İlk Okul Kayıt Süreci

/, Genel/İlk Okul Kayıt Süreci

İlk Okul Kayıt Süreci

Ailelerin en çok zorlandiği konulardan biri de çocuklarini gönderecekleri okulun seçimidir. Biz burada ilk okulları yani Primary School’lari ele alacağız. Her ne kadar İngiltere’deki okullar eğitim sistemi ve donanım olarak bir çok diğer ülkeye göre daha iyi olsa da maalesef burada da bazı okulların imkanlari ve akademik başarıları diğerlerine göre daha iyidir. Buraya yeni geliyorsaniz ve ilk okul çağında bir çocugunuz varsa  önceliklerinizi iyi siralamaniz gerekmektedir. İyi devlet okullarına yakın olmak isteyebilirsiniz fakat bazi semtlerdeki ev fiyatlari bütcenizi aşıyor olabilir yada istediğiniz gibi bir ev bulamayabilirsiniz. Konuya girmeden önce buraya geldiğinizde sıkca duyacağınız OFSTED’den bahsedelim biraz.

OFSTED NEDİR?

OFSTED, Office for Standards in Education’ın kısaltmasıdır. Ofsted İngiltere’deki devlet okullarını, bazı özel okulları, yuvalarıanaokullarını ve child minderları belirli aralıklarla denetler ve sonuçlarini yayınlar. Böylelikle hangi okulun daha iyi hangisinin iyileştirmeye ihtiyaci olduğunu görebilir ve kararınızda size yardımcı olabilir.

OKULA KAYIT SURECİ

Diğer tüm konularda olduğu gibi bu konuda da ilk öncelikle sürekli bir ikametgaha sahip olmanız gerekmektedir. Zira çocuğunuz evinize en yakın okula gidecektir. Genellikle okul başvuruları Eylül ayında başlar ve Ocak ayında son bulur. Örneğin çocuğunuz Eylül 2017’de okula başlayacaksa başvurunuzu online olarak Eylül 2016-Ocak 2017 tarihleri arasında yapmanız gerekir. Birden fazla çocuk için ayrı başvuruda bulunmanız gerekir. İngiltere’de ilk okula başlama yaşı 4’tür. Yani çocuğunuz ilk okula 4. yaşını doldurduğu günü takip eden Eylül ayinda başlar. İlk okulun ilk senesine Reception denir yani hazırlık sınıfıdır. Başvuru sırasinda sizden 6 tane okul tercih etmeniz istenir bu okullar evinizin bağlı olduğu belediye sınırları içinde olmak zorundadır. Her okulun her yeni yılda kabul ettiği belirli bir öğrenci sayısı vardır ve bu nedenle ilk tercih ettiğiniz okul size çıkan okul olmayabilir. Okulların kayıt sürecindeki kriterlere göz atacak olursak, bu öncelikler bölgeye ve okula göre değişiklik gösterebilmekle birlikte aşağı yukarı okulların öncelik sıralaması şu şekildedir.

  1. Bakıma muhtaç çocuklar
  2. Özel aile, sosyal yada sağlık gereksinimleri olan çocuklar
  3. Kardeşi aynı okulda okuyan çocuklar
  4. Evinin okula olan uzaklığı en az olan çocuklar

Her yıl okul listeleri açıklandıktan sonra okulların o sene kabul ettiği çocuklardan hangisinin evi okula en uzaksa bu uzaklık ‘catchment area’ olarak nitelendirilir. Bu her ne kadar yazılı bir kural olmasa da genelde aileler ev seçimi yaparken istediklerin okula olan uzaklıklarının bu catchment area içinde olmasına dikkat ederler. Az sayida öğrenci alan okulların catchment areası diğerlerine göre doğal olarak daha düşüktür. Her okulun catchmentı değişiklik gösterdiginden eğer evinizi okula göre belirlemek istiyorsaniz okulun bir önceki yıllarda hangi uzaklıklardan, hangi sokaklardan kaç tane çocuğu kabul ettiğini gösteren bir çok internet sitesi mevcuttur. http://www.schoolcatchment.co.uk  bunlardan biridir. Fakat unutmayiniz ki bu hiç bir zaman garanti değildir yani her yeni sene durumlar değişebilir. Bir önceki sene evinizin olduğu sokaktan öğrenci kabul eden okul bir sonraki sene kabul etmeyebilir.

Eğer buraya dönem basladıktan yada basvurular kapandıktan sonra geldiyseniz hemen belediyeye basvurup durumunuzu açıklamanız gerekir. Kimi belediye bu durumda da online başvuru yapmanıza izin verebilir. Bu durumda genelde zamanında yapılan başvurular değerlendirilir sizin çocuğunuz ise boş yer olan en uygun okula yerleştirilir cok fazla seçme şansınız olmayabilir.

Şimdiden bol şanslar ve başarılar.

*Burada paylaşılan tüm bilgiler tamamen kişisel deneyimlere dayanmakta olup, uygulamada ortaya çıkabilecek olan her türlü sorumluluk okuyucuya aittir.

 

By | 2021-06-24T23:21:12+01:00 May 18th, 2021|Eğitim, Genel|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment