Biri Oxbridge Mi Dedi?

/, Genel/Biri Oxbridge Mi Dedi?

Biri Oxbridge Mi Dedi?

Sanıyorum çocuğu olan bir çoğumuzun nihai hedefi çocuklarımızın iyi bir eğitim alması ve bu daha ilk okul ve hatta anaokulu yaşlarında bir telaşla başlıyor. Acaba çocuğum doğru bir okula mı gidiyor, okul çocuğuma kişisel gelişim yanısıra ne gibi akademik bir eğitim sağlıyor diye düşünüyoruz. Türkiye’de eğitim konusunda yaşadığımız yarışlar İngiltere’de de peşimizi bırakmıyor gibi. Bir çok veli çocuklarını sınavlara hazırlamak için özel hocalar tutmak durumunda kalıyor. Hele ki buraya yeni taşınmış bir aile için, sisteme uzak olmak ve bunu anlamaya çalışmak da ayrıca bir huzursuzluk yaratabiliyor.

İngiltere’nin önde gelen en iyi iki üniversitesi olan Oxford ve Cambridge belki de tüm ebeveynlerin hayallerini süslüyor. İngiltere’de bu iki üniversiteye bir ‘nickname’ yani lakap takılmış ve ikisine birlikte refere edildiği zamanlarda bu lakap kullanılıyor. Oxbridge. Bu lakabın nereden geldiğini tahmin etmek pek de zor olmasa gerek, Oxford ve Cambridge isimleri birleşmiş ve Oxbridge olmuş.

2007-2009 yılları arasında UCAS başvuruları sonuçlarına bakarak bir liste oluşturulmuş, Oxbridge’e en çok öğrenci sokan 10 devlet okulu belirlenmiş. Bu oranların son durumunu öğrenmek için okulların kendi websitelerine bakmanız öneriliyor.

Queen Elizabeth’s Boys School

Barnet bölgesinde yer alan çok prestijli bir okul. Çok talep olan okula girebilen 180 kişiden biri olabilmek için sadece sınavı geçmeniz yetmiyor ve çok iyi bir puan almış olmanız gerekiyor. Okulda bir çok değişik spor yapma, değişik müzikal gösterilere katılma fırsatının sunulmasının yanısıra Su Polo’sunun oynama imkanının verildiği çok az sayıda devlet okulundan biri.

Oxbridge’e gönderdiği öğrenci yüzdesi %22.

Cathcment area kriteri yok, sınavla alıyor ve sadece erkek öğrenci kabul ediyor.

Giriş sınavı, aynı gün yapılan Matematik Klasik ve İngilizce Klasik.

The Latymer School

Catchment area kriterine göre öğrenci almasına rağmen çok ilgi gören

bir Grammer School. Okul Kuzey Londra’da Enfield Bölgesinde yer alıyor. Her sene yaklaşık 2.000 adet başvuru alan okul sadece 180 öğrenci kabul ediyor.

Oxbridge’e gönderdiği öğrenci yüzdesi %15. Belirlenmiş Catchment area kriterine ve sınavla öğrenci alıyor ve kız-erkek karışık eğitim veriyor.

Giriş sınavı iki aşamalı  yapılıyor. İlk aşamada Verbal Reasoning ve Matematik, ikinci aşamada İngilizce.

The Tiffin Girls School

Kız öğrencileri akademik başarıdan spora, sahne sanatlarından liderlik yetkinliklerine kadar bir çok yönde en iyisine ulaşmaları konusunda destekleyen bir okul olarak biliniyor. Buradaki öğrenciler sorgulayan, motivasyonu yüksek ve odaklı olarak tanımlanıyor. Okula girebilmek için olan rekabet hayli yüksek. Yaklaşık 1.500 kişinin başvurduğu okul 180 öğrenci alıyor.

Oxbridge’e gönderdiği öğrenci yüzdesi %15.

Batı Londra’nın Kingston Upon Thames bölgesinde yer alan okul belirlenmiş Catchment area kriteri ve sınavla öğrenci alıyor ve sadece kızlara yönelik eğitim yapılıyor.

Giriş sınavı ilk aşama İngilizce Test ve Matematik Test, ikini aşamada İngilizce Klasik ve Matematik Klasik.

Henrietta Barnett School

Her sene harika sonuçlar alan okul İngiltere’deki en başarılı kız okullarından biri olarak sayılıyor. Tabi bu da burada eğitim görmek isteyen öğrenciler arasında epey bir rekabete yol açıyor. Her sene 2.000 civari başvuru alan okul maalesef 93 öğrenci kabul ediyor.

Oxbridge’e öğrenci gönderme yüzdesi %13.

Okul Kuzey Londra’da yer alıyor, bir cathcment area kriteri yok, sınavla giriliyor ve sadece kızlara eğitim veriliyor.

Giriş sınavı ilk aşamada Verbal&Numerical Reasoning ikinci aşamada ise İngilizce Klasik ve Matematik Klasik.

St Olave’s Grammer School

Yüksek başariya sahip okul, sınıfın dışında da müfredat dışı bir çok farkli aktivitede mükemmeli yakalamaya çalışıyor. Öğretmenler ilham verici olarak tanımlanmış. Okul özgüveni yüksek ve azimli genç beyler yetiştirmek konusunda ün yapmış.

Oxbridge’e öğrenci gönderme yüzdesi %12.

Okul Orpington/Kent bölgesinde yer alıyor. Catchment area kriteri uygulanmıyor, sınavla alıyor. Erkek öğrenci kabul ediyor.

Giriş sınavı, ilk aşamada Matematik Test ve İngilizce Test, ikinci aşamada İngilizce Klasik ve Matematik Klasik.

Newstead Wood School For Girls

Akademik anlamda öne çıkan okuldaki özgüveni yüksek kız öğrenciler bir çok değişik alandaki aktivitelere katılma şansını elde etmiş durumda. Müzik, drama ve spor okuldaki yaşantının çok önemli bir parçası. Her yıl sadece 160 adet öğrenci alıyor.

Oxbridge’e öğrenci gönderme yüzdesi %12.

Okul Orpington/Kent bölgesinde. Catchment area kriteri ve sınavla öğrenci alıyor. Sadece kızlara yönelik eğitim veriliyor.

Giriş sınavı, Verbal/Non-Verbal Reasoning Test şeklinde.

Dr Challoner’s Grammer School

Okul, içindeki kulüpler ve toplulukar, yurtdışı geziler ve spor etkinliklerinin çok geniş yelpazeye yayılmış olmasından dolayı en iyi özel okullarla aynı seviyede bir okul olarak kabul görüyor.

Oxbridge’e öğrenci gönderme yüzdesi %11.

Amersham/Buckinghamshire bölgesinde yer alan okul cahtchment area kriteri ve sinavla öğrenci kabul ediyor. Erkek öğrencilere eğitim veriliyor.

Giriş sınavı, İngilizce Klasik ve Matematik Klasik.

Tiffin School

Müzik ve sporun erkek öğrencilerin hayatında büyük yer kapladığı Tiffin’de kürek çekme sporu için bir boathouse dahi var. Son yıllarda okulun Ivy Lig kurumlariyla güçlü bağlar kurması sebebiyle, öğrencileri arasından Harvard, Yale ve Princeton’da eğitimine devam etme şansı olanlar dikkat çekiyor. Her yıl yaklaşık 1.500 öğrencinin başvurduğu okul 180 kişi kabul ediyor.

Oxbridge’e öğrenci gönderme yüzdesi %11.

Kingston Upon Thames bölgesinde yer alıyor. Cathment area kriteri ve sınavla öğrenci kabul ediyor. Erkek öğrencilere eğitim veriliyor.

Wilson’s School

Yüksek performansa sahip olan okulun temel amacı öğrencilerin potansiyellerini tam olarak ortaya çıkarmak ve hayatları boyunca taşıyacakları bir öğrenme isteğine sahip olmalarını sağlamak. Her yıl 180 öğrenci kabul ediliyor.

Oxbridge’e öğrenci gönderme yüzdesi %10.

Okul Güney Londra’nın Sutton bölgesinde yer alıyor. Catchment area kriteri uygulanmıyor fakat sınavla giriliyor. Erkek öğrencilere eğitim veriliyor.

Giriş sınavı ilk aşama Matematik Test ve İngilizce Test, ikinci aşama İngilizce Klasik ve Matematik Klasik.

Sutton Grammer School

Akademik başarıları nedeniyle sürekli bir şekilde en iyiler arasında yer alan okul ayrıca bir çok kulüp ve topluluk aktiviteleriyle de geniş olanaklar sunuyor. Her yıl 135 adet öğrenci kabul ediyor.

Oxbridge’e öğrenci gönderme yüzdesi %10.

Sutton’da yer alan okula giris catchmen içi ve harici olarak ikiye ayrılmış olmanın yanı sıra sınavla alıyor. Erkek öğrencilere eğitim veriliyor.

Yukarıda sıralanan okulların bazıları 6th From’da hem erkek hem de kız öğrenci karışık eğitim verebiliyor. Bunun için okulun kendi sitesini kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Herkese bol şanslar.

*Burada paylaşılan tüm bilgiler tamamen kişisel deneyim ve araştırmalara dayanmakta olup, uygulamada ortaya çıkabilecek olan her türlü sorumluluk okuyucuya aittir.

Kaynak http://explorelondonwithkids.com/things-to-do/londons-10-best-state-schools-for-oxbridge-entry/

Photo http://www.valeacademy.org.uk/Universities_Oxbridge

By | 2021-06-24T23:22:08+01:00 May 14th, 2021|Eğitim, Genel|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment