Yanınızda Getirmeniz Gerekenler

//Yanınızda Getirmeniz Gerekenler

Yanınızda Getirmeniz Gerekenler

Hangi vize türüyle olursa olsun burada bulunduğunuz sürece işlerinizi daha kolaylaştırmak adına yanınızda gelirken getirmeniz gereken bir çok belge var. Böylelikle gerek UK Border’dan ( Sınır Güvenlik Kapısı) geçerken, gerekse daha sonra ülke içinde yapacağınız birçok başvuru ve işlem için bu belgeleri Türkiye’den getirmek, gereksiz masraflar yapmak zorunda kalmazsınız.

Öncelikle asıl başvuran kişinin yanında getirmesi gerekenler konusuna bir göz atalım isterseniz.

 • Tabiki de pasaportlar (içinde verilen giriş vizesiyle !)
 • Başvurunuzun kabul edildiğine dair size ve aile bireylerine gelen mektup
 • Home Office’den gelen Biometric Residence Permit kartlarınızın belirtildiği mektup, yine tüm aile için (bunları size bildirilen Post Office’e gittiğiniz zaman soruyorlar)
 • İngiltere’de nerede kalacağınızı gösteren adres bilgisi (davet mektubu, ev kira kontratı, airbnb rezervasyonu, vb..)

Bunu uçakta yanınızda taşımanızı tavsiye ederim. Sınır kapısından geçerken sorabilirler. Ayrıca uçakta ya da daha sonra sınırdan geçmeden önce, göçmen kartı (immigration card) doldurmak zorundasınız. İlk kalacağınız adresi buraya yazmalısınız. Ezbere bilmiyorsanız yanınızda olursa yazmanız daha kolay

 • Başvuru için verdiğiniz belgelerin (Business Plan ve ekleri, CV, referans mektupları, en azından orijinallerinden birer kopya olsun. Uçakta yanınızda taşımak zorunda değilsiniz)
 • Evlilik cüzdanınız
 • Çocukların doğum belgeleri

(Türkiye’de verilen bu iki belge de üzerinde İngilizce olarak başlıklar var, çevirilmelerine gerek yok. Bu belgeler İngiltere içinde konsoloslukta işiniz olursa, başka bir ülke vizesine başvurmak isterseniz, ve çocuğunuzun okul işlemleri için gerekli olabilir)

 • Diplomalarınız, eğitim belgeleriniz, sertifikalarınız. Bunları zaten başvuru için vermiştiniz. İkinci uzatma için ya da iş için kanıt olmak adına istenebilinir. Bunların zaten ilk başvuru için İngilizce çevirilerinin yapılmış olması gerekir.
 • İlk başvurunuzda belirttiyseniz, evinizin orijinal tapusu, ya da sattıysanız satış belgeleri (uzatmada lazım olabilir)
 • Eğer sponsorlukla geliyorsanız, size sponsor olan şirketin size gönderdiği mektup, CoS numarası (Certificate of Sponsorship), şirket adresi ve ne işle uğraştığı (Bu soruları sınır kapısında soruyorlar, genelde de her seferinde)

Size bağlı (dependant) olarak gelen eşlerin, ayrıca 18 yaşından büyük çocukların da yanlarında birkaç belge getirmeleri yararlarına olur. Sonuçta onların da iş bulma, eğitimlerine devam etme ve çalışma süreçleri olacak. Sıralamak gerekirse:

 • Diplomaları (İngilizce iseler sorun değil, iş başvuruları için çevirilmeleri istenebilir). Eğer denklik isteyen kurumlara başvurulacaksa (öğretmenlik, sağlık, hukuk, finans vb.) Türk diplomalarının buradaki denklikleri istenecektir. Burada bu denkliği veren kurum UK NARIC adında bir kurumdur ve Türkiye’de size verilen tüm sertifika-eğitim belgelerinin (diploma, transkript, vb.) burada denkliklerinin verilip, tanınmasını sağlar. http://www.bizbizelondon.com/2017/06/29/diploma-denkligi/ Eşler ve çocuklar, eğer üniversite eğitimi almak isterlerse ( ya da yüksek lisans, doktora yapmak isterlerse) uluslararası öğrenci statüsünde olurlar ve yine bu kurumu kullanıp Türk diplomalarına denklik alırlar. NARIC’in verdiği hizmetler ücretlidir.
 • Her türlü sertifika, eğitim belgeleri, kendi özgeçmişleri (bunları ilk başvuruda vermiş olabilirsiniz, destekleyici belgeler olarak. Unutmayın ki uzatma esnasında bu belgelere tekrardan ihtiyaç duyabilirsiniz). Küçük çocuklarınız için en son karneleri, ya da okuldan aldıkları öğrenci belgeleri. Burada eğitimlerine devam etmeleri için gerekli olabilir.
 • Eğer çocuklarınız küçükse (16 yaşından küçük) yanınızda mutlaka doğum belgelerini (hastanede verilen), aşı kartlarını getirin. Burada sağlık sistemine kaydolurken (Register to GP) bağlı olduğunuz GP, yani doktorunuz genelde bunları istiyor. Çocuklarınıza ait yaşanmış önemli sağlık sorunları, ameliyatlar ve sürekli raporları varsa da bulundurmanızı öneririz.
 • Sürekli bir hastalığınız, sağlık raporunuz varsa onların belgelerini de getirin. Maalesef çoğu burada tanınmıyor ve tekrardan muayene olup burada geçerli bir rapor almanız gerekebilir. Buna sürekli kullandığınız ilaçlar da dahil. Burada bulamayabilirsiniz, bulsanız da reçetesiz satılmayacaktır. Belli başlı ağrı kesiciler, antibiyotikler, tansiyon, diyabet ve sinir sistemi hastalıkları gibi ilaçları kullanıyorsanız, stok yapıp getirmenizi öneririz.
 • Her zaman gerekmeyen ama iş ararken gerekebilecek belgeler de var tabi. Türkiye’de çalıştığınıza dair belgeler ( Oradaki şirketinizin İnsan Kaynakları bölümünden alınabilir, veya daha sonra gerektiğinde e-mail yoluyla da isteyebilirsiniz)
 • Buradayken Tür Vatandaşı olarak size gereken belgeler de olabilir. E-devlet hesabınız varsa bu çok kolay. Mezuniyet belgeleri, nüfus kayıtları, SSK bildirimleri, ve hatta adli sicil kayıtları burada var. İş başvurularında bazen bunlar gerekebiliyor. Tek yapmanız gerektiği an İngilizce’ye çevirtmeniz. Nüfus cüzdanlarınızı da getirmeyi unutmayın.
 • Askerlikle ilgili tecil belgeleri de gerekli belgeler arasında.
 • Eğer, Türkiye’de cep telefonundan bankacılık işlemlerinizi yapıyorsanız, orada kullandığınız sim kartları.
 • Her türlü elektrikli cihazınız için (laptop, tablet, küçük mutfak aletleri vb.) Türkiye’de kullandığınız elektrik prizleri. Dönüştürücüleri buradan alabilirsiniz, fiyatları daha uygun.

İlk bakışta çok fazla belge/eşya varmış gibi gelse de sonradan zorluk çekmemek adına listeye göz gezdirip kendinizin karar vermenizi tavsiye ederim.

Kolay gelsin !

 

*Burada paylaşılan tüm bilgiler tamamen kişisel deneyimlere dayanmakta olup, uygulamada ortaya çıkabilecek olan her türlü sorumluluk okuyucuya aittir

By | 2017-07-03T00:53:41+01:00 June 29th, 2017|Genel|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment