E-Ticaret İçin Ürünün Talep Eğilimini Tahmin Etmek

//E-Ticaret İçin Ürünün Talep Eğilimini Tahmin Etmek

E-Ticaret İçin Ürünün Talep Eğilimini Tahmin Etmek

Kısa bir dönem için moda olan ve geçici bir talebe sahip bir ürüne uzun vadeli bir yatırım yapmak ciddi sıkıntılara yol açabilirken büyümekte olan bir pazarı kaçırmak da istemeyiz.

Öncelikle talep eğilimlerini nasıl değerlendirmek gerektiğine bir göz atalım:

Talep Eğrileri

GEÇİCİ TALEP

Popülaritesi çok kısa bir sürede yükselip aynı hızla düşen ürünleri geçici talepli ürünler olarak adlandırabiliriz. Eğer bu kısa süre içerisinde çok doğru zamanlamayla bu ürünleri pazara arz edebilirsek sonuçlarından memnun kalma ihtimalimiz yüksek olacaktır ancak bu zamanlamayı önceden doğru olarak tahmin edebilmek büyük beceri ve aynı zamanda şans gerektiriyor.

Örneğin 2017 yazının başında tüm dünyada fırtına gibi esen stres çarkları pazarı, daha kışı göremeden ciddi bir küçülmeyle karşı karşıya kalmış. Bu dönemde stres çarklarını ilk satanlar önemli bir iş başarısı yakalarken uzun vadeli bir yatırım yapanlar için ise hayal kırıklığı kaçınılmaz olmuştur.

Stres çarkı arama hacimlerini buradan görebiliyoruz.

Stres çarkı Talep

TREND ÜRÜNLER

Trend ürün, geçici talebe sahip olanlar kadar hızlı olmasa da hızla yükselen bir talebe sahip olup, bunu daha uzun süre korumayı başarabilen ürünler için kullandığımız bir deyim. Eğer incelediğimiz ürün trend kategorisinde ise talebi azalarak geçici talepli bir ürüne de dönüşebilir, uzun vadeli bir büyüme ile büyüyen pazar kategorisine de geçebilir. Burada içgörü ve tahminlerimiz yatırım kararlarımız için daha da önemli hale geliyor.

Örnek olarak son dönemde giderek artan beslenme sağlığı eğilimlerinin bir sonucu olarak glutensiz ürünlerle ilgili talebi inceleyebiliriz. Son 1.5 yıl içerisinde hızla yükselen bir talep eğrisine sahip bu pazarın önümüzdeki dönem yatırım yapmaya değer olup olmadığını bize zaman gösterecek.

Glutensiz Ürünler Talep

SABİT PAZAR

Sabir pazarlar büyük sıçramalar yaşamadığı gibi göze çarpan düşüşlerde göremeyeciğimiz uzun dönem aynı talep oranını koruyabilen pazarlar için kullandığımız bir terim.

Bu pazara ait bir ürün için talep çok fazla değişmediği için özellikle rekabet koşullarına daha fazla dikkat etmekte fayda olacaktır.

Örneğin mobilya pazarı genel olarak sabit bir pazar olarak nitelenebilir. Alım gücüyle paralel olarak çok ufak bir azalma eğrisi görsek de eğilimin sabit olduğunu rahatlıkla görebiliriz.

Mobilya Talep

BÜYÜYEN PAZAR

Büyüyen pazar ise sıçramalar değil, sabit bir büyüme eğrisi ile her gün talebin arttığı bir pazar türüdür. Bu pazarların ürünleri uzun dönem yatırımlar için daha az riskli ama büyüme eğilimi de aynı derece limitli pazarlardır.

Örneğin Pilates ürünlerini bu pazar tipi için örnek olarak verebiliriz. Arama hacimlerine baktığımız zaman dönemsellikler olmasına rağmen sabit bir büyümeyi kolaylıkla görebiliyoruz.

Pilates Ürünleri Talep

* Bu yazı ilk kez bir UPLONDON LTD hizmeti olan eticaretebasliyorum.com‘da yayınlanmıştır.

Değerli katıkılarından dolayı Sn. Murat Kahraman’a teşekkür ederiz.

*Burada paylaşılan hiçbir bilgi tavsiye niteliğinde değildir. Uygulamada ortaya çıkabilecek olan her türlü sorumluluk okuyucuya aittir.

By | 2021-07-05T13:24:20+01:00 June 13th, 2021|Genel|0 Comments

About the Author: