SOUTH BANK’TE HARİKA BİR GÜN

//SOUTH BANK’TE HARİKA BİR GÜN

SOUTH BANK’TE HARİKA BİR GÜN

Hepimiz geçirdigimiz pandemi sürecinde çok sıkıldık haklısınız. Havaların da güzelleşmesiyle artık kendimizi yavaş yavaş Londra’nın güzelliklerine bırakmaya başladık. Sevgili Seda Asil’in bu güzel yazısı da en favori yerlerimizden birini çok güzel anlatmış. Keyifli okumalar.

Londra’nın birçok yerini sevdiğim doğrudur, ancak bazı semtleri var ki, gitmekten her zaman keyif alırım. Hava güzel oldu mu hele, ayrı bir cümbüş. Nedir beni buraya bu kadar çok çeken; kendini bu kadar çok sevdiren şehir olma özelliğini nasıl taşıyor? Galiba cevabı biliyorum; çocuklara fazlasıyla hitap eden ve çok fazla aktivite olanağı sunan bir yer olduğu için. Sadece çocuklara yönelik değil, her yaş için seçenek var. Müzeleri, bol yeşil alanları, güler yüzlü ve yardımsever insanları olan, kimsenin başka insanların görüntüsünü yargılamadığı, eleştirmediği, insanların başkaları için değil kendileri için yaşadığı, kültür seviyesinin yüksek, yerleşim düzeninde ise çoğunlukla kısa, küçük ama samimi ve şirin evlerin olduğu bir şehir burası. Her yerin olumsuz özelliği vardır, buranın da var tabii, ancak Londra’nın benim üzerimdeki pozitif ve negatif etkileri ayrı bir yazı konusu. Şimdi biz gelin  kısa bir ikonik Londra turu atalım sizinle.

South Bank, Londra’nın kalbinde, çok hareketli, cıvıl cıvıl bir semt diyebiliriz. Dünyanın en büyük dönme dolaplarından biri olan The London Eye’ı, Big Ben Saat Kulesi’ni (orjinal adı Elizabeth Tower’dır, Big Ben çanın adıdır ancak geleneksel isim olarak Big Ben denmektedir), Westminister Sarayı ve Westminister Köprüsü’nü, St James Park’ı, St Paul Kathedrali’ni ve çok da masmavi diyemeyeceğim Thames nehrini tek seferde görebileceğiniz nadir noktalardan birindeyiz. Yükseklik korkunuz yoksa dönme dolaba binerseniz çok daha fazlasını görebileceğinizi temin ederim. Çocuğunuz varsa, özellikle onlar için harika seçenekler mevcut. Açık alan oyun parkı ve kum oyun alanında oynamak, kovasından köpüklü balonlar yapan adamın balonlarını patlatmaya çalışmak onlar için çok keyifli anlar olacak. Eğer siz de benim gibi içinizdeki çocuğu yaşatıyorsanız; meydandaki atlıkarıncaya binebilir, kenarda bekleyen kırmızı arabasında pamuk şeker satan kızdan pespembe ve kocaman bir pamuk şeker alıp, yüzümüze burnumuza bulaşmasına aldırış etmeden yiyebilirsiniz. Köşedeki yuvarlak hasır şapkalı amcadan da tereyağ kokularıyla buram buram ortamı saran patlamış mısırdan almayı da unutmayın. Biraz ilerde gitarını boynuna asmış hem çalıp hem de şarkı söyleyen kıza kulak verelim, küçük bir kalabalık toplanmış onu izliyor, kimisi ritim tutarak dans ediyor kimisi de alkışlıyor. Şarkı bitince pamuk eller cebe, artık gönlünüzden ne koparsa.

Daha fazla atraksiyon olsun derseniz, yine burada bu sokakta yan yana dizilmiş üç ayrı deneyimden bahsetmek isterim. İlk ikisi ailece gezmek için iyi tercihler. İlki London Aquarium; penguenleri, köpek balıkları, denizatları, ahtapotları ve daha fazlasını görebileceğiniz keyifli bir yer. İkincisi ise Shrek Adventure, içerideki bazen gerilimli bazen eğlenceli odalardan geçmek ve bir fiil dahil olmak size heyecanlı bir deneyim yaşatacaktır. Üçüncüsü ise çocuklarla giremeyeceğiniz, Londra’nın meşhur zindanlarını yaşatan, gerilimli, korku dolu hikayelerinin, aktif bir şekilde içine girebileceğiniz bir tur. Zira ben tek başıma girmeye hiç cesaret edemedim. Ya rüyalarıma girerse diye düşünüp pek oralı olmadım ama çok da merak ediyorum, ne yalan söyleyeyim. Bunca hareketten sonra karnınız acıktıysa sokak boyunca birçok restoran veya sokak yemeğini deneyebilirsiniz. Benim size tavsiyem en çok gittiğimiz restoran olan Giraffe olacak. Menü seçeneği bol ve lezzetli, özellikle kahvaltıları harika. https://www.giraffe.net/locations/southbank-centre

Şimdi sizinle merdivenlerden çıkalım, köprüye doğru yürüyelim, tam ortada duralım, bir yanımıza London Eye’ı, diğer yanımıza Westminister Sarayı’nı alalım, arkamızda da Thames nehri olsun, güzel bir poz verelim. Bu anı burada ölümsüzleştirelim. Güneş’in sıcaklığı yüzümüze değsin, köprüde geleneksel İskoç kostümü ile gayda çalan adamın melodilerine kulak verelim. Londra’nın kalp atışlarını, dinamizmini hissedelim. Kimileri bu şehri sevmez; belki havasından, belki aşırı kuralcılıktan, belki resmiyetten dolayı. Benim için yine de çok güzelsin ve dileğim o ki, Londra – yeni yuvam – hep böyle kalacaksın.

Görsel Kaynaklar

http://www.bqlive.co.uk/london-the-south/2017/12/05/news/office-providers-jump-on-the-south-bank-start-up-boom-29295/

https://www.parkgrandhydepark.co.uk/blog/treasures-londons-alternative-list/

By | 2021-06-17T17:44:57+01:00 June 10th, 2021|Genel|0 Comments

About the Author: