılar yapmaz. Onların beraber çalıştığı denetleme şirketleri vardır. En iyi durumda, herşey yolunda giderse referencing en fazla 3 gün sürer (tabi burada bir banka hesabınız olduğunu, çalıştığınızı ve maaş bordronuzu gösterebiliyorsanız)

Evi görüp, beğendiğiniz anda emlakçılar size ücret listelerini vermek zorundadırlar ki bir sürprizle karşılaşmayın. Bu ücret, kontratın imzalandığı gün ödenir.

Evler için ödenen depozito genelde 4 haftalık ya da 6 haftalıktır. Maalesef bazı evlerde 8 haftalık olduğunu da görebilirsiniz.

Komisyon ücreti, bu ülkede ev sahibi ve kiracı arasında paylaşılıyor. Türkiye’de genelde bir aylık kira bedeli olan komisyon tutarı, İngiltere’de bir aylık kira bedelinin %30-35’I kadar olabiliyor.

 • Additional Person Fee (Ek kişiler için alınan ücret)

Genelde 18 yaşından büyük, evde ikamet edecek herkes için alınan ücrettir.  Asıl anlaşmayı imzalayan kişinin ücretinden daha azdır.

 • Guarantor fee (Kefil ücreti)

Eğer ev sahibi sizden ek olarak kefil istemişse (ya da referencing sonucu skorunuz düşük çıktı ) size kefil olacak, çalışan, maaşlı, bordrosu olan ve tüm bilgilerini size ve emlakçıya verebilecek birini bulmalısınız maalesef. Bu kişinin finansal durumunun incelenmesi için de ek bir ücret alınır.

 • Inventory check-out fee (Sadece ev eşyalıysa, envanter için alınan ücret)

Eğer ev eşyalıysa, ev sahibi eve taşınmanızdan önce bağımsız bir kurumdan denetçilerin gelip, evdeki eşyaların sayımının ve durumunun belirlenmesi ister genelde. Buna kapı, pencere, halı, boya ne varsa girer. Bu ücret, bu denetçi şirkete giden paradır. Evden çıkarken de sayım yapılır tabiki ve eksikler ne varsa sizden ödemniz istenir.

Eve ilk taşındığınız gün, sizle beraber envanter sayımı için eve gelirler. Tavsiyem, onlarla beraber evi gezin ve sizin de gördüğünüz eksikleri onlara söyleyin. Envanter raporuna siz de bakın, ve herşeyden emin olduktan sonra altına imzayı atın.

Tüm bu ücretler, genelde kira kontratının imzalandığı gün ödenir. Evin anahtarlarını da zaten o gün alırsınız, daha önce değil.

Ücretler ödendikten sonra, emlakçı ile sözleşme (tenancy agreement) imzalarsınız. Genelde bu sözleşmeler 6 aylık veya bir yıllık olur. Ev sahipleri uzun kalacak kiracıları sever

Sözleşmeyi okuyun, neye imza attığınızı bilin. Nelere dikkat etmelisiniz:

 • Evden çıkmak için vermeniz gereken notice period (ihbar zamanı)
 • Sözleşme otomatik olarak yenilenecek mi yoksa bir daha yapılması mı gerekiyor (bunun için uzatmada ek ücret istenebilir)
 • Evi ne için kullanıp kullanamayacağınız belirtilmiş mi?

 

Mesela en önemli konu kiraladığınız evlerin home office (evden çalışma) olarak kullanıp kullanılamayacağıdır. Genelde sözleşmelerde hazır olarak bu madde bulunur; kiracı evi iş için kullanamaz diye. Böyle bir durumda, eğer home office çalışacaksanız bu maddeyi ev sahibiyle-emlakçıyla gözden geçirin.

Ev sahibinden kiralama:

Maalesef sahibinden evler bizdeki kadar çok yaygın değildir ama şansınızı denemekte fayda var. Sahibinden ilanların olduğu ve sık kullanılan siteler ise:

http://openrent.co.uk

https://www.upad.co.uk

Bu sitelerle bulunan kiralıkların en cezbedici yanı emlakçıya verilen masrafların ortadan kalkmasıdır. Bazen ev sahipleri sizden credit check istemezler, referencing istemezler (bunu istemeyip kefil isteyebilirler maalesef). Ayrıca sahibinden kiralanan evlerde yüzyüze ev sahibinizle görüşüp, kendinizi, işinizi, amacınızı anlatma imkanı bulabilirsiniz. Bu neden önemlidir? Çünkü emlakçı aracılığıyla kiralanan evlerin çoğunda siz, ev sahibinizi görmezsiniz bile. Her şeyi emlakçı halleder, arada hep o vardır. Evde daha sonra çıkacak sorunları da emlakçıya bildirirsiniz. Ev sahibi adına işleri halleder (let & managed by mantığı) Siz beğendiğiniz ev için offer verseniz bile, bu teklif sebeplerinizi sıralasanız da bunları ev sahibine iletecek olan emlakçıdır.

Ev sahibinden kiralarken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, ev sahibinin gerçekten o evin/dairenin sahibi olup olmadığıdır. Sonuçta arada emlakçı olmadığından, bunu garanti edecek kurum ortadan kalmış oluyor ve maalesef dolandırılma hikayelerini duyabiliyoruz.

 • Ev sahibiyle evi görmek için görüşmeye gittiğinizde yanınızda para götürmeyin, sizden para isterse vermeyin. Yanınızda birinin olması iyi olabilir.
 • İş ciddiye binip evi kiralama aşamasına geldiğinizde kimliğini isteyin (driving licence yeterli).
 • Kontratı karşılıklı aynı zamanda imzalayın ve parasını o anda transfer edin.
 • Size depozitonuzun yatırıldığı ve güvenli bir hesapta tutulduğuna dair belge vermesi gerekir. Ev sahipleri bu depozitoları ayrı bir hesapta tutarlar. (Emlakçılar aracılığıyla kiralamalarda da aynısı geçerli). Buna Deposit Protection denir ve devlet güvencesi altındadır.
 • Ev sahibinin National Landlords Association(NLA) adlı resmi bir kurum olan evlerini kiralayan kişilerin kayıt olduğu kuruma üyeliği olup olmadığını sorun. Gerekirse üyelik kartını görün.
 • Evin ev sahibine ait olup olmadığını kontrol etmek için başvuracağınız bir yöntem de https://www.gov.uk/search-property-information-land-registry sayfasından kayıtlarına ulaşmak. Bu sitede evin kapı numarasını ve posta kodunu giriyorsunuz. £3 karşılığında size e-mail yoluyla tapu tarzında bir kopyası geliyor.

Tedbirli olmak, sonunda kandırılmış olmaktan daha iyidir, unutmayın!

İster ev sahibinden olsun, ister emlakçı aracılığıyla olsun, haklarınızı bilin ve korumaya çalışın.

Daha fazla bilgi ve devletin belirlediği bazı kurallar için https://www.gov.uk/government/publications/how-to-rent sayfasına bakmayı unutmayın…

Ev kiralarında pcm / pw ne demektir?

Burada evler haftalık kiralık ücretlerinden hesaplanır. Pw per week demektir (haftalık). Pcm ise per calendar month demektir, yani aylık. Fakat bu hesap yapılırken şöyle bir uygulama vardır. Örneğin haftalık kira £200 olsun. Bu aylık £800 olacak anlamına gelmez. Hemen küçük bir hesaplamayla

£200 x 52 = £10,400 (yıllık)

£10,400 : 12 =  £867 (aylık kira / pcm)

Hesaplamalarınızı buna göre yapın! Buna göre de pazarlığınızı yaparsınız !

Maalesef ev kiralamak başlı başına bir drama 

Özellikle de bu ülkeye ilk defa gelen ve bu ülkede hiç bir geçmişi olmayanlar için. Yine de bu gözünüzü korkutmasın. Kimse sokakta kalmıyor sonuç olarak. Öyle ya da böyle bir şekilde ev bulunuyor.

Zaten burada yaşıyorsanız, belli bir işiniz, geliriniz varsa ve bunu belgeleyebiliyorsanız, ev kiralarken bahsettiğimiz referencing sürecini geçmeniz için gerekli tüm belgeler var demektir. Genelde son 6 aylik geliriniz, banka hesaplarınızdaki hareketler, maaş bordrolarını, serbest meslek çalışanı iseniz muhasebecinizden alacağınız gelir dökümleri, gelir vergisi ödemeleriniz ve zaten en başta eski ev adresiniz hali hazırda var demektir. Bunların hepsi referencing yapacak şirket için gereklidir. Bu şirket emlakçılardan bağımsızdır genelde ve sizlerle ve beraber kiralayacağınız kişiyle beraber tüm bilgileri e-mail yoluyla isterler. Herşey yolunda giderse en gec 2-3 iş günü içinde referencing yapılmış olur ve ev sahibine haber verilir. Bundan sonra ev sahibi hala size tabi ki de evi vermeyebilir o ayrı. Ama o zamana kadar ödediğiniz paraları geri alabilirsiniz. Mesela holding fee, yani kapora. Evi beğendiniz, ev sahibi offerları değerlendirirken ya da bu işlemler olurken sizden daha iyi özelliklere sahip birinin gelip evi kapmasını istemiyorsanız, ülkemizde de verdiğimiz kapora devreye girebilir. Bunu emlakçıya veriyorsunuz ve zaten fiyat listelerinde bu ücret bellidir. Eğer ki evi başarıyla kiralarsanız, verdiğiniz kapora kontrat imzalanmasında diğer ücretlerden düşüyor. Yok olmadı ev sahibi başkasıyla anlaştı o zaman da size geri veriliyor.

Referencing bittikten ve ev sahibi bunun sonuçlarına onay verdikten sonra, emlakçıyla kontrat imzalanır ve diğer geri kalan tüm ücretler de ödenerek, belirtilen zamanda anahtar teslimi yapılır ve siz de evinize taşınırsınız. Refenecin esnasında bazen sizin bilgileriniz yetersiz kalabilir, ya da öyle olmasa dahi ev sahibinin özel isteğidir, sizden guarantor yani kefil isteyebilir. Sizden hangi bilgiler isteniyorsa, kefilinizden aynı bilgiler istenir. Yani bulacağınız kefil, kendisi hakkında küçük bir soruşturma yapılmasına izin vermelidir ve bu da burada bir çok durumda çok zordur.

Fakat, yukarıda anlattığım gibi zaten hali hazırda burada kurulu düzeni olanlar için genel prosedür. Peki biz hayatımıza sıfırdan başlayacağız burada. Nasıl olacak da bize ilk seferde ev verecekler?

Herşeyden önce gelmeden tanıdıklara sorup soruşturmak. Tek kişi, bekar olarak geliyorsanız gerçek şu ki tek oda/shared house bulmak çok kolay. Sonuçta burada sürekli böyle kiralıklarda dinamik bir değişim var. Ev arkadaşı ayrılan, uzun süreli tatile giden birileri mutlaka çıkar. Geleceğinizi duyurmak ve bu avantajları yakalamak zorundasınız. Bu durumda sosyal medya ön plana çıkıyor. Flat/share house kiralıkları yayınlayan grupları takip edin. Buradaki tanıdıklara haber salın

Asıl sorun maalesef aile olarak gelenlerde çıkıyor, sonuçta daha büyük bir flat yada ev kiralamak zorundalar. Her ne kadar belki de tek odada yaşayabilirsiniz diye yazmışsam da yukarılarda, bu çok zor olacak. 3 ya da 4 kişilk bir aile için en uygun seçenek 2 odalı bir flat (evlere oranla zaten daha uygunlar). İlk yapılması gereken yine tanıdıklara haber salmak, sosyal medyadan bu grupları takip etmek. Gelmeden önce daha önce belirttiğim ev arama sitelerinden, ilgilendiğiniz bölgeleri araştırmak. Çok şansının yüksek olmadığını bilsem de belki o sitelerden gerekli ilanlara mail atmak, ve sizin gibi yeni gelecek, herseyi sıfırdan başlayacak aileler için ev kiralayıp kiralamayacaklarını sormak. Fakat en iyi çözüm buraya taşınmadan önce belki de kısa süreliğine gelip ev aramak. Zaten ilk geldiğinizde kalacak bir yer ayarlamış olacaksınız. Arkadaş/akaraba yanı, otel, airbn den kiralık vb. Burada kalacağınız süre içersinde gecenizi gündüzünüzü ev bulmaya harcamalısınız! Çünkü kiralık piyasası burada çok hızlı. Bulduğunuz eve ben bir randevu alayım bakayım diyene kadar tutulabilir. Ya da tutulsa da ilan hala aktif görünebilir ve siz aradığınızda çoktan gitmiştir bile. Tek emlakçı ofisiyle kalmayın. Belli başlı bilindikler hariç lokal /mahalle arası ofislere de bakın.

Türkiye’den evi kiralayıp buraya gelmeniz çok küçük bir ihtimal belki sadece burada tanıdığınız biri, size ev sahibi yoluyla ayarlarsa. Bu da daha çok Türklerin yoğun yaşadığı bölgelerde oluyor. Eğer böyle bir şansınız varsa çok büyük bir sorun çözülmüş demektir.

Peki yoksa? Hiç tanıdığımız yok, geldik buraya, evlere bakıyoruz. Bize iş soruyorlar, maaş bordrosu soruyorlar, banka hesabı soruyorlar. YOK! Bu durumda yapacağımız şey, en az 6 aylık (bazen daha da güven vermek amacıyla 12 aylık) kirayı toptan vermek. Bunun teklifini yapmak zorundasınız. Ev sahibi buna tamam diyebilir fakat yine de referencing isteyebilir, sonuçlarının pek de olumlu çıkmayacağını bile bile. Böyle bir durumda ekstra olarak kefil de isteyebilir. 6 aylık peşin değil de 12 aylık der. Çünkü 6 ay sonra çekip gideceğini düşünecektir. Daha önce de demiştik ev sahipleri uzun soluklu kiracıları severler  Ben peşin para veriyorum, indirim yapalım derseniz bazen geri tepebilir. Zaten ev sahibinin şansını iyice zorlamışsınız  Ama sonuç olarak, burada aile olarak birşeyler kiralamak istiyorsanız toplu ve peşin para vermeyi göze almalısınız. Bunu da kontratınıza yazdırmanızı tavsiye ederim.

Dedik ya, ev sahibini çoğu kez görmezsiniz bile, emlakçı hep aracıdır. Böyle durumlarda emlakçının peşini bırakmayın. Arayıp habire geri bildirim alın. Gerekirse ev sahibiyle ailecek tanışalım, kendimizi ifade edelim diyebilirsiniz. Bazı ev sahipleri yanaşmayabilir ama şansınızı deneyin. Unutmayın ki, buranın yerli halkı , yani Ingilizler  Tier 2 nedir, Ankara Antlaşması nedir, hangi haklara sahiptir bu insanlar ne iş yapar bilemezler, çünkü ilgi alanları değildir ve hele ki bu işlerle hiç uğraşmamışlarsa kendi durumunuzu çok zor ifade edersiniz. Size her zaman göçmen gözüyle bakacaklardır ve burada yasal olarak yaşamayan insanlara ev kiralamaları da yasak olduğundan çekineceklerdir. Sizin böyle bir durumunuz yok, o yüzden en iyisi kendinizi çok iyi tanıtabilip, ev sahibine teklifinizi verip, evi kiralarsanız da evi yaşanabilir bir şekilde bırakıp kiracılığınızı tamamlamanızdır.

Kiracı olarak sorumluluklarınız

Eğer ki vermiş olduğunuz depozitonun size geri dönmesini istiyorsanız ve sorunsuz bir ev sahibi – kiracı ilişkisi yaşamak istiyorsanız, bazı konulara dikkat etmekte yarar var.

 • Zamanında kiranızı ödemek
 • Ev sahibinin izni olmadan evde tamirat yapmamak
 • Anti-sosyal davranışlarda bulunup etrafı /komşuları rahatsız etmemek
 • Evi başkasına kiralamamak ya da sub-letting yapmamak
 • Evin sigortası, su ve gaz vanaları, kombisi vb. kontrol panellerinin yerini bilmek ve gerektiğinde kullanmak
 • Evdeki gaz ve duman alarmlarını kapatmamak ve gerektiğinde test ettirmek
 • Evde olabilecek her türlü hasarı ev sahbine bildirmek (Kendiniz yapmaya kalkışmayın lütfen. Buradaki kiralık evlerinin çoğunun sigortası vardır ve ev sahibi bunu kullanır)
 • Ev ise yapının geneline ve bahçeye bakmak
 • Ev sahibinin uygun gördüğü zamanlarda, siz de uygunsanız eğer eve tamiratçı, gaz kontrol mühendisi vb. gelmesi gerekiyorsa izin vermek. Burada genelde ev sahiplerinde yedek anahtar vardır ve birilerinin gelip eve bakıp tamirat yapması gerekiyorsa, ev sahibi sizin izninizle eve girebilir. Burada taşındığınız evin kilidini değiştirmek gibi bir şeye izin yok.
 • Evin tüm faturalarını üzerinize almak ( ev sahibi aksini söylememişse) ve kontratınız bittiği zaman ödenmemiş fatura bırakmamak
 • Mutlaka ve mutlaka kontratınız kontrol etmeden, ev sahibine yada emlakçıya danişmzdan duvarlara 1 çivi dahi çakmayın. Evde yaptığınız herşeyi evi boşaltmadan önce eski haline döndürmenizi isteyeceklerdir duvara çaktığınız bir çivi yüzünden tüm duvarı boyamak zorunda kalmayın. Bebek güvenlik kapısı vs gibi şeyleri de monte etmek için mutlaka izin isteyin. Tüm bu görüşmeleri de mutlaka yazıya dökmeyi elinizde yazılı izinlerinin olmasına dikkat edin.

Hepinize kolay gelsin

 

*Burada paylaşılan tüm bilgiler tamamen kişisel deneyimlere dayanmakta olup, uygulamada ortaya çıkabilecek olan her türlü sorumluluk okuyucuya aittir.

 

By | 2021-07-05T12:25:26+01:00 April 19th, 2021|Genel|0 Comments

About the Author: