Ehliyet Almak İçin Yapılması Gerekenler

/, Resmi İşlemler/Ehliyet Almak İçin Yapılması Gerekenler

Ehliyet Almak İçin Yapılması Gerekenler

Ingiltere’ye geldiniz, evinize yerleştiniz ve şimdi sıra ehliyet almaya geldiyse aşağıdakı bilgilerin işinize yarayacağını düşünüyorum. Öncelikle şunu belirtelim ki buradaki bilgiler 18 yaş üstü ve 4 tekerlekli araba yani binek otosu sinifina giren araçlari kullanacak kişiler için geçerlidir.
Geldiğniz ilk tarihten itibaren 1 yıl süreyle Türk ehliyetinizi kullanabilirsiniz fakat bu sadece motorsiklet ve araba gibi sadece yolcu taşıma amaçlı kullanılan araçlar için geçerlidir. Burada ve sonrasında da dikkat edilmesi gereken en önemli husus sigortadır. Bildiğiniz gibi Türkiye’de arabanizi sigorta edersiniz yani bir plaka sigortaya kayıtlı olduğunda arabayı kim kullanırsa kullansın bir kaza durumunda sigortaya başvurabilirsiniz fakat İngiltere’de arabayı kullanacak her kişi tek tek sigorta yaptırmalıdır. Diyelim ki yeni geldiniz ve Türk ehliyetiniz halen geçerli fakat henüz araba almadiniz. Bir arkadaşınızın arabasını kullanmak için, bu geçici bir süreliğine dahi olsa kendi adiniza o arabayı sigorta yapmalısınız. Diyelilim ki 1 Ocak’la 15 Ocak arasında kullanacaksınız o zaman 1 Ocak – 15 Ocak arası için kendinizi o arabaya sigorta etmeniz gerekir. Nerden nasıl sigorta yaptırabileceğinizi ve fiyatlarini www.comparethemarket.com ve www.moneysupermarket.com gibi sitelerden bulabilirsiniz.

Diğer bir konu ise manuel ve otomatik vitesdir. Eğer otomatik vitesli araçlar için ehliyet alirsaniz manuel vitesli bir araba kullanmaniz yasaktır. Ama manuel vitesli araç için ehliyet alirsaniz hem manuel hem otomatik vites araç kullanabilirsiniz.

Gelelim ehliyet alma sürecine. Türkiye’de ne kadar zamandır araba kullanıyor olursanız olun buraya geldiginizde Provisional Licence denilen öğrenci ehliyetine basvurmanız gerekir. Bu ehliyet için herhangi bir sinav yada teste tabi tutulmazsiniz. Tek yapmaniz gereken online, posta yoluyla yada direk post office giderek, gerekli belgeleri sunup, ödemeyi yapmaktır. Basvuru bedeli online 34£ postayla 43£’dur. Online başvuru yaptığınızda DVLA size bir zarf gönderir ve içerisine gerekli evraklarin orjinallerini koyup geri göndermeniz gerekir. Unutmayın ki pasaportunuzun ve tüm diğer evrakların orjinalini göndermeniz gerekir bu nedenle nacizane tavsiyem eğer seyahat edecekseniz seyahatinizi tamamladıktan sonra başvurun böylelikle herhangi bir gecikme sözkonusu olursa seyahatinizi iptal etmek zorunda kalmazsınız.

-Pasaportunuzun orjinali

– Vizenizin türü nedeniyle BRP kartiniz (Biometric Residence Permit) varsa onun da orjinali

-Son 3 yıldır yaşadığınız adresler

-NI numaranız

-Biometric fotoğraf

ÖNEMLİ NOT: Bazı arkadaşlara Provisional Ehliyet’e başvurmak için en az 180 gündür UK’de ikamet edilmesi gerekiyor yönünde bilgi verilmiş. 03/07/2017 tarihli DVLA ile yaptığımız telefon görüşmesinde bu soruyu sorduk ve aldığımız cevap şu şekildeydi. Başvuru sahibinin başvurduğunda en az 185 günlük vizesi olmalı ve UK’de en az 185 gün boyunca kalma niyeti olmalı denildi. Bu nedenle asıl sizin vizenizi görmek istiyorlarmiş. O yüzden eğer vizeniz pasaportunuzda değil de size ayrica verilen BRP kartınızda basılıysa BRP kartınızın da orjinalini göndermeniz gerekiyormuş. Her ne kadar bu bilgiyi ilk ve en yetkili ağızdan almış olsak da maalesef İngiltere’de de ayni kurumda farklı memurların farklı bilgiye sahip olduıklarını görüyoruz bu nedenle bu bilginin garantisini verememekle birlikte yaptığımız görüşmeyi sizlerle paylaşmak istedik sadece.

Ayrıca görüş konusundaki kural da, bir plakayı 20mt’den okuyabiliyor (gerekirse gözlükle ve lensle) olmaniz gerekir.

Fotoğrafinizin bir başkası tarafindan arkasinin imzalanmasini isterler böylelikle fotoğraftaki kişinin gerçekten siz olduğunuz kanıtlanmış olur. Fotografinizin arkasini imzalayabilecek kişiler şunlardır;

İngiltere’de ikamet ediyor olmalı
Sizi şahsen tanıyor olmalı
Akrabanız olmamalı
Sizinle ayni adreste yaşıyor olmamalı

Bu kriterlere uyan kişilerin ayrica aşağıda belirtilen mesleklerden birini yapıyor olması gerekmektedir
Lokal iş adami yada dükkan sahibi
Kütüphaneci
Avukat, öğretmen, mühendis vs
Polis memuru
Banka yada Building Society’de çalışan bir kişi
Devlet memuru
Din adamı
Belediye meclis üyesi

DVLA fotoğrafinizi imzalayan kişiyle irtibata geçecektir.

Provisional Licence’ınıza kavuştunuz tebrik ederiz. Şunu utumayalım ki bu ehliyetle istediğiniz gibi araba kullanamazsiniz. Başta da dediğimiz gibi Türkiye’de ne kadar zamandır araba kullanıyor olursanız olun Provisional Licence ile hala siz bir öğrencisinizdir. Ancak ve ancak aşağıdaki şartlar çerçevesinde araç kullanabilirsiniz.

*Araba kullanırken, yaninizda 21 yaşını tamamlamiş ve en az 3 yıllık Full UK Driving Licence’ı olan biri olmalıdır
*Size eşlik eden yukarıdaki şartlara sahip kişi ön yolcu koltuğunda oturmalıdır ve araba kullanacak sağlıkta olmalıdır
*Aynı zamanda sizin kullandığınız aracı kullanmaya elverişli ehliyete sahip olmalıdır, örneğin kullandiğiniz araba manuel vitesliyse size eşlik eden kişinin de manuel araç ehliyeti olmalıdır.
*Provisional ehliyetle otobanda araç kullanamazsiniz
*Aracınızın hem önünde hem arkasında L işareti (Wales’de D işareti) olmalıdır böylelikle arkanızdaki ve karşıdan gelen sürücüler sizin acemi sürücü oldugunuzu anlarlar.

 

Provisional Licence’ınızı aldiniz şimdi sınavları geçip Full UK Driving Licence denilen normal ehliyeti alabilirsiniz. İlk önce Theory Test denilen bilgisayar ortaminda yapılan sınavı geçmeniz gerekir. Bu sinavi DVLA tarafindan onayli merkezlerde yapabilirsiniz. Size en yakin merkezi buradan bulabilirsiniz. Theory sinavi ücreti  23£’dur.

Theory Testi iki bölümden oluşur. İlk bölüm 50 sorudan oluşan çoktan seçmeli bir sinavdır. Trafik kurallari, yol işaretleri gibi sorularin sorulduğu bu testi geçebilmek için sorulan 50 sorudan 43 tanesine doğru cevap vermeniz gerekir.

Bu kısmı geçtiğinizde ikinci kısım olan Hazard Perception kısmına gelirsiniz. Bu kısmı en basit haliyle anlatacak olursak, ekranda bir araba gitmektedir ve sizden bu sırada etrafta görülen tehlikeli durumlari farkettiğnizde ekrana tıklamanizi isterler. Her biri 1 dakika uzunluğunda olan 14 adet video izlettirilir ve her birinde en az 1 tehlike oluşturabilecek durum yerleştirilmiştir fakat videolardan bir tanesinde 2 adet tehlike olabilecek durum yerleştirilmiştir yani toplamda 15 adet tehlike oluşturabilecek durum vardir. Her durum 5 puan değerindedir fakat eğer durumu geç farkettiyseniz daha düşük bir puan alırsiniz yani tehlikeyi tam zamaninda farketmek tehlike başına 5 puan kazandırır geç farkederseniz 5’den düşük puanlandırılır.  Testin toplam puanı 75’tir ve geçmeniz için en az 44 puan almaniz gerekir.

Sürüş testine girebilmeniz için Theory Test’in hem çok seçmeli hem de videolu kismini geçmeniz gerekir. Geçtiğiniz takdirde size bir sertifika verilir ve bu sertifika üzerindeki numara sürüş testi için randevu alırken size gerekli olacaktır. Bu sertifikanın geçerliliği 2 yıldır. Yani sertifika tarihini takip eden 2 yıl içerisinde sürüş testini geçemezseniz theory testi tekrar yapmaniz gerekir. Unutmayın ki bazı bölgelerde yoğunluktan dolayı sürüş testi için randevu almak aylar sürebilir bunu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Sürüş testiniz için buradan tarih alabilirsiniz. Size tavsiyemiz ne kadar iyi bir sürücü olursaniz olun sürüş testine girmeden önce birkaç direksiyon dersi alin. Hem kurallara uyum sağlarsiniz hem de asıl sınav için tiyolar alirsiniz.

Ehliyetiniz hayırlı olsun lütfen dikkatli bir sürücü olun

 

*Burada paylaşılan tüm bilgiler tamamen kişisel deneyimlere dayanmakta olup, uygulamada ortaya çıkabilecek olan her türlü sorumluluk okuyucuya aittir.

By | 2021-06-24T23:20:14+01:00 May 25th, 2021|Genel, Resmi İşlemler|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment