İngiltere’de Banka Hesabı Açmak

//İngiltere’de Banka Hesabı Açmak

İngiltere’de Banka Hesabı Açmak

İlk geldiğinizde burada banka hesabı açmak en çok zorlanacağınız konulardan biri olacaktır. Çünkü tam bir kısır döngü gibidir. Yeni geldiğiniz için henüz belirli bir adresiniz yoktur çoğu zaman. Ama banka hesabı açmak için “proof of adress” yani yaşadığınız yeri belgelerle kanıtlamanızı isterler. Ama bu bize aslında tanıdık bir uygulamadır, Türkiye’de de bazı işlemleri yaptırabilmek için sizden üzerinize kayıtlı  fatura vs gibi belgeler isterler ama tabi ki yeni taşındığınız bir ülkede bu tarz evrakları hemen sağlamak çok da kolay olmayacaktır. Bu nedenle buraya geldiğinizde yapılacak ilk iş kendinize yaşayacak sürekli bir ikamet bulmaktır. Biz aşağıdaki bilgileri sürekli bir ikametgahınız olduğunu varsayarak anlatacağız.

Proof of ID (Kimlik İbrazı)

Aşağıda sıraladığımız belgeler bankadan bankaya değişiklik gösterdiğinden başvuru yapacağınız bankanın hangi belgeyi kabul ettiğinden emin olmalısınız.

  1. Geçerli pasaport (Bazı bankalar Türk Pasaportunu kabul etmediğinden lütfen bankadan kontrol ediniz)
  2. Full UK ehliyeti (Metro bank gibi bazı bankalar bazı durumlarda Provisional Driver’s Licence (öğrenci ehliyeti) da kabul etmektedir.

Proof of Address (Adress Kanıtı)

  • Eğer kendinize bir ev yada oda kiraladiysaniz, kira kontratını proof of address olarak kullanabilirsiniz.
  • 3 aydan eski olmamak kaydıyla elektrik yada gaz faturası
  • Council tax yani belediye vergisi mektubu

Eğer geçici olarak bir arkadaşınızda kalıyorsanız ve bir kira kontratınız yoksa, elektrik/su/gaz/internet gibi faturalardan birini sizin üzerinize almanizi rica edebilirsiniz.

Biraz  kişisel ve business yani iş hesabı açmak konularına değinelim.

Personal Account (Kişisel Hesap)

Kişisel hesap açmak icin yukarıda belirttigimiz kimlik ve adres kanitlarindan en az birer tane elinizde hazır bulunması gerekir. Banka gerekli görürse sizden ilave evrak da isteyebilir yada hesap açmayı reddedebilir de, bu bankanın insiyatifine kalmıştır. İstenilen evraklar bankalarin değişik hesap türlerine göre de degişmektedir. En rahat açılabilen hesaplar “basic account”lar yani basit hesaplardır. Bu hesapların özellikleri de genelde bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte bazılarında internet bankaciliği olmayabilir, bazılarında sadece o bankanın ATM’sinden para çekebilirsiniz vs gibi bazı kısıtlamalar olabilir. Hesabın seviyesi yükseldikçe ödenen hesap işletim bedeli de artiş gösterdiğinden basic accountlar ilk başta en mantıklı opsiyondur. Her bankanın kendine özgü paketi vardır, bu durumda bankaların şubelerinden yada internet sitelerinden detayli bilgi alıp size en uygun hesap şeklini seçebilirsiniz.

Business Account (İş Hessabı)

Eğer Ankara Antlaşması’yla geldiyseniz bir Business Account’a ihtiyacınız olacaktır. Eğer şirketiniz LTD şirket olarak kayıt edilecekse mutlaka bir iş hesabi açmak zorundasınız. Eğer kendinizi “self employed” yani serbest çalışan olarak kayıt ettirecekseniz iş hesabi açmaniz şart olamamakla birlikte bizim tavsiyemiz yine de bir iş hesabi sahibi olmanizdir. Böylelikle hem şirketiniz daha düzenli ve güvenilir olacak hem de VAT yani KDV’ye tabi olan şirketlerin sizinle iş yapmasında ortaya çıkacak zorluklar ortadan kalkacaktır. Şirketinizi açmadan önce lütfen LTD mi yoksa self employed olarak mı kayıtlı olmanız gerektigini iyice araştırıp o şekilde Ankara Antlaşması başvurunuzu yapın, zira sonrasındaki muhasebesel adimlar her iki kayıt türünde farklılıklar gösterecektir bu konuyla ilgili detaylı bilgileri muhasebecinizden edinmeniz en doğrusu olacaktır.Ama kısaca değinmek gerekirse LTD şirket olarak kayıt olduğunuzda şirket hesabinizdan istediğiniz gibi para çekemezsiniz, sadece şirket üzerinden şahsınıza ödenen aylık maaşi ve yıl sonunda kar payı yani divident çekebilirsiniz ama bazı iş kolları için LTD şirket açmaniz daha yerinde olacaktır bu detayları lütfen danişmanınız/avukatınız ile görüşün.

Direct Debit / Standing Order (Otomatik Ödeme / Ödeme Talimatı)

Direct debit ve Standing Order bir kiraci olduğunuz anda en çok duyacağınız terimlerden bazılarıdır. Direct Debit anlaştığınız karşi tarafca yapılan bir işlemdir. Örneğin elektrik faturasi vs gibi faturalar, belediye vergisi gibi aydan aya değişiklik gösterebilecek miktarlarda olan ödemeler için kullanılan bir terimdir. Bunu karşi taraf sizin adiniza bankayla ayarlar ve siz kendi detaylarinizi verdiğiniz anda karşi tarafin hesabinizdan çekeceği her miktari önceden kabul etmiş sayılırsınız. Standing Order ise sizin tarafinizdan bankaya verilen aylik ödeme talimatidir ve her ay ayni miktarda ödenecek olan ödemeleri gösterir. Mesela kira ödemeniz için Standing Order yaparsınız çünkü kira kontratiniz değişmediği sürece her ay ayni miktari ödersiniz.

Debit Card/Overdraft

Debit Card aslinda bizim bildiğimiz banka kartıdır fakat İngiltere’de banka kartları Türkiye’dekinden çok daha çesitli yerlerde kullanılabilir. Mesela debit kartinizla hemen hemen her mağaza ve marketten, internet üzerinden alisveriş yapabilir hatta ve hatta eğer chipli bir karta sahipseniz otobüs, metro ve trenlere binmek için bile kullanabilrisiniz. Kredi kartından tek farki sadece hesabinizdaki para kadar kullanabilirsiniz, kredi karti gibi sanal bir limit söz konusu değildir. Bankaniza ve hesap türünüze göre size hesabinizdaki nakit haricinde belirli bir limitte ekstra bir nakit kullanımı sağlanabilir. Çok basit rakamlarla bir örnek vermek gerekirse; diyelim ki hesabinizda £100 nakit var ve overdraft limitiniz de £50. Bu durumda sanki hesabınızda £150 nakit varmış gibi harcama yapabilirsiniz fakat bankanın size verdigi £50 overdraftı size verdiği süre içerisinde yerine geri koymaniz gerekmektedir aksi takdirde çok yüksek faizler ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle hesap açarken bu konuyla ilgili detaylı bilgiyi bankanızdan almayı untmayınız.

*Burada paylaşılan tüm bilgiler tamamen kişisel deneyimlere dayanmakta olup, uygulamada ortaya çıkabilecek olan her türlü sorumluluk okuyucuya aittir.

 

By | 2017-06-30T01:04:40+01:00 June 29th, 2017|Resmi İşlemler|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment