Bonfire Night Nedir? Gösterileri Nerede İzleyebilirim?

//Bonfire Night Nedir? Gösterileri Nerede İzleyebilirim?

Bonfire Night Nedir? Gösterileri Nerede İzleyebilirim?

Bonfire Night Nedir?

Her yil 5 Kasim akşamı İngiltere genelinde havai fişeklerin atıldığı ve kutlamaların yapıldığına şahit olmuşsunuzdur belki. Peki acaba ne kutlanıyor? Eğer V For Vendetta filmini seyrettiyseniz okuyacaklarınız size tanıdık gelebilir. Ne diyordu V “ Remember, remember, the fifth of November”.

Hikayenin orjinali 1605 yılına dayanıyor. Robert Catesby adlı kişi Kral James I ve kabinesini Parlamento binasıyla birlikte havaya uçurmayı planlıyor ve bunun için yandaşlarıyla birlikte 36 varil barutu Parlamento binasının altındaki mahsene yerleştiriyor. Yanındakilerden biri Parlamento’da çalışan bir arkadaşını uyarmak için 5 Kasım gecesi Parlamento’dan uzak durmasını söyleyen bir mektup gönderiyor. Mektup Kral’a ulaşıyor ve girişimi durdurmak için plan yapılıyor. 5 Kasım tarihinin ilk saatlerinde yetkililer mahzene indiklerinde, barutlardan sorumlu olan Guy Fawkes’ı mahzende 36 varil patlayıcıyla buluyorlar, yakalanan Guy Fawkes işkence edilerek idam ediliyor.

The Gunpowder Plot ( Barut Complosu) dinle ilgili bir girişimdi. İngiltere Protestan bir ülke ve suikastciler Katolikti. Grup, İngiltere’yi tekrar Katolik inancına geri döndürmek istiyor ve bunu Kral James I ve bakanlarını öldürerek yapabileceklerine inanıyorlardı.

Bu girişim İngiliz halkı üzerinde çok derin bir etki bıraktı. Bugün bile tahta geçen Monark yılda sadece bir defa Parlamento’ya gelir ve o da açılış günüdür. Açılıştan önce Monark’ın özel koruması, geleneksel olarak, Parlamento’nun mahzenini kontrol eder.

Bu girişimin olduğu 5 Kasım gecesi ele geçirilen barutlar Kral’ın kurtuluşunu kutlamak için ateşe verilir. O günden beri de 5 Kasım gecesi Bonfire Night olarak anılır ve havafişeklerle kutlanır.

Londra’da muhteşem havaifişek gösterilerini izlemek için çok güzel bir fırsattır. Hatta mahallenizde bile komşularınızın bahçelerinde havaifişek attıklarını görebilirsiniz. Ama bununla yetinmek istemeyenler için bu yıl güzel bir gösteri seyredebileceğiniz yerleri sizler için derledik.

Hepinize şimdiden iyi eğlenceler diliyor ve “Remember, remember, the fifth of Novmber” diyoruz yani unutmayın takviminize ekleyin.

 

3-4 KASIM

ALEXANDRA PALACE FIREWORKS FESTIVAL: Londra’daki en popüler Bonfire Night’lardan biri haline gelen organizasyon Alman bira festivalinden lunaparka ve buz patenine kadar bir çok değişik aktiviteye ev sahipliği yapıyor. Giriş ücretli biletler için

https://www.visitlondon.com/things-to-do/event/39664837-alexandra-palace-fireworks-festival#FgTaV3TLkAItlYV6.97

4 KASIM

BRENT FIREWORKS( WEMBLEY PARK): Giriş ücretsiz, detaylar için

https://www.brent.gov.uk/events-and-whats-on-calendar/events/wembley-park-fireworks-2017/

BATTERSEA PARK FRIEWORKS: Giriş ücretli biletler için

https://www.visitlondon.com/things-to-do/event/33303174-battersea-park-fireworks#WSWqwukBdVwd57Al.97

LAMBETH FIREWORKS: Giriş ücretli, biletler için

https://www.visitlondon.com/things-to-do/event/46001217-lambeth-fireworks-at-brockwell-park#LVtPx8c3dFUpvR51.97

BECKENHAM FIREWORKS: Giriş ücretli, biletler için

https://www.visitlondon.com/things-to-do/event/43049393-beckenham-fireworks-at-croydon-road-recreation-ground#eZxYSXPhj36fvo0j.97

BLACKHEATH FIREWORKS: Giriş ücretsiz, detaylar için

https://www.lewisham.gov.uk/inmyarea/events/fireworks/Pages/default.aspx

 

5 KASIM

Southwark’s Firework Night: Her yıl yaklaşık 30.000 kişinin katıldığı gece Londra’daki en büyük gösterilerden biri olarak bilinir. Thames nehrinin Güney Yakasında kurulmuş lunapark, yiyecek-içecek standları ve aile eğlenceleri sizleri bekliyor. Kapılar 17:00’de açılacak ve son girişe 18:30’da izin verilecek. Bilet temin etmek için https://www.visitlondon.com/things-to-do/event/33334717-southwarks-fireworks-night-in-southwark-park#QyGLplB4fsDpAIE4.97

Victoria Park Fireworks: Giriş ücretsiz, detaylar için

http://www.towerhamletsarts.org.uk/?guide=Events&cat=45&cid=65028

Kaynaklar

http://www.bonfirenight.net/gunpowder.php

https://www.visitlondon.com/things-to-do/whats-on/special-events/best-bonfire-night-fireworks-displays-london#hZpUc7V7rSfFRfdy.97

 

 

 

 

By | 2017-10-30T23:29:03+00:00 October 27th, 2017|Genel|0 Comments

About the Author: