TV Licence /TV Lisansı Nedir?

/, Resmi İşlemler/TV Licence /TV Lisansı Nedir?

TV Licence /TV Lisansı Nedir?

İngiltere’de TV licence adında bir kavram var. Bizim ülkemizle kıyaslarsak eğer TRT nin TV bandrolüne karşılık geliyor. Ülkemizde zaten televizyon seyredilen bir cihaz alırken, bandrol ücreti, fiyatın içinde. Burada ise, TV alındıktan sonra, ya da diğer mobil cihazlarla televizyon seyredilecekse, yıllık ödenmesi gereken bir tutar.

TV Lisansı, televizyon programlarını  TV’de gösterildiği ya da herhangi mobil bir cihazda online olarak izlemek ve kaydetmek için alınması gereken yasal bir izindir. Bu izleme sadece canlı yayın için değil, BBC on demand, catch up TV ve ve BBC iPlayer gibi uygulamalarda seyredilen canlı veya değil her türlü program için geçerlidir.

Bu cihazlar, televizyonlar, PC’ler, laptoplar, mobil telefonlar, tabletler, oyun konsolları, dijital TV kutuları, DVD, Blu-ray ve her türlü kayıt cihazlarıdır. Bu ücret sadece BBC servisleri için değil, ulusal olarak seyredilen kanallar ve onların sağladığı servisler içindir. Fakat, toplanan ücretin çoğu BBC’yi maddi olarak desteklemek için kullanılır

TV lisansı olmadan televizyonda yayınlandığı gibi bir programı seyretmek, tekrardan yayınlamak, kaydetmek ( ister antenle olsun, ister uydu ya da internet üzerinden olsun), ve BBC’nin catch up TV/demand ve BBC iPlayer gibi servislerini kullanmak yasaya aykırıdır.TV lisansı almak zorunludur ve yasa ile denetlenmektedir (http://www.legislation.gov.uk/uksi/2004/692/contets/made). Bu lisans olmadan televizyon seyrettiğiniz, yüklediğiniz ve kaydettiğinizden şüphelenilirse, evinize uyarı gelir. Daha sonraki uyarılarla beraber, bir denetçinin evinize gelip gerekli incelemeleri yapması ise bunu takip eder. Eğer yasaya aykırı davrandığınız tespit edilirse £1000 ve daha üzeri cezalar ödeyebilirsiniz.

Televizyon almak için TV lisansını önceden almak gerekir mi?

  • Hayır, fakat bu televizyonu açıp kullanmaya başladığınız an TV lisansını almanız gerekmektedir.

Herhangi bir kablolu yayına ya da uydu paketine üye olsak bile TV lisansı almak zorunda mıyız?

  • Evet, hangi kablolu yayına ya da özel televizyon paketine üye olursanız olun, İngiltere’de televizyon seyretmek için bu lisansı almalısınız.

BBC ve kanallarını seyretmiyorum, yine de TV lisansı almalı mıyım?

  • Evet, her ne kadar bu toplanan ücret sadece BBC’ye gidiyor gibi olsa da seyrettiğiniz diğer kanallar ve TV seyretmek için kullandığınız cihazlar olduğu sürece bu lisansı almak zorundasınız.

TV Lisansı ne kadardır?

Standart renkli bir televizyon için yıllık £145.50.

Aylık £12.13

Bu ücreti aylık, quarterly (4 ayda bir) ya da yıllık tek seferde olmak üzere ödeme yapabilirsiniz. Direct debit’le (otomatik ödeme talimatı verme) ile en kolay şekilde ödeyebilirsiniz.

TV lisansı, utility bill’lerden biridir, yani ev adresinizi kanıtlamak için kullanabileceğiniz bir belgedir.

TV licence ile ilgili sorularınıza cevap ve aynı zamanda ev adresinizi ve ödemenizi kaydetmek için http://www.tvlicensing.co.uk sayfasından kayıt yapmalısınız. Bu sayfada gereken bilgiler sadece lisansı alacak kişinin adı ve ev adresidir. Hangi kanalları seyredeceksiniz, televizyonuzun ya da diğer cihazların modelleri vb. bilgiler istenmemektedir.

Evinizi taşırken TV lisansınızı da yeni evinize taşıyabilirsiniz. Bu işlemi yine yukarıdaki internet sayfasından halletmeniz gerekiyor.

Görme engelliler ve bu insanlarla beraber yaşayan kişiler için %50 olarak bir indirim yapılır. 75 yaş üstü kişiler başvuru yaparak TV lisansından muaf olabilirler.

Kolay gelsin…

*Burada paylaşılan tüm bilgiler tamamen kişisel deneyimlere dayanmakta olup, uygulamada ortaya çıkabilecek olan her türlü sorumluluk okuyucuya aittir.

By | 2021-06-24T23:19:12+01:00 May 28th, 2021|Genel, Resmi İşlemler|0 Comments

About the Author:

Leave A Comment