İngiltere Eğitim Sistemi Üzerine

/, Genel/İngiltere Eğitim Sistemi Üzerine

İngiltere Eğitim Sistemi Üzerine

Bu yazıyı okuyorsanız muhtemelen İngiltere’ye yeni geldiniz ve eğitim sistemi tam bir dipsiz kuyu sizin için. Öncelikle hoş geldiniz. Şimdi arkanıza yastlanın ve yazımızın sizi bu kuyudan çıkarmasına izin verin. Aile olarak hepimizi düşündüren en önemli konulardan biri de çocuklarımızın eğitimi. Ailelerin en çok zorlandığı konulardan biri de çocuklarını gönderecekleri okulun seçimidir. Çocuklarımız ister Türkiye’de okula başlamış olsun, ister İngiltere’de başlayacak olsun nasıl bir yol takip etmelisiniz, nelere dikkat etmelisiniz, sizler için hem genel bilgilere hem de kendi tecrübelerimize dayanarak anlatalım istedik.

Her ne kadar İngiltere’deki okullar eğitim sistemi ve donanım olarak bir çok diğer ülkeye göre daha iyi olsa da maalesef burada da bazı okulların imkanlari ve akademik başarıları diğerlerine göre daha düşüktür. Buraya yeni geliyorsaniz ve ilk okul çağında bir çocugunuz varsa önceliklerinizi iyi sıralamanız gerekmektedir. İyi devlet okullarına yakın olmak isteyebilirsiniz fakat bazi semtlerdeki ev fiyatlari bütcenizi aşıyor olabilir yada istediğiniz gibi bir ev bulamayabilirsiniz. Konuya girmeden önce buraya geldiğinizde sıkca duyacağınız OFSTED’den bahsedelim biraz.

OFSTED (Office for Standards in Education, Children’s Services and Skills), çocuklar ve gençler için eğitim veren her türlü kuruluşu ve kişiyi belli aralıklarla denetleyen devlet idaresidir. Aynı ülkemizdeki sistem gibi okulları teftiş ederler, sınıfları, öğrencileri ve yöneticileri incelerler ve kapsamlı bir rapor hazırlarlar. Bu raporlar, herkesin ulaşacabileceği raporlardır ve okul arayışı içerisinde olan bizler için en iyi ayraçlardan biridir.

İngiltere’de zorunlu eğitim ilköğretimle beraber, 4-5 yaşlarında başlar. Çocuğunuz ilkokula 4. yaşını doldurduğu günü takip eden Eylül ayında alınır.  Zorunlu orta öğrenim ise 11-12 yaşlarında başlar ve 16 yaşına kadar devam eder. Çocukların okula başladıkları yaşlar, yaşlara göre hangi sınıflarda olacaklarına bakılırsa, Türkiye’den oldukça farklı bir sistemi vardır.

Şimdi sırasıyla, zaman içinde duyacağınız bazı konulara göz atalım.

 NATIONAL CURRICULUM (MİLLİ MÜFREDAT)

 İngiltere’deki bütün devlet okullarında Milli Müfredat (National Curriculum) uygulanır. Bu müfredatta belirtilen dersler dışında isteğe bağlı olarak dini ve cinsel eğitim vardır. Aileler bu son iki kategoriyi seçip seçmemekte özgürdürler.

Milli müfredatta belirtilen konular, ilk ve orta öğrenimde standart olarak anlatılır. Akademi ve özel okullar, milli müfredatı takip etmek zorunda değildirler.

Milli müfredat Key Stage denilen seviyelere ayrılır. Her Key Stage seviyesinin bitiminde çocuklar öğretmen ve bazı ulusal testlerle değerlendirilirler. 

Kaynak : https://www.gov.uk/national-curriculum/overview

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM (EARLY YEARS)

İngiliz çocukları eğitimlerine 3-4 yaşlarında anaokulu (Nursery) eğitimleriyle başlarlar. Nursery, ülkemizdeki gibi isteğe bağlıdır aslında fakat en cezbedici yanı İngiltere’de 2-4 yaşları arasındaki tüm çocuklar için devlet tarafından masrafının, belirli bir limite kadar karşılanıyor olmasıdır.

Tüm 3-4 yaşları arasındaki çocuklar, yılda toplamda 570 saat olmak üzere ücretsiz okul öncesi eğitim hakkına sahiptirler. Kısacası bu, yılda 38 hafta olmak üzere, haftada 15 saate denk gelmektedir. (https://www.gov.uk/find-free-early-education) (Bu uygulama Eylül 2017’den itibaren 30 saate çıkacaktır).

Bazı durumlarda 2 yaşlarındaki çocuklar da ücretsiz eğitim hakkından yararlanabilirler. Bunlar genelde, ailenin maddi durumunun ve çocuğun bakıma ihtiyacının belgelenmesi gereken durumlardır. Bu konuya ait geçerli sebepleri İngiliz devletinin eğitim sitesinde bulabilirsiniz. (https://www.gov.uk/help-with-childcare-costs/free-childcare-and-education-for-2-to-4-year-olds)

Okul öncesi eğitim için tercih edeceğiniz birçok kurum bulabilirsiniz. Devlete ait kreşler (state nursery schools), devlet ilkokullarının kreşleri ve anasınıfları en başta gelmektedir. Devlet seçenekleri dışında ise gönüllü okullar (voluntary schools), özel kreşler (private nurseries) ve çocuk bakıcıları (childminders) da vardır.

İLKOKUL EĞİTİMİ (PRIMARY EDUCATION)

Çocuklar 4 yaşındayken ise artık zorunlu eğitime başlamak zorundadırlar. İlkokul için ilk seçenek tabi ki de devlet okullarıdır. Devlet okulları ücretsizdir, hemen hemen her şeyiyle. Okutulan kitaplara, kullanılan kırtasiye ve defterlere hatta okul çantasına bile yığınla paralar ödemek zorunda değildir veliler, çünkü hepsi okul tarafından karşılanır. Ayrıca çocukların her gün bunları eve taşıma zorunluluğu da yoktur, çünkü birçok eşyaları okulda kalır. Okullarda üniforma giymek zorunludur. Üniformaların çoğu okullarda satışa sunulmaktadır zaten. Okullarla ilgili birçok kıyafeti  Tesco, Asda gibi süpermarketlerde bulabilirsiniz. Neredeyse herşey elinizin altında anlayacağınız J Tabiki de sadece devlet okulları için söyleyebiliriz bunları. Özel okullarda durum farklıdır.

İlkokul için zorunlu eğitim 7 seneden oluşmaktadır:

Reception (Ön okul-Anasınıfı) : 4- 5 yaş

Year 1 : 5 – 6 yaş

Year 2 : 6 – 7 yaş

Year 3 : 7 – 8 yaş

Year 4 : 8 – 9 yaş

Year 5 :  9 – 10 yaş)

Year 6 :  10 – 11 yaş

Her sınıf değiştirildiğinde sınıfın öğretmeni de değişir. Bu açıdan Türkiye’den farklıdır.

OKUL DÖNEMLERİ (SCHOOL TERMS)

Burada okullar 3 dönemdir. Autumn Term (Sonbahar Dönemi, Eylül-Ocak), Spring Term (Bahar Dönemi, Ocak-Nisan), Summer Term (Yaz Dönemi, Nisan- Temmuz) . Okullar Eylül’ün ilk haftası açılır, Temmuz’un 3. Haftası kapanır. Ekim-Şubat – Mayıs aylarında olmak üzere 3 adet 1 haftalık half-term (yarı dönem) tatili vardır. Christmas (Noel) ve Easter’da ( Paskalya) 2 haftalık olmak üzere term holiday (dönem tatili ) vardır.  Bank Holiday (Resmi tatiler) ve Inset Day dediğimiz okulların kendi belirlediği özel tatiller de eklenince, tatili oldukça boldur çocukların J.

OKUL KAYITLARI (ADMISSIONS)

Diğer tüm konularda olduğu gibi bu konuda da ilk öncelikle sürekli bir ikametgaha sahip olmanız gerekmektedir. Ne demektir bu? Geçici olarak gelenler, misafir ve turist vizesi olan çocuklar okula kayıt yaptıramazlar. Burada oturma izni olanlar ve sürekli bir adresi olanlar kayıt hakkına sahiptirler.

İl başta söyleyeceğimiz şey şu ki; çocuğunuz evinize en yakın okula gidecektir. İngiltere hemen hemen tüm devlet okullarına kayıtlar ait olduğunuzu belediye (council) tarafından yapılmakta. Sık olmamakla birlikte, oturduğunuz bölgedeki bazı okulların kendileri de kayıt alabilirler.

Tüm okul kayıtları için öncelikle hangi belediyede oturduğunuzu teyit etmeniz gerekmektedir. Gereken bütün formlar ve önemli tarihler belediyenizin sayfasında yer almaktadır.  Posta kodunuzu girerek belediyenizi https://www.gov.uk/apply-for-primary-school-place sayfasından bulabilirsiniz.

Genellemek gerekiyorsa eğer, çocuğunuz ilk defa okula başlayacaksa, yani bulunduğunuz yılın Eylül ayında okula başlaması gerekiyorsa ( Reception sınıfı için ) o yılın Ocak ayının ortasına doğru ilkokul kayıtları son bulur. Ocak ayı genel bir tarih olsa da, okulların kendi sayfalarından ve belediyenin eğitim biriminden bu tarihlerin sürekli olarak kontrol edilmesi taraftarıyım. Başvuru için son günleri beklememekte fayda var. Aynı başvuru koşulları orta öğretim için de geçerlidir. Çoğunlukla ortaokulların başvuruları bir önceki yılın sonunda kapanmaktadır .

İlk ve ortaokul başvuru formları belediyenin sayfalarından indirilir. Bunlar genelde ortak bir formdur  (CAF , Common Application Form, olarak bu formları görebilirsiniz). Bu form genel bilgileri doldurmakla başlar, çocuğunuzun adı, doğum tarihi, adres bilgileri vb. Veli olarak sizin bilgileriniz de istenir. Daha önce okuduğu okullar sorulur. Eğer Türkiye’de bir okulda / kreş ve ya ön okulda eğitim almışsa bunların adresleriyle yazılması iyi olur.

Adres bilgileri bu formda belirtilir ve başvuru esnasında adres beyan eden formlar da beraberinde verilmelidir ( kira kontratı, council tax faturası, adınıza kayıtlı diğer faturalar, vb.)

Sizden son olarak da okul seçimleriniz istenir. Yaşadığınız belediyeye göre bu seçimler 6 ve 10 adet okul arasında değişebilir. Bu seçimlerin hepsini doldurmak zorunda değilsiniz fakat unutmayın ki tek seçim yaparsanız ve o okulda da kapasitesinden fazla öğrenci varsa, çocuğunuza okul yeri verilmeme ihtimali vardır. Bu yüzden elinizden geldiği kadar çok okul ekleyin. Bu sıralamayı da yaparken bahsettiğimiz OFSTED raporlarına (https://reports.ofsted.gov.uk), okulların size yakınlığına bakın.

Normal devlet okulları dışında, faith school dediğimiz dini okullara da kayıt yapabilirsiniz. İngiltere’de  Church of England (CE, C of E, CofE, COE diye de adlandırılır) ve Roman Catholic okulları vardır. Çoğu kez bu okullar, diğer dinlere mensup öğrencileri de kabul ederler ( tabi ki de ilk öncelik kendi bireyleridir), bu okulların Katolik olmayanları kabul edip etmediklerine kendi sayfalarından bakabilirsiniz. Bu okullarda dine dayalı eğitim verilmektedir ve öğrencilerin bazı günler dini aktivitelere katılmaları beklenmektedir. Tabi ki de diğer din mensupları bunlardan muaftır. Genel kanı olarak, bu tür okulların eğitim kalitesinin daha iyi olduğu söylenmektedir. Okuduğum ve karşılaştırdığım OFSTED raporlarında ben de bunu gözlemledim, ama hiç tecrübe etmediğim için bir yorum yapamam. Etrafımdan aldığım yorumlar ise genel kanıyı destekler durumda.

Eğer başvurunuzda faith school yani dini okulları da listenize koyacaksanız, bu okullar için ayrı form doldurmanız gerekiyor. Daha çok kendi dinlerine mensup öğrencilere yönelik sorulardır bunlar (hangi kiliseye mensupsunuz, vb…) fakat bu formların doldurulması zorunludur.

Okullarınızı listelediniz, formu doldurdunuz ve belediyeye yani council’e gönderdiniz. Bu formları elden verebilirsiniz ya da e-mail yoluyla gönderebilirsiniz. Onlara ulaştığından emin olun! Bundan sonra yapacağınız şey,  çocuğunuzun hangi okula yerleştiğini öğrenmeyi beklemek. Belediyeler ya telefonla arayarak, aynı zamanda ev adresinize de mektup yollayarak size haber veriyorlar. İlk defa okula başlayacaklar için bu bildirim Eylül ayından çok önce oluyor, merak etmeyin. Genelde okula başlanılacak yılın Nisan-Mayıs ayları arasında bu cevap gelir.. Okulu gidip gezebilirsiniz. Alınması gereken üniformaları sipariş edebilirsiniz. Böylece Eylül ayı için hazır olmuş olursunuz.

Peki listelediğimiz okullar için nasıl bir seçim bizi bekliyor? İlk sıraya en çok istediğiniz okulu yazdınız, eğer okulda Reception sınıfı için yer varsa şansınız yüksektir genelde. Tabiki o okulu isteyen başka aileler de olacaktır. Buna karar verirken belediye, bir çok şeyi göz önünde bulundurur. Bunlar :

 • Adresinizin okula yakınlığı
 • Okulda çocuğunuz okuyan kardeşi olup olmadığı
 • Yardıma / bakıma muhtaç çocuklar ve bu ailelerden gelenler
 • Eğer okulun bir giriş sınavı varsa (Devlet okulu olsa da İngiltere’de bazı okullar kayıtları için bazı sınavlar yaparlar, 11+, grammar school exams gibi) bu sınavda aldığı notlar
 • SEN (Special Education Needs/ Özel İlgi isteyen) eğitimine gereksinim duyan çocuklar
 • Faith School’lar için dini gerekçeleri yerine getirip getirmediği

Tüm bu etkenler gözden geçirilip, başvurulara cevap verilir, bu yüzden de her zaman ilk seçeneğiniz olmayabilir. Açıkta kalmamak adına tek seçenek değil, diğerlerini de doldurmanızı tavsiye ederim, okullar içinize sinmese de. Çocuğunuzun zamanında okula başlaması önemli, adapte olabilmesi açısından.

Tavsiyem size önerilen okula kaydınızı yaptırın ve istediğiniz ama yoğunluktan dolayı önerilemeyen okullar için de çocuğunuzu bekleme listesine kaydettirin. Her okulun bir bekleme listesi (waiting list) vardır ve her dönem yenilenir. Okullardan mezuniyet ya da taşınma sebebiyle çocuklar ayrılacaktır mutlaka ve bekleme listeleri yeni gelecek çocuklar için hazırlanır. Dönemin ortasında okulumuzda sizin için yer var diye  aranabilirsiniz. Bundan sonra okul değiştirip değiştirmemek size kalmış bir şey tabiki de…

Oldu ki yaşadığınız belediyede,  listelediğiniz hiçbir okulda çocuğunuz için yer bulunamadı. Sizi bekleme listesine aldılar ve bu süreç uzun süreceğe benziyor. Belediyenin kesinlikle çocuklara okul yeri bulma zorunluluğu vardır. Her ne kadar kural kendi belediyeniz içinde bir okula kayıt yaptırmanız olsa da, bu durumlarda koşu ve çevre belediyelerden okul yerleri size tavsiye edebilirler. Bana göre, açıkta kalmaktansa bu teklifleri değerlendirmek gerekir. Sonuçta, istediğiniz okulda yer açılınca geçip geçmemekte özgürsünüz.

Okul kayıtlarını kendi alan okullar da vardır demiştik. Bunlar belediyenin formu ile beraber kendilerine ait formların da doldurulmasını isterler, ya da sadece kendi kayıt formlarıyla öğrenci alırlar. Bu okullar da devlet okuludur, mutlaka da faith school olmak zorunda değildirler. Eğer seçimleriniz arasında bu tür okullar varsa, onlara ait formları doldurup vermeyi unutmayın. Bu okulların da bekleme listeleri vardır.

Buraya kadar anlattıklarımız devlet okulları için. Özel yani paralı okul başvuruları ise okulların kendisinden yapılıyor. Genelde özel okulların open day dedikleri günleri vardır. Aileler okulları gezme ve aynı zamanda gerekirse ön kayıt yapma imkanına  sahiptirler.

DÖNEM ARASI KAYITLAR (IN YEAR ADMISSIONS)

Peki dönem arasında gelirseniz nasıl bir yol takip etmelisiniz? Türkiye’de hangi sınıfta olursa olsun, çocuğunuzun doğduğu yıl ve aya bakılarak burada bir sınıfa yerleştirilir. Yani orada 2. Sınıf iken burada Year 3 olabilirsiniz. Buna maalesef itiraz hakkınız yok, sistem böyle. Endişeniz çocuğum nasıl alışacak acaba olacaktır tabi ki de ama birkaç hafta sonra göreceksiniz ki buradaki eğitim sistemi ve öğretmenler bunu ortadan kaldırmak için çok yapıcılar ve yardımcılar.

Ara dönem kayıtların adı In Year Admission. Mantığı yine aynı. Kayıtlı bir adresiniz olmalı, bu adrese ait belgeler. Eğer daha Türkiye’den burada kalacağınız adres belliyse ( işiniz şanslı gitmiş ve kira kontratınızı yapmışsanız J ) Türkiye’den ara dönem kayıtlarını yapabilirsiniz. Yine belediyenin sayfasında In Year School Admissions (IYA) başlığı altında ararsanız, bu formu bulabilirsiniz. Doldurulması bahsettiğimiz ilk kayıt formu gibidir, çocuğunuzun daha önce gittiği okulları yazmayı unutmayın.  Bu formda ek olarak nereden geldiğiniz, neden geldiğiniz soruları vardır. Bu formu, aynı zamanda bu ülkede yaşarken, eğer ev taşıma sonucu okul değiştirecekseniz de doldurmanız gereklidir.

Bazı okullar ara dönem kayıt alırken öğrencilerin daha önceki okul belgelerini isteyebilir. Eski diplomalar mesela, karneler. Bunları yanınızda getirmenizi tavsiye ederim.

SINAVLAR (ASSESMENTS)

Çocuklar ilkokul sırasında ortaokul tercihlerini az çok etkileyecek 2 adet genel sınava girerler. Bunlar ilki SAT Key Stage 1 sınavlarıdır ve 2.sınıfta (Year 2) girilir. Diğeri ise SAT Key Stage 2 sınavıdır ve 6. sınıfta (Year 6) girilir. Türkiye gibi sınavların tüm hayatımızı belirlediği bir ülkede çocukların hayatı bunlara hazırlanmakla geçer. Fakat ne ilginçtir ki İngiltere’de aileler, çocuklarının bu sınavlara girdiğini bile anlamazlar. Asla bir sınav stresi yoktur, sınavlar test olmakla birlikte yazılı olarak da yapılır ve başka öğretmenler tarafından puanlandırılır.  Öğretmenler bunlara sınav bile demezler, onlara göre bunlar assessment’dır yani değerlendirme…

Ders sınavları da yoktur, genelde küçük projeler vardır ya da öğrencilerin hayal gücü ve yazma becerilerini gösterebilecekleri kompozisyon ödevleri.

OKUL ÖDEVLERİ (HOMEWORKS)

Hazır yeri gelmişken, okullarda değineceğim diğer bir konu ise ödevler. Ödev vermek zorunlu değil ama birçok okul ödev vermeye özen gösteriyor. Key Stage 1 de yani 1. Ve 2. Sınıfta çocuklara evde okuması için kitap veriliyor okul tarafından. Haftada genelde 2 defa. Bu kitapların okunup veliler tarafından kontrol edilmesi ve Reading Record Book adı verilen bir not defterine kaydedilmesi istenir. Fakat her okulda bu zorunlu değildir. Bana göre çok güzel bir uygulamadır. Çocuklara ve velilere karşılıklı sorumluluk verir.

Ev ödevi olarak okulda yeni öğrenilen kelimelerden cümleler kurma, hikayeler yazma en popüler ödevlerden biridir. Basit matematik işlemlerinin ve sorularının verilmesi de yaygındır.

İlkokulda Key Stage 2 (3, 4, 5 ve 6. Sınıflar) de ise daha çok beyin fırtınası yapacağı ödevler verilmektedir. Öğrenilen konular detaylıdır ve genelde bunlarla ilgili araştırma yapılması, yaratıcı projelerin geliştirilmesi istenir. Buraya kadar anlattığım sınavların ve ödevlerin kesinlikle bir puanlama sistemi yoktur. Ödevler sınıf öğretmeni tarafından kontrol edilir ve çoğu durumda dönem sonunca çocuklara onları teşvik edecek başarı puanları /belgeleri verilir.

KARNE (SCHOOL REPORTS)

İngiliz okulların da karne mantığı yoktur. Her dönem çocuğunuzdan karne beklemeyin, takdir-teşekkür belgesi beklemeyin   Sınıf öğretmeninin ve okul müdürünün çocuğunuz hakkında yorumlarının ve derslerde ulusal seviyeye göre nasıl olduğunun açıklandığı rapor verilir sadece. Bizde ki karne olarak da algılanabilinir tabiki de.

OKULDAKİ ETKİNLİKLER (AFTER SCHOOL CLUBS)

Birçok okulda  çocukların severek gideceği after school clubs yani okul sonrası klüpler vardır. Bunlar futbol, resim, müzik, dans vb. derslerden oluşur. Bu gibi klüplerin çok küçük bir ücreti vardır ve çalışan veliler için kurtarıcı niteliğindedir. Okullar burada 9:00 gibi başlar ve öğleden sonra 3:00-3:15 gibi biter. Okul sonrası klüplerle bu saat birkaç saat uzayabilir. Bu tür klüpler olmasa da çoğu okulun playcenter denilen, çocukların aileleri gelene kadar okul sonrası zaman geçirebileceği merkezleri vardır. Bunların da ücretleri olduğunu unutmamak lazım. Eğer sabah ve akşamları işinizden dolayı çocuğunuzu alamaycak durumdaysanız, bu işi sizin için yapabilecek before/after school nanny denilen okul öncesi-sonrası çocuk bakıcıları vardır. Bunların ilanlarını okulda panolarda görebilirsiniz, ya da zamanla diğer velilerle tanıştıkça zaten birkaçının bu işi yaptığını göreceksinizdir. Bu bakıcılar saatlik ücret alırlar.

OKUL YEMEKLERİ (SCHOOL MEALS)

Peki okul yemekleri nasıl oluyor, ya da okul yemekleri dışında seçeneğimiz var mı?

İngiltere’de bütün ilkokullarda öğle yemeği veriliyor, bu zorunlu. Ortaokul sürecine gelindiği zaman zorunluluk olmuyor ve çocuklar da büyüdüğü için okul içindeki belirlenen yerlerden veya evden yemeklerini getirebiliyorlar.

Yönetmeliğe göre Reception, Year 1 ve Year 2 öğrencileri ücretsiz okul yemeği haklarına sahip (https://www.gov.uk/apply-free-school-meals) . Genelde bazı okullar, sağlıklı beslenme politikalarını desteklemek için ilk 3 sene çocuklarda okul yemeğini zorunlu tutuyor. 3. Sınıftan sonra okul yemekleri için belirli bir ücret veriliyor. Bu ücretin ortalaması, devlet okulları için günlük £2-£3 arası değişiyor. Fakat bazı çocuklar bu ücretten muaf olabilir:

 • Devlet yardımı alanlar
 • İşsizlik yardımı alanlar
 • Child Tax Credit alanlar – Çocuk yardımı ( yıllık gelirin aynı zamanda £16,190 altında olması gerekir)
 • Sığınma hakkı bulunanlar
 • Tüm gün eğitim alanlar

Unutmayalım ki Ankara Antlaşması vizesiyle ya da sponsorluk vizesiyle gelenler, BRP’lerinde de yazdığı gibi bu tür hakların hiçbirinden faydalanamazlar!

Okul yemeklerine kaydolmak istiyorsanız, bunun formunu doldurmalısınız. Alerjiler, dini tercihler vb. birçok  konuyu belirtmelisiniz. Ülkenin kozmopolitik yapısına bağlı olarak, yemeklerde her türlü seçeneği düşünüyorlar. Helal, kosher, vejeteryan, Hindu gibi tercihlerin yemek seçiminde belirtilmesi gerekiyor. Çoğu okulda bunlara uygun yemek çıkıyor, fakat çıkmadığı da oluyor. Bu konu tamamen sizin tercihiniz…

Diğer yemek seçeneği ise packed lunch, yani evden yemek getirme. Evden yemek getiren çocuklar da, okulda yemek yiyenler gibi aynı saatte, aynı yerde beraber yemek yiyorlar. Her iki seçeneği de dönüşümlü olarak kullanabilirsiniz.

Okullarda en dikkat edilen yemek kuralları alerji yaratabilecek gıdaların getirilmemesi. Bunların başında ceviz, fındık, fıstık gibi kabuklu yemişler var. Bu ülkede en yaygın alerji çeşitlerinden biridir kabuklu yemişler. O yüzden bir sorun yaşamamak ve uyarı almamak adına bu tür gıdaları okula getirmemek gerekir.

OKULA ULAŞIM :

İngiltere’de okullara ulaşım için okul servisi mantığı yoktur, fakat özel okullarda bazen bulunabilir. Genelde herkes okula yakın oturduğu için yürüyerek gelir, kendi arabasıyla gelir ya da toplu taşımayı kullanır. Veliler ( ya da bakıcılar) okula çocukları kendileri getirmek, teslim etmek zorundadırlar ve aynı şekilde de almalıdır. İlkokul çağındaki bir çocuğun tek başına gelmesi, toplu taşım aracına binmesi burada olağan bir şey değildir.

 OKUL SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Bizlere en çok sorulardan biri de şudur : İngiltere’ye ( Londra’ya ) gelme planlarımız var ve okulların iyi olduğu bir bölgede ev tutmak istiyoruz. Acaba bu bölgeler nereleridir? Yine kendi tecrübelerimize ve araştırmalarımıza dayanarak söyleyebilirim ki en iyi okulların olduğu kesin bir bölge yoktur, İngiltere’de olsun ya da sadece Londra olsun. Yaşadığınız bölgenin bir çok farklı eğitim seviyesinde olan okulları olacaktır.  Eğer kafanızda taşınacağınız belirli bir bölge yoksa, evinizi tutup kiralarken civardaki okulların ülke çapındaki seviyelerine bakabilme imkanınız var. Bu seviyeleri belirleyen ve okulları denetleyen kurum bahsettiğimiz gibi OFSTED’dir.

Oturmayı planladığınız yerdeki okulları bulun. Genelde ev kiralarken kullandığınız siteler (http://www.rightmove.co.ukhttp://www.zoopla.co.uk, ve diğerleri) civardaki okulları da listelerinde gösterirler.

Okul kayıtlarında önemli kriterlerden biri, okulun adresinize yakınlığı ( ya da okulun sizin adresi kapsayıp kapsamadığı), school catchment area.

 Her yıl okul listeleri açıklandıktan sonra okulların o sene kabul ettiği çocuklardan hangisinin evi okula en uzaksa bu uzaklık ‘catchment area’ olarak nitelendirilir. Bu her ne kadar yazılı bir kural olmasa da genelde aileler ev seçimi yaparken istediklerin okula olan uzaklıklarının bu catchment area içinde olmasına dikkat ederler. Az sayida öğrenci alan okulların catchment areası diğerlerine göre doğal olarak daha düşüktür. Her okulun catchmentı değişiklik gösterdiginden eğer evinizi okula göre belirlemek istiyorsaniz okulun bir önceki yıllarda hangi uzaklıklardan, hangi sokaklardan kaç tane çocuğu kabul ettiğini gösteren bir çok internet sitesi mevcuttur. http://www.schoolcatchment.co.uk  bunlardan biridir. Fakat unutmayınız ki bu hiç bir zaman garanti değildir yani her yeni sene durumlar değişebilir. Bir önceki sene evinizin olduğu sokaktan öğrenci kabul eden okul bir sonraki sene kabul etmeyebilir.

Bunu da göz önünde bulundurarak (her zaman en yakındaki okula kaydınız alınmayabilir, o yüzden diğer ihtimalleri de düşünmek lazım ) okulların OFSTED raporlarına bakılabilir, kabaca bir kıyaslama yapabilirsiniz. İngiltere’deki tüm okulların bu raporlarını https://reports.ofsted.gov.uk sayfasından bulabilirsiniz.

Ayrıca okullların web sayfalarına girip de bulabilirsiniz. Okullar sayfalarında ülke genelinde performanslarını (bahsettiğimiz Key Stage 1 & 2 sınav sonuçları) yayınlarlar. Yine tecrübelerime dayanarak, web sayfalarına göz gezdirdiğiniz zaman, bu gibi sınavların sonuçları, okuldaki aktivitelerin fazlalığı, okul-veli arasındaki iletişim önemsenmesi vb. diğer konulara bakarak da bir fikir edinmek olasıdır.

Secondary School / Ortaokul Eğitimi

Key Stage 2 sonunda yani Year 6’nın senesine denk gelen Mayıs ayı içerisinde gerçekleşen SAT sınavları sonucu, çocuklar Secondary Education için okullara yerleştiriliyor. Kayıt mantığı yine ilkokul kayıtları gibi. Tabi bu sefer çocuklar büyüyüp, tek başlarına seyahat edebilecekleri için, civar ocular hariç biraz uzaktaki okulları da ekleyebilirsiniz listenize. Zaten, bazı durumlarda oturduğunuz yere yakın secondary school olmayabilir.

Tabiki de tek seçenek SAT sonucu girilen okullar değildir. 11+ (11 plus) denilen çok daha zor ve detaylı sınavlar vardır ki bunlar öğrencilerin özel okullara ya da grammar school denilen özel okul kalitesinde devlet okullarına girmesini belirler. 11+ sınavları, normal SAT sınavlarına kıyasla çok zordur. SAT sınavları, Milli Müfredat’taki konulardan sorular sorarken, 11+ sınavlarında müfredat dışı konular da çıkmaktadır. Tabiki de bu tür sınavlara okullar, çocukları hazırlamaz. Eğer ki 11+ ve grammar school sınavlarına çocuğunuzu sokmak istiyorsanız, bunu ya kendiniz ya da özel kurs/hoca ve derslerle yapmanız gerekecektir. İngiltere 11+ sınavlarıyla öğrenci alan okulların listesini https://www.elevenplusexams.co.uk/schools/grammar-schools-list bulabilirsiniz. Bazı okullar kendi aralarında toplanıp, tek sınav yaparken, bazı okulların kendilerine özgü sınavları vardır, ve birkaç basamaktan oluşabilir. Özel okulların bu sınav kriteri harici, yetenek ve üstün başarı kriterleri de olabilir, örneğin bir sanat ya da spor dalı. Bu konularda başarılı öğrencilere burs vermektedirler.

Key Stage 3 (Year 7, 8, 9) ve Key Stage 4 (Year 10, 11) ile beraber secondary schol eğitimi, yani bizim deyimimizle ortaokul eğitimi başlıyor. Konular temel olarak İngilizce, Matematik, Fen Bilimleri ve sanat. Din derslerine ek olarak itibaren cinsellik eğitimi var. Amaç, çocukların sağlıklı bireyler olmalarını sağlamak. Din derslerinde olduğu gibi veliler isterlerse bu dersten çocuklarını muaf tutabilirler.

 1. ve 11. sınıflarda İngilizce, Matematik, Fen Bilimleri, bilgisayar programlama, beden eğitimi (PE), bunlara ek olarak sanat, tasarım ve teknoloji, tarih, coğrafya ve modern yabancı diller derslerinden en azından birisi olacak şekilde.

GCSE / General Certificate of Secondary Education

Key Stage 4’deki en önemli konu GCSE sınavları, yani General Certificate of Secondary Education. GCSE iki yıla yayılmış bir sınav Çocuklar 16 yaşına geldiklerinde bu sınavın finallerine girmiş oluyorlar. Girilmesi zorunlu bir sınav değil fakat, çoğu öğrenci 14-15 yaşları arasında bu sınava hazırlanmaya başlıyor.

Sorular yine Milli Müfredat konularından çıkar ama çoğu zaman ailelerin çocuklarına yine de özel kurslar ve dersler aldırdıklarını görebilirsiniz.

GCSE, eğitimlerine yüksek bir okulda devam etmek veya bir işe girmek için, çocukların hayatında önemli bir sınav. Hani bizde derler ya iş ilanlarında, en az ortaokul mezunu, burada da GCSE sınavından belirli notları almış öğrencileri arıyor çoğu işyerleri. bir çok işveren ve kolej ve üniversite, öğrencilerden, en az 5 alanda iyi bir GCSE sonucu istiyorlar. 10. ve 11. sınıflarda öğrenilen İngilizce, Matematik ve Bilim dersleri genellikle GCSE seviyesinde oluyor. Geriye kalan alanlarda hangi konuları seçeceğinize bağlı olarak okullar öğrencilere seçenekler sunmakta. Bu konular:

 • Sanat
 • Tarih ve Coğrafya
 • Modern yabancı diller
 • Ticaret
 • Mühendislik
 • Turizm
 • Sağlık
 • Üretim
 • Sosyal bilimler

Öğrenciler bu alanlarda sınavına girecekleri dersleri seçerler ve buna göre sınava hazırlanırlar. Sınavlardan A-B-C-D-E-F olmak üzere 7 farklı derece. GCSE sınavından D-E-F-G alanlar CFS sınavına, A-B-C alanlar ise A-Levels ve AS-level Sınavlarına girebilirler.

A Levels Sınavları ‘na GCSE sınavından iki yıl sonra girilebilir. Bu sınavlar yüksek öğrenim görmek isteyenler içindir. A-level sınavlarında da 7 not vardır. A-B-C-D-E-N-U. N başarısız ve U da değerlendirmeye alınmadı demektir. İngiltere’de üniversiteye girebilmek için en az 2 adet A-Level sınavında başarılı olunması gerekmedir. Hukuk ve Eczacılık fakülteleri gibi bazı fakülteler için A-level sınavlarından üç tane A derecesi alınması gerekmektedir.

VE EKLEMEK İSTEDİKLERİM…

Oğlum hem burada, hem de Türkiye’de okuduğu için iki ülke arasındaki kıyaslamayı yapabilmek çok güzel. İlkokula burada başladı, 6 yaşında. Tabiki de tek kelime İngilizce bilmiyordu. Türkçe okuma yazması da yoktu. İlk günler zorlu geçti, sadece okula gitmekten çekinme ve yaşdaşlarını anlayamama kaygısı ve korkusu…Fakat buradaki ilkokullar o kadar renkli ki büyüklerin bile gitmek isteyeceklerine inanıyorum. Alışma süreci bizim için çok kısa oldu. İlk haftanın sonunda kendine arkadaş bulmuştu. 3 ayın sonunda ise günlük İngilizce konuşmaya başladı. Unutmayın ki bunların olmasında sizlerin de desteği olmalı. En başta hemen çevrenizdeki bir kütüphaneye üye olun. Kütüphane üyelikleri ücretsiz. O kadar çok çocuk kitabı var ki, para harcayıp başka yerden almanıza gerek yok. Hem sizin, hem de çocuğunuzun dil gelişimi için kütüphaneleri çok iyi kullanabilirsiniz. Kütüphaneler de ayrıca her yaş çocuk için aktiviteler oluyor. Kitap okuma saatleri, kukla gösterileri, drama-müzik gösterileri…

Her akşam beraber kitap okuyun, resimli olsun, her resmin altında tek anlatımlık cümleler olsun. Okurken canlandırın. Zamanla diğer kitaplara geçersiniz. Sonra bir bakmışsınız ki o da size okumak isteyecek. Çocuğunuzu günlük tutmaya, gördüklerini yazmaya teşvik edebilirsiniz. Sonuçta burası yeni bir ülke ve gördüğü her şey ona değişik gelecektir. Bunları yazsın, not alsın, çizim yapsın…Bunlar dilini güçlendirecektir. Konuşurken hata yaparsa onu tenkit etmeden doğrusunu söyleyin.

Tablet ya da akıllı telefon gibi cihazlara yüklenebilecek sonsuz etkinlik var ilkokul çağındaki çocuklar için. Kelime haznelerini geliştiren, beraber kitap okuyan, saatleri öğreten uygulamaları yükleyebilirsiniz.

Yapılan büyük hatalardan biri de (bana göre tabi) evde sürekli Türk kanallarının seyredilmesi. Çocuklar için o kadar güzel seçenekler var ki. BBC’nin CBeebies gibi, ITV’nin CITV gibi. Konuşmaların düzgün, konuların eğitici olduğu kanallar bunlar. Açık bırakın kalsın. Kulak dolgunşluğu olur denilen şey gerçek aslında. Buralardan kesin birşeyler kapacaktır.

Bir diğer tavsiyem de, kendimin zamanında uyguladığım, oğluma çocuk dergileri almak. Özellikle tavsiyede bulunacağım ise Alphablocks magazine, aynı zamanda CBeebies kanalında bölümleri de var. Tablet ve cep telefonları için uygulamaları da mevcut. Bizim zamanımızın okul fişleri gibi düşünün  Çok eğlenceli bir öğretimi var. Bize ilk zamanlarımızda kesinlikle çok yararı olduğunu düşünüyorum…

Tabi ki de ana dilini unutmasın, anadili ne kadar güçlüyse öğreneceği diğer diller de o kadar güçlü olur. Unutmayın ki çocuğunuz hayata böyle önde başlayacak, 2 dil bilerek. Burada oğlumun okulunda tanıdığım İngiliz velilerin çoğu bunu bana birçok kez söylemiştir… “Ne şanslısınız ki iki dil konuşulabiliyor evde” Maalesef ki İngilizlerin çoğu ikinci dil konusunda biraz isteksizler…

*Burada paylaşılan tüm bilgiler tamamen kişisel deneyimlere dayanmakta olup, uygulamada ortaya çıkabilecek olan her türlü sorumluluk okuyucuya aittir.

By | 2021-06-17T17:45:21+01:00 June 7th, 2021|Eğitim, Genel|2 Comments

About the Author:

2 Comments

 1. […] İngiltere Eğitim Sistemi Üzerine – Biz Bize London […]

 2. […] İngiltere Eğitim Sistemi Üzerine – Biz Bize London […]

Leave A Comment