National Insurance numarasi nedir?

/, Resmi İşlemler/National Insurance numarasi nedir?

National Insurance numarasi nedir?

NATIONAL INSURANCE NUMARASI

National insurance numarasi bizdeki karşılığıyla sosyal sigorta numarasi demektir. Ister kendi işinizi yapıyor olun isterseniz bir yerde maaşlı çalışıyor olun bu numaraya sahip olmadan bir işe başlayamazsınız.

Maaşlı bir elemansanız yada kendi işinizi yapıyorsaniz National Insurance numarasını almak için Job Centre Plus’a yani iş ve işçi bulma kurumuna başvurmanız gerekiyor.

Eğer İngiltere’ye taşınıyorsanız National Insurance numaranız BRP kartınızın arkasında belirtilmiş olabilir. Eğer belirtilmediyse İngiltere’ye geldiğinizde sizin başvurmanız gerekir. Unutmayın ki National Insurance numarasına sadece İngiltere’ye geldikten sonra ve çalışma yada öğrenci vizeniz varsa başvurabilirsiniz.

Nereye Başvurmalıyım?

Job Centre’ı telefonla arayarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Türkiye’den alınan çalışma vizeniz varsa o zaman başvurunuzu postayla yapmanız gerekir. Posta ile başvuru yaptıktan sonra size bir form gelecek ve bu formu doldurup geri yollamanız istenecektir. Bunu yaptıktan sonra 4 ila 6 hafta içerisinde National Insurance numaranız size postayla bildirilecektir. Çalışma vizenizi İngiltere’den aldıysanız ki buna Ankara Antlaşması da dahil, o zaman bu başvuruyu telefon yoluyla yapmanız gerekir. Job Centre’dan birkaç gün içinde size randevu tarihiniz bildirilecektir.

National Insurance number application line
Telephone: 0345 600 0643
Monday to Friday, 8am to 6pm

National Insurance numarasına başvurmak için hangi evraklar gerekli?

Eğer başvurunuzu postayla yapmanız gerekiyorsa başvuru formuyla birlikte pasaportunuzun ve vizenizin fotokopilerini göndermeniz gerekir. Eğer çalışma vizesine İngiltere’den başvurdaysanız ve aldıysanız o zaman Job Centre’daki randevunuza giderken yanınızda faal bir şekilde iş yapmaya başladığınızı gösteren belgeler götürmeniz gerekir. Bu evraklara örnek verecek olursak, eğer Ankara Antlaşması çalışma vizesine sahipseniz, kesmiş olduğunuz faturalar, bu faturalara istinaden müşterileriniz tarafindan şirket hesabınıza gönderilmiş olan bedelleri gösterir belgeler örneğin bankadan alacağınız hesap hareketleri, müşterilerinizden alacağiniz sizinle iş yaptıklarını kanıtlayan referans mektupları,şirketiniz için yapmış olduğunuz web sitesinin çıktıları, kartvizitiniz, şirketiniz adına düzenlenmiş ticari sigorta poliçesi, muhasebecinizden alacağiniz mektup, şirket tanıtımı için vermiş olduğunuz reklamlarin kanıtları ve iş için yapmış olduğunuz masrafları gösteren fiş ve faturaları da yanınızda götürmeniz gerekir.

National Insurance numarası başvurusu red nedenleri?

Job Centre’daki randevunuza giderken eğer yeterli evrak götürmezseniz, henüz bir gelir elde edememişseniz başvurunuz red olabilir. Bazen Job Centre’daki görevliler götürdüğünüz evrak kopyalarının tamamını almak istemezler o zaman da asıl başvuruyu değerlendiren Glasgow’daki merkez yeterli evrak göremediği için başvurunuzu reddedebilir.

National Insurance Numarası başvurum reddedildi ne yapmalıyım?

Eğer başvurunuz reddedildiyse lütfen vize danışmanınıza ve muhasebecinize durumu bildirin ve size daha kapsamlı bir dosya hazırlamalarını isteyin ve başvurunuzu en kısa zamanda tekrar yapın. Eğer görevli evraklarınızın tamamını almak istemezse kibar bir şekilde ısrarcı olun ve tüm evrak kopyalarını başvurunuza eklemesini sağlayın.

Her başvuru yapana National Insurance Numarası veriliyor mu?

İngiltere hükümeti son zamanlarda artan göçün önüne geçmek için bu süreci daha da zorlaştırmıştır. Bu nedenle bizim tavsiyemiz bu başvuruyu hafife almamanız ve belki de 3-4 hafta sürecek bir hazırlıkla tüm evraklarınızı doğru ve düzgün bir şekilde ibraz etmenizdir.

*Burada paylaşılan tüm bilgiler tamamen kişisel deneyimlere dayanmakta olup, uygulamada ortaya çıkabilecek olan her türlü sorumluluk okuyucuya aittir.

By | 2017-07-13T22:06:56+01:00 June 29th, 2017|Ahmet Yıldız Yazıları, Resmi İşlemler|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment