SEO Nedir? Bir SEO Ajansı Ne Yapar?

//SEO Nedir? Bir SEO Ajansı Ne Yapar?

SEO Nedir? Bir SEO Ajansı Ne Yapar?

SEO kelime açılımı olarak Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Doğru yapılmış bir SEO çalışması ile arama motoru sonuçlarında görünürlük artar. Peki arama motorunda üst sıralarda yer almak neden önemlidir?

Web sitesinin ziyaretçi trafiğinin artması için arama motorunda hedeflenen kelimeler için üst sıralarda yer almak önemlidir. Özellikle e-ticaret sitesi gibi alışveriş yapılabilen web siteleri için arama sıralamasında ilk sayfada hatta ilk 5 içerisinde yer almanın ürün satış grafiğinin yükselmesinde önemli bir etkisi vardır. Bu anlamda SEO’ya yatırım yapan markalar arama motorlarından organik yolla, yani reklam yapmadan, ziyaretçi edinerek satışlarını artırabilmektedir.

Organik trafik sağlayabilmenin en etkili yolu ise doğru yapılmış bir SEO çalışması ile mümkündür. SEO çalışması süreklilik gerektirmektedir ve uzmanlar tarafından yapılmadığı zaman yarar sağlamak yerine zararlı sonuçlar doğurabilmektedir.

SEO çalışması sadece e-ticaret siteleri için uygulanmaz. SEO çalışmaları markaların web sitelerinde tüketicileri ile iyi bir bağ kurmalarına da fayda sağlar.

Web sitesini potansiyel ziyaretçiler için daha iyi hale getirmek ve site trafiğini artırmak için de SEO çalışmaları yapılmalıdır. Sitenin tıklanma sayısıyla birlikte popülerliğinin artması da ancak doğru anahtar kelime analizi ve site optimizasyonu ile olur.

SEO Çalışmasına Neden Önem Verilmeli?

İnternetin yaygın olarak kullanılması ile “tıklamak” terimi de yaygınlık kazanmış ve arama motorları ihtiyaç duyulan ürüne, bilgiye ve hizmete ulaşmanın en kestirme yolu olmuştur. Hal böyle olunca günümüzde binlerce web sitesi, SEO çalışmaları ile arama motorlarında ilk sıraları hedeflemiş ve çalışmalardan başarılı sonuçlar alanlar ise rakiplerinin önüne geçmeyi başarabilmiştir.

Bu SEO yarışı, günümüzde markaların ve kişilerin online varlıklarını kanıtlamaları açısından öncelikili sırada yerini almaktadır. Bu anlamda SEO’da aynı sektöre hizmet eden web siteleri “rakip” olarak ifade etmek yanlış olmayacaktır. Daha çok ürün satmak, kalıcı site trafiği oluşturmak, tanınmak, siteyi eşine rastlanmayacak şekilde tasarlamak, doğru başlıkları kullanmak, ilgi çekici metinlerle yeni ziyaretçiler çekmek online kalıcılık sağlamanın başlıca sebepleri arasında yer almaktadır.

SEO Ajansına İhtiyacım Var Mı?

SEO bir çok açıdan uzmanlık gerektiren bir konudur. Site içi ve site dışı çalışmaların uyumu ile başarılı sonuçlar elde edilir. Web sitenizle ilgili arama motorlarının ne düşündüğünü ya da ne düşünebileceğini tecrübeli SEO uzmanları söyleyebilir. Bu, teknik bilgi isteyen bir süreçtir.

Başarılı bir SEO ajansı;

 • Google yönergelerini çok iyi bilir ve Search Consooele, Analytics, İşletmem gibi Google ürünlerini etkili kullanır
 • Güncel arama motoru yazılımlarını ve araçlarını kullanır
 • SEO çalışmasına başlamadan önce kapsamlı bri SEO audit yapar
 • Site içi güncel verileri düzenli olarak izler (SEO başlığı, meta açıklaması, link çalışması, anahtar kelime analizi vs.)
 • Anahtar kelime analizi yapar, doğru kelimeleri hedefleyerek SEO yapar
 • Backlink çalışması için uygun web sitelerini tespit eder
 • Backlink çalışması için içerik üretir
 • Site trafiğini takip eder
 • Sosyal medya analizi yapar ve gerekirse siteyi sosyal medyaya da yönlendirir
 • Rekabet oranlarını ve hedefi belirler
 • Site için yaşanan düşüşleri takip eder ve neden-sonuç ilişkisi arar

SEO çalışması sadece site içinde yapılanları değil, web sitesine fayda sağlaması açısından site dışı çalışmaları da kapsar. Tüm bu çalışmalar, web sitesi ile ilgilenen kişinin bireysel olarak yönetebileceği kolay bir süreç değildir. Domain otoritesini yükseltmek ve hedeflenen aramalarda üst sırada çıkmak için yapılan backlink (link building) çalışması da bir ekip işidir. Analizlerle belirlenen anahtar kelimeler SEO’ya uyumlu oluşturulan metinlerde kullanılır ve bu metinler backlink alınacak sitelerde kullanılır. Site için hedeflenen ziyaretçi trafiğinin bu link çalışmasından artması beklenir.

SEO çalışmasında yapılan hatalar, beklenen sonucun alınamamasına neden olabileceği gibi, sitenin var olan trafiğini kaybetmeye kadar götüren olumsuz sonuçlara da yol açabilir. Bu sebeple uzman bir SEO ajansı ile çalışmak çok önemlidir.

İlk yazımda SEO ve ajans seçimi hakkında temel bilgileri sizinle paylaştım.

SEO konusunda merak ettiğiniz soruları bu adresten bana iletebilirsiniz.

 

By | 2018-02-24T20:27:04+00:00 February 24th, 2018|Murat Buyurgan|0 Comments

About the Author: