E-Ticaret Ürünleri İçin Pazar Büyüklüğünü Test Etmek

//E-Ticaret Ürünleri İçin Pazar Büyüklüğünü Test Etmek

E-Ticaret Ürünleri İçin Pazar Büyüklüğünü Test Etmek

Pazarın büyüklüğünü önden ve doğru olarak belirleyebilmek çoğu zaman biraz zor olabilir ancak bunu tahmin etmek için faydalanabileceğimiz bazı yöntemler var.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

Kullanacağımız ilk araç “Google Anahtar Kelime Planlayıcı” . Google Adwords servisinin ücretsiz olarak kullanabileceğimiz bu aracı ile araştırdığımız anahtar kelimelerin Google üzerinde ayda ne kadar aratıldığını görebiliyoruz.

Öncelikle ücretsiz bir Google Adwords hesabı açmamız gerekiyor. Hesaba giriş yaptıktan sonra araçlar menüsünden Anahtar Kelime Planlayıcı’yı, daha sonra da Arama Hacimleri ve Trendleri seçeneklerini seçiyoruz.

Örneğin son dönemde popülerliği artan bir sektör olan ve oyuncuları hedefleyen bir ürün ele alalım. Oyuncular için özel üretilmiş bir kulaklık satmak istediğimiz bir senaryoda pazar büyüklüğünü araştıralım.

keyword planner ülke

Hedef ülkemizi ve dili seçtikten sonra ürünümüzle ilgili anahtar kelimeleri incelemeye başlayabiliriz.

keyword planner

Anahtar kelime planyıcıya göre ürünümüzle ilgili aylık ortalama 10-100bin civarında bir arama yapılıyor ve rekabet yüksek.

Burada ürünle ilgili farklı anahtar kelime ve cümleleri test ederek pazardaki talep hakkında daha detaylı bilgilere de ulaşabiliriz.

Bu arama hacmi pazar büyüklüğünü görmemiz için tek başına yeterli bir rakam olmasa bile hakkında bilgimiz olan başka ürünlerle karşılaştırma yaparak bize genel bir fikir vermesi açısından faydalı bir veri.

Google Trends

Bu aramaların coğrafi olarak dağılımını görmek de bize pazarımızla ilgili önemli bilgiler verecek. Bunun için Google Trends adlı bir aracı kullanacağız.  Yine ücretsiz olarak kullanabileceğimiz bu araç bize anahtar kelimemiz için yapılan aramaların zaman ve lokasyona göre dağılımlarını sunuyor.

Google_Trends

Bu veriler sayesinde ürünümüze her yıl Kasım ayında yükselen ve 3-4 Ocakta ise tavan yapan bir ilgi olduğunu, ana pazarımızın Londra ile sınırlı kaldığını ve hangi markalarla uyumlu olmamız gerektiğini görebiliyoruz.

Bu bilgiler sayesinde hem lojistik, hem de ileride planlayacağımız iletişim ve kampanya dönemlerimiz için önceden planlama yapabiliriz.

Sosyal Medya

Ek olarak sosyal medyadan yapacağımız aramalar ve sonuçları da bizim için önemli bilgiler sunacaktır.

Sosyal medyada araştırma yapmak için Keyhole veya Tweet Binder gibi araçlardan faydalanabiliriz.

Sosyal Medya

* Bu yazı ilk kez bir UPLONDON LTD hizmeti olan eticaretebasliyorum.com‘da yayınlanmıştır.

*Burada paylaşılan hiçbir bilgi tavsiye niteliğinde değildir. Uygulamada ortaya çıkabilecek olan her türlü sorumluluk okuyucuya aittir.

By | 2021-09-18T12:15:23+01:00 June 22nd, 2021|Genel|0 Comments

About the Author: