İçerik Pazarlaması (Content Marketing) Nedir?

/, Murat Buyurgan/İçerik Pazarlaması (Content Marketing) Nedir?

İçerik Pazarlaması (Content Marketing) Nedir?

Markanızın tanıtımı için en etkili yöntemlerden biri olan İçerik Pazarlaması yani Content Marketing, bir kitleyi çekmek, korumak ve sonuç olarak karlı bir müşteri eylemi elde etmek için yapılan stratejik bir pazarlama yaklaşımıdır. Content Marketing çalışmalarında; ürünleri ve hizmetleri tanıtmak, reklam yapmak yerine, hedef kitlenin sorunlarını çözmeye yardımcı olmak için gerçek anlamda alakalı ve yararlı içerikler üretilmektedir.

İçerik pazarlaması, işletmelerin web sitesi trafiğinin ve yeni potansiyel müşterilerin güvenilir ve düşük maliyetli kaynakları hazırlamasına ve planlamasına yardımcı olur. İçerik Pazarlaması SEO çalışmasının bir parçasıdır ve sektörünüzün verilerine dayalı bir içerik yaratıldığında ve yayınlandığında kendi alanınızda popüler olabilirsiniz. Marka bilinirliğini sağlamak amacıyla yapılan İçerik Pazarlaması kesinlikle tek başına yapılmamalı, SEO çalışmasının bir parçası olarak ele alınmalıdır. Arama Motoru Optimizasyonu’nun (SEO) günümüzde İçerik Pazarlaması stratejilerinin en önemli parçası olduğu unutulmamalıdır.

SEO çalışmasında başarılı olmanın ilk adımı sağlam ve akıllıca bir içerik pazarlama planına sahip olmaktır. Markanızın hedeflerine uygun içerik oluştururken dikkat etmeniz gereken konular şu şekilde;

1.Hedefinizi Tanımlayın

Bir İçerik Pazarlaması planı yapmadaki amacınız ne? Planlamaya başlamadan önce hedeflerinizi bilin ve hedefiniz doğrultusunda en iyi planı belirleyin.

2. Hedef Kitlenizi Belirleyin

Başarılı bir plan geliştirmek için, hedef kitlenizi net bir şekilde tanımlayın. Artık hedef kitlenizi biliyorsanız, onlar için değerli içerikler üretebilirsiniz.

3.İletişim Dili Belirleyin

Kitleye uygun belirlediğiniz iletişim dili, hedef kitle tarafından kolay anlaşılmalıdır. Hedef kitle ile sürekli iletişim halinde olunmalıdır.

4. Rakip Analizi Yapın

Rakip analizi ile rakiplerinizin çalışmalarını inceleyebilir, en çok hangi web sayfaları için backlink aldıklarını analiz edebilirsiniz. Böylece rakiplerinizin üzerinde durmadığı konularda içerik üretebilirsiniz.

5. Anahtar Kelimeler Kullanın

SEO çalışmasının bir parçası olan anahtar kelime analizini asla ihmal etmeyin. Sektörünüz, ürün ve hizmetleriniz bakımından arama hacmi yüksek anahtar kelimeleri stratejik bir şekilde içeriklerinizde kullanın ve bu kelimeler ile alakalı olabilecek web sayfalarınıza link alın.

6. İçeriğin Paylaşılmasını Sağlayın

İçeriklerinizin web sitenize ziyaretçi çekebilmesi için sosyal medya hesaplarında paylaşılmasını sağlayın.

7. Özgün İçerikler Üretin

Düzenli olarak özgün içerikler üretmek her zaman kolay değildir. İçerik pazarlama uzmanları, hedef kitlenize uygun, her konuda özgün içerikler üretebilmelidirler.

8. İçerikleriniz İnteraktif Olsun

İçeriklerinizi video, grafik, gif, animasyon gibi görsellerle desteklerseniz ilgiyi üzerinize çekersiniz.

9. Sosyal Medyayı Kullanın

İçerik pazarlaması stratejisinde mutlaka sosyal medyanın gücünden yararlanın. Web sitenizin ilgi çekmesi için kampanyalarınızı, ön planda olmasını istediğiniz ürün ya da hizmetlerinizi, blogunuzun duyurusunu kaliteli görseller ile birlikte sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

10. Oluşturmanız Gereken İçerik Türleri

Özgün ve etkileyici içerikler üretmelisiniz. İçerik pazarlaması sürecinde birden fazla içerik türü ile sitenizin ziyaretçi trafiğini yükseltebilirsiniz. Özellikle okuyucu ile duygusal bağ kurabildiğinizde, hedef kitlenizin ilgi alanlarına yönelik bilgilendirici blog içerikleri üretebildiğinizde ve bu içerikleri arama hacmi yüksek anahtar kelimelerle planladığınızda SEO çalışmasında başarıya ulaşma olasılığınız yüksektir. İşte web sitenizin online görünürlüğünün artmasında en etkili içerik formatları:

Blog yayınları: Henüz fark etmediyseniz söyleyelim; şu anda bir blog yazısı okuyorsunuz. Blog yayınları bir web sitesinde yayınlanmaktadır ve yeni ziyaretçiler çekmek için de düzenli olarak yayınlanmalıdır. Blog yayınlarının 1000-2000 kelime arasında olmasını öneririz ancak kitleniz daha uzun veya daha kısa okumayı tercih edebileceği için doğru kelime sayısını denemeler yaparak bulabilirsiniz.

İnfografikler: Bilginin görsel olarak ifade edildiği grafikler infografik olarak bilinir. Çok miktarda veriyi net ve anlaşılması kolay bir şekilde paylaşmayı planlıyorsanız, infografikler sizin için mükemmel içerik formatlarıdır.

Videolar: Videolar, sosyal medya platformlarında ve web sitelerinde paylaşılabilen, son derece ilgi çekici içeriklerdir. Videolar, yazılı içeriklerden daha büyük bir zaman ve kaynak yatırımı gerektirir. Fakat görsel pazarlamada popülerlik arttıkça mutlaka denenmelidir.

Dış içerik: Bir süre kendi sitenizde düzenli olarak içerik yayınladıktan sonra, diğer sitelere de içeriklerinizi dağıtmanın zamanı geldi. Site dışı içeriklerinizi hazırlarken aşağıdaki kurallara dikkat etmeniz gerekmektedir:

  • Anahtar kelimeleri kullanmak
  • Link building çalışması yapmak
  • Site dışı içerikleri etkisi yüksek, SEO uyumlu farklı sitelerde yayınlamak
  • Dış siteler için orijinal içerik oluşturmak
  • SEO uyumlu basın bültenleri oluşturmak

SEO uyumlu basın bülteni içeriklerinizi kurumsal haberlerin daha fazla tıklama aldığı haber sitesi niteliğinde sitelerde yayınlanması daha fazla ve kalıcı tıklama almanızı sağlar. Ancak bu yayını yapabilmeniz için profesyonel bir SEO ajansının deneyimlerinden ve ajansın haber sitesi portföyünden yararlanmanız hedeflerinize daha hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacaktır.

*Burada paylaşılan hiçbir bilgi tavsiye niteliğinde değildir. Uygulamada ortaya çıkabilecek olan her türlü sorumluluk okuyucuya aittir.

By | 2021-12-22T13:58:31+00:00 July 1st, 2021|Genel, Murat Buyurgan|0 Comments

About the Author: