Ankara Antlaşması Nedir? Vize Aldıktan Sonra Adım Adım Yapılacaklar Listesi

/, Resmi İşlemler/Ankara Antlaşması Nedir? Vize Aldıktan Sonra Adım Adım Yapılacaklar Listesi

Ankara Antlaşması Nedir? Vize Aldıktan Sonra Adım Adım Yapılacaklar Listesi

 

Ankara Antlaşmasi vizesi İngiltere’de kendi işini kurmak ve devam ettirmek için verilen bir tür çalışma vizesidir.

Bu vizeyi alabilmek için başvuru sahibinde aranan kriterler aşağıdaki gibidir,

 • İngiltere’de yapilacak iş ile ilgili eğitim ve iş deneyimi
 • Yeterli miktarda sermaye ve paranin kaynağini belgeleme
 • İngilizce bilmek (İngiltere’de bu işi yapabilecek düzeyde)
 • İş ve kazanç potansiyelini göstermek
 • Ruhsat almak – eğer gerekliyse

Bu kriterlerden sonra gerekli evraklar istenildiği şekilde tamamlanip, vize formu doldurularak başvuru yapilabilir.

Yapilacak iş konusunda iş veya sektör kisitlamasi yoktur. Yalniz vizeyi alabilmek için başvuru sahibinde yukaridaki kriterlerin olmasi gerekir. Örneğin Türkiye’de bile hiç yapmadiği ve/veya eğitimini almadiği bir işi yapacağını beyan ederse red alinma ihtimali yüksektir. Bu nedenle İngiltere’de yapilacak işi seçerken hep kişinin özgeçmişini esas almak gerekir.

Başvurular İngiltere’den, Türkiye’den veya oturum sahibi olunan baska bir ülkeden de yapilabilir. İngiltere’den başvuru yapabilmek için ilk önce başka bir vizeyle (turist, öğrenci vs) yasal olarak İngiltere’ye gelinmiş olunması gerekir.

Vizeyi aldığınız takdirde iş planınızda belirttiğiniz işi kendi firmanız aracılığıyla yapmak zorundasınızdır. Yani başka bir firmada eleman olarak çalismak yasaktir.

Bu vizeyle eş ve çocuklara da dependant vizesi alinabilir. Tabi ki bankadaki para miktari ve yillik kazanç tutari bütün ailenin geçimini sağlayacak düzeyde ise.

2- Başvuru Süreci:

Vizeye başvurmak için evraklarin hazirlanmasi 2-4 hafta surebilir. Başvuru yapildiktan sonra kararin bekleme süreci başvurunun yapildiği yere ve zamana göre farklilik gösterebilir. Örneğin Türkiye’den yapilan başvurular genelde 1 ay içinde sonuçlanirken, bu şu anda İngiltere’de 6 ay kadardır. (Son zamanlardaki yoğunluktan dolayı Türkiye’den yapılan başvuruların sonuçlanması da daha uzun zaman alabilir.)

Vize alindiktan sonraki süreç ise şöyle olur:

1 yil + 3 yil + Süresiz Oturum (Indefinite Leave To Remain).

İlk başvuruda başarili olunursa 1 yillik vize verilir. Bu bir yil boyunca iş kuruluşu yapılmali, faaliyete geçmeli ve yapilan işten yeterince para kazanilmalidir. Vizenin bitmesine 1 ay kala da uzatma başvurusu yapmak gerekir. İlk yil boyunca işin sürekli olarak yapildiği ve yeterli kazanç elde edildiği belgelenmişse, uzatma 3 yil için verilir. (Eğer yapılan iş ve kazanç konusunda Home Office tatmin olmazsa sadece 1 yıllık uzatma da verebilir.) Bu 3 yil boyunca da sürekli olarak iş yapilmişsa ve yeteri kadar kazanç elde edilmişse, bu kez süresiz oturum (indefinite) vize başvurusu yapilabilir. Bu da alinirsa, kişinin vize problemi artık ortadan kalkmış olur.

Ayrica eğer İngiliz vatandaşi olmak istenirse, Indefinite vizesini aldiktan 1 yıl sonra da vatandaşlik icin başvurabilir.

Süresiz oturum vizesini alana kadar kişinin 3 kez vize başvurusu yapmasi gerekir. Her birinin de red olunmasi ihtimali vardir. Bu nedenle sürekli olarak işi yapiyor olmak ve belgelemek gereklidir.

 

3- İlk vize çiktiktan sonra yapilacaklarin listesi:

İlk 1 yillik vize alindiği zaman 1 ay içinde işi kurmak ve yapmaya başlamak gerekir. Bunun icin yapilmasi gereken hazirliklar şunlardir:

 • BRP card: Türkiye’den gelenler için belirlenen postaneden  alinmali.
 • Police Registration Certificate: Vizeyi aldiktan 1 hafta icinde belirtilen mekezde Polis kaydi yapilmasi gerekir. Bunun için form doldurmak, 1 fotoğaf, £34 ve şahsen başvurmak gerekli. (Çocuklar için gerekli değil) NOT: Bu polis kaydı vizenizin uzatmasını aldığınızda tekrar yapılmalıdır. Ayrıca her adres değişikliği yaptığınızda da yerel polis karakoluna giderek adres bilginizi güncellenemiz gerekir.
 • Şirket Kurma: Eğer Limited şirket kuracaksanız, limited şirketin kurulumu muhasebeci araciliği ile “Companies House”a kayıt ettirilerek yapilmalidir. Eger şahis firmasi (Sole Trader) olacaksanız, bu kişisel sigorta numarasi (National Insurance Number) alindiktan sonra yapilmalidir.
 • Banka hesabi açtirmak:İngiltere’deki bir bankada 2 banka hesabi açtirmanız gerekir. Biri kişisel (personal) diğeri de ticari (Business) banka hesabi olmalıdır. (Not: İngiltere’de banka hesabi açtirmak zordur. İlk istenilen evraklardan biri İngiltere’de ikametinizi kanitlamak için elektrik, gaz, su, Council Tax yani Belediye Vergisi gibi bir belgenin ibrazıdır.)
 • National Insurance Number: Bu kişisel sigorta – yani bizdeki karşılığıyla SGK numarasi oluyor. Vizesini İngiltere’den alanlar bunu alabilmek için “Job Centre Plus” bürosuna başvuru yapmalilar. Vizesini Türkiye’den alanların ise “Department for Work & Pensions” bürosuna başvuru yapmalari gerekir.
 • HMRC – Vergi Dairesine Kayit: Kurulmuş limited şirket ve yeni kurulacak şahis firmasi (Sole Trader) vergi dairesine (HM revenue & Customs) kayit ettirilmelidir. Bunu muhasebeciler yapabilir.
 • Iş sigortasi “Business Insurance”: Iş kurulunca işi her türlü riske karşi sigoratalamak gerekir. Bu yapilan işe gore “Public Liability Insirance” “ Professional Indemnity Insurance” veya ikisi birden olabilir. Eger eleman caliştiriliyorsa, onlar için de “Employer’s Liability Insurance” satin alinmasi gerekir.
 • Kartvizit, el ilani, resmi antetli kagit: Iş için kartvizit bastirilmali, gerekliyse el ilani (leaflet) ve antetli kagit (headed paper) bastirilmalidir.
 • Reklam: Müşteri bulmak ve çekmek amaciyla çesitli yerlere reklam verilebilir. Bu google ads, gazete, facebook ve birçok diğer yollarla yapılabilir.
 • Websitesi: Birçok iş için websitesi yaptirilmalidir. Bu müşteri bulmanin yollarindan birisidir. Websitesi yapilan işe göre  profesyonel olmalidir.

Diğer yapilacak işler:

 • Müşteriler bularak iş yapmak, fatura keserek, parasini almak. Kazanilan paralarin tamami ilk önce Ticari banka hesabina (Business Bank Account) kayit altina girmeli.
 • Bol bol iş masrafi yapmak (Not: Vize uzatiminda en cok gerekli)
 • Iş harcamalarini hep Ticari banka hesabindan (Business Bank account) yapmak.
 • Iş masraflarini hep Ticari banka kartiyla yapmak ve ayrica bütün fatura ve fişlerini dosyada saklamak.
 • Vergi yili dolunca (veya yil sonunda) muhasebeciye başvurarak yillik hesaplarinizin çikarilmasini sağlamak. Bunun icin muhasebecinin isteyeceği 3 evrak grubu: Kestiğiniz faturalar, banka ekstreleri ve iş masraflarinin fiş/faturalari.
 • Hesaplar çiktiktan ve vergi beyannamesi (Tax Return) vergi dairesine gittikten sonra, çikan vergi (tax) ve sigorta primlerini (National Insurance Contibutions) Vergi dairesine ödemek.
By | 2017-07-13T22:04:08+01:00 June 29th, 2017|Categories: Ahmet Yıldız Yazıları, Resmi İşlemler|
Open

Close