Oxford Street Trafiğe Kapatılıyor Mu?

//Oxford Street Trafiğe Kapatılıyor Mu?

Oxford Street Trafiğe Kapatılıyor Mu?

Londra’nın Oxford Caddesinin büyük bir bölümü Pazartesi günü belediye başkanının açıkladığı ve alışveriş alanlarını iyileştirmek için önümüzdeki Aralık ayına kadar trafikten arindirilmiş hale getirilebilir.

Oxford Ciscur ve Orchard Road arasındaki trafiğin 2018 yılı sonuna kadar halka açık hale getirilmesi için istişarelere başlandı. Bildiğiniz gibi bu tarihte yeni tube hattı olan Elizabeth de hizmete girecek.

60 milyon poundluk plan, artan hava kalitesi endişelerini, yüksek kaza ve çarpışma oranlarını ve tıkanıklığı gidermeyi hedefliyor. Transport for London (TfL), geçen yıl yazdan beri Oxford Caddesi boyunca çalışan otobüs sayısını azaltmak için çalışıyor.

Caddenin Batı tarafındaki yarim millik Oxford Circus ve Orchard Road arası doğu-batı trafiğinden arındırılırken kuzey-güney tarfiğinin bazı kısımları hala akmaya devam edecek. Otobüslerin de güzergahlari değiştirilecek.

Bisiklet sürücülerinin de yasak olacağı bu kısımda taksiler de müşteri alıp-bırakmak için yeni ve genişletilmiş taksi bekleme alanlarını kullanacak.

Belediye Başkanı Sadiq Khan, bu konuda bölge sakinleri, işyerleri ve Westminster Belediyesi ile yakın bir çalışma içinde olacaklarını ve planları en iyi şekilde hayata geçirmeye çalışacaklarını söyledi.

Teklif, bölgedeki yaklaşık 600 adet mağazanın temsilcisi olan New West End Company tarafından da destekleniyor. Her hafta 3.5 milyon kişi Oxford Street’i ziyaret ediyor ve Bond St. , Oxford St ve Regent St her yıl İngiltere ekonomisine £7.6 milyar katkı sağlıyor.

Plan Oxford Caddesi’nin dönüşümü için hazırlanan üç aşamalı planın ilk ayağını oluşturuyor. Bunu takiben Oxford Circus ve Tottenham Court Road arasında ve daha sonra Marble Arch ile Orchard Caddesi arasında uzanıyor. TFL, birinci aşamanın, hükümet ve özel sektör tarafından finanse edilen – tam iyileştirme planlarıyla – 2021 yılına kadar hazırlanarak – yaklaşık 60 milyon Sterling’e mal olacağını söyledi.

Kaynak: https://www.theguardian.com/politics/2017/nov/06/oxford-street-traffic-free-boulevard-london-mayor

Photo: https://www.standard.co.uk/s3fs-public/thumbnails/image/2014/09/12/07/OxfordStreet.jpg

 

By | 2017-11-07T10:04:55+00:00 November 7th, 2017|Genel|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment